Az Amádé-várrom és a Pálos-kolostor is a Rákóczi túraútvonalon található.
A Zempléni-hegység bármely oldalán is kezdenéd a túrát, előbb-utóbb biztosan belebotlanál legalább egy várba. Azonban az Amádé-várromnál nem kell belépőt fizetned. A 13. században épült várat a Nagy-Amádé hegy sasbérce nyugati oldalán találod. Sajnos az egykori kolostorban nincs lehetőség gyönyörködni, aminek romjaiból mára csak az öregtorony egy kis faltöredéke látható. Azonban a kilátás mindenért kárpótol, 650 méter tengerszint feletti magasságból páratlan panoráma nyílik a Zempléni-hegység legmagasabb csúcsára.
A várrom alatt található az egykor Nagy Lajos király által a 14. században alapított pálos kolostornak és gótikus templomának romjait. Hazánkban ritkaság számba menő épületről van szó, hiszen alig találni ennyire épen megmaradt, restaurálatlan gótikus épületet. Az egykori kolostor hajójának, szentélyének és tornyának főbb falai a mai napig állnak.
Szállásajánlatok Gönc környékén>>
Az Ósva-völgyben a Cser-hegy lábánál tanúi lehetünk a környéken végbemenő utóvulkáni működés egyik legszebb és legkülönlegesebb képződményének. A kúp alakú 7-8 méter magas szikla közvetlen tövében egy langyos vizű forrás található, ami gyakorlatilag ma még mindig aktív. Ez az Ósvavölgyi-gejzírkút.
Szállásajánlatok Telkibánya környékén>>
Mint azt korábban említettük, a Zempléni-hegység bővelkedik várakban, amik közül az egyik legnépszerűbb a II. Rákóczi Ferenc otthonaként is ismert, a 639 méter magas Várhegyen található Regéci vár. A vár egyik legkülönlegesebb része a több, mint 700 éves gigantikus öregtorony, ami 2016 óta teljes, eredeti valójában kápráztat el bennünket. Belsejében lenyűgöző, többszintes, tematikus kiállítótereket hoztak létre, legfelső szintjéről pedig szemet gyönyörködtető körpanoráma nyílik a környező tájra. Ugyanettől az évtől a faluban, egy a várra hajazó épületben állandó kiállítás is vár II. Rákóczi Ferenc gyerekkoráról.
Szállásajánlatok Regéc környékén>>
A lélegzetelállító látnivalókkal tűzdelt Zemplén látnivalói - Regéci vár (Regéc)
A Zempléni-hegység bugyraiban a pálházai kisvasútra érdemes felszállni és elrobogni végállomásáig, Rostallóig, ahonnan egy önmagában is szemet gyönyörködtető és nagyon változatos gyalogtúra kecsegtet számos látnivalóval.
Az egyik ilyen a Borsó-hegy nyugati peremén található természetes kilátóhely, a Sólyom-kő. A 700 méteres magasságban található 20-27 méter magas andezit sziklatornyokról mondanunk sem kell, hogy mennyire csodálatos panoráma tárul a szemünk elé. A környező, emberi jelenléttől mentes erdők, az alattunk elterülő Szerencs-patak völgye és a 800 méter magas Gergely-hegy mind-mind szemet gyönyörködtető.
Bár a következő állomásról nem élvezhetünk pazar kilátást, de a természet által létrehozott, látványos sziklaképződményekért mindenképp érdemes útba ejtenünk. A Pengő-kő elnevezésű grandiózus szikla nevének eredetéről nem sokat tudunk, egyesek szerint ütés hatására hangot hallat, de valószínűbb, hogy a rétegeződése miatt kapta a nevét, ami úgy fest, mintha sok pengő lenne egymásra pakolva.
Túránk utolsó helyszínéhez érve joggal foghat el a déjá vu érzés, ugyanis hasonló kilátó több is található a Zemplénben, akárcsak a korábban említett Pengő-kő. Hasonlóságuk a krioplanációs formában mutatkozik meg, ami a Kőember szikla keletkezésének is az alapja. Ide felmászva nem meglepő módon páratlan kilátásunk nyílik a Zempléni-hegységre.
Szállásajánlatok Bózsva környékén>>