Nevével ellentétben ne egy növény évenkénti virágzását képzeljük magunk elé, ugyanis a tiszavirágzás a násztáncot járó kérészek ismert elnevezése. Az európai társaihoz képest különlegesen nagy, körülbelül 12 centiméter hosszú nőstény egyedek 7-8000 petét ejtenek a víz felszínére, amiket a hímek másodpercek alatt megtermékenyítenek, mielőtt lesüllyednének a tó fenekére. A rajzás körülbelül 10 napig látható június közepén, csapadékos időben július elejére is tolódhat. A Tiszán kívül ha a Kőrösöknél, a Rábánál vagy a Berettyónál járunk érdemes figyelni, hiszen ott is megfigyelhető ez a különleges természeti esemény.
A lélegzetelállító tiszavirágzás, amit legalább egyszer látni kell
A lélegzetelállító tiszavirágzás, amit legalább egyszer látni kell
Megnehezíti a dolgunkat, hogy a tiszavirágzásnak nincs előjele, csak nagyjából tudható, hogy mikor veszi kezdetét. Ha direkt emiatt látogatunk a Tisza térségébe, akkor mindenképp érdemes a helyi kikötők Facebook oldalát figyelni, hiszen a legaktuálisabb információkról ott fogunk tudni értesülni. Hasonlóan jó tájékoztató felület a Hortobágyi Nemzeti Park által létrehozott Tiszavirág Híradó, ahol egy előzetes regisztráció után a legfrissebb adatokkal szolgálnak minden nap, hogy senki ne maradjon le erről a különleges látványról.
Alapvetően bárhol is tartózkodunk a térségben, majdnem minden kikötő szervez esténként csónakos túrákat. Tiszafüreden a Szabics és Albatrosz kikötők várják az érdeklődőket telefonos bejelentkezést követően, a déli Tisza régiójában Tiszaderzsen a Kárász kikötőnél, a Kis-Tiszán pedig Poroszlónál tudunk vízre szállni. Igazi különlegesség a tiszafüredi Chili Outdoors csapata, akik kajak-kenun viszik ki az érdeklődőket. Az se csüggedjen, aki inkább a szárazföldön maradna; a poroszlói Fehér Amur vendéglő partjáról csodás kilátás nyílik a tóra, és így egy finom vacsora elfogyasztása közben ámulhatunk el a nem mindennapi látványon.
Mesés szállásajánlat Poroszlón>>
A már említett Szabics kikötőből egy kisebb csónakúttal érhető el a Tiszavirág Ártéri Sétaút. A 2000 méter hosszú, egész évben látogatható tanösvény a kérész életét, fejlődését és a Tisza élővilágát mutatja be. Madármegfigyelő tornyai és a séta végcélját is jelentő belső tó, a Göbe halászladikjai is igen népszerűek, a fotózás szerelmeseinek kötelező program. Szervezett hajókirándulások indulnak szintén a tiszafüredi kikötőből a védett madarairól híres Valki-medence Madárrezervátumának felfedezésére. Szakképzett túravezetők segítségével fedezhetjük fel a tó csodás vízi világát és olyan itt élő védett fajokkal találkozhatunk, mint a szürke gém, kanalas gém, nagy kócsag vagy a kerecsensólyom.
Ha valaki a szárazföldet preferálja a vízzel szemben természetesen arra is van lehetőség, hogy a lehető legizgalmasabb módon töltse el pihenését egy alapvetően vízi paradicsomban, ehhez nyújt segítséget a Tisza-tavi Kerékpáros Centrum. Nyugodtan hagyd otthon a biciklidet, hiszen akár hobbi, akár profi szinten űzöd a sportot itt biztosan megtalálod a megfelelő felszerelést. Ha mégis ragaszkodsz a sajátodhoz akkor is biztos kezekben leszel, hiszen baj esetén mobilszervizt, kerékpár cserét, transzfert és mentést is kínál a cég.
Mesés szállásajánlat Tiszafüreden>>
Tiszavirág Ártéri Sétaút.