Az ország egyetlen működő szélmalmaként a felsőszentiváni szélmalomnak még közösségi oldala is van. A 19. században épített malom 2005 nyarán összedőlt, ám a falu közösségi összefogással újjáépítette a malmot. A Felsőszentiván ikonikus szimbólumának számító malom ma nemcsak megszépült állapotban áll, de turisztikai látogatóközpontként várja a vendégeket.
Szállásajánlatok a környéken>>
Felsőszentiváni szélmalom
A felsőszentiváni szélmalom újjáépítése.
Tés szerencsés helyzetben van, hiszen a településen két szélmalom is áll. A Helt-féle malom 1840-ben épült, míg az Ozi malom 1924-ben kezdett munkába. Az egymástól 200 méterre található malmok közül csak az egyik működőképes, a látogatás idegenvezetéssel, vagy a malom ajtajáról leolvasható QR kód segítségével, digitális vezetéssel lehetséges.
Szállásajánlatok a környéken>>
Helt-féle malom
Nyáron adták át a megújult Bagi malmot, ami az Alföld egyik legszebben épen maradt malma. A 200 éves bagimajori szélmalom egy természetvédelmi értéknek tartott és fokozott oltalom alatt álló kunhalmon áll. A kengyeli 4 emeletre tagozódó 15 emeletes épület ma madármegfigyelő állomásként működik.
Szállásajánlatok a környéken>>
Bagi malom, Kengyel
Kiskunfélegyházán a Kiskun Múzeum udvarán találjuk Pajkos-Szabó István molnár alulhajtós szélmalmát, amit 1939 óta, mint Magyarország első műemléki szélmalmaként hiteles képet ad a molnáripar 19. századi virágkoráról. Gazdagon berendezett felszerelésével betekintést enged a helyi népművészet emlékeibe, és megismerhetjük a molnárok életének fontos részleteit is.
Szállásajánlatok a környéken>>
Pajkos-Szabó féle szélmalom, Kiskunfélegyháza
Az Ópusztaszeri Történeti Emlékpark négy malmot is tartogat az odalátogatóknak. A Szentes-Donát felülhajtós szélmalmot 1954-ben építették, majd 1979-ben átszállították jelenlegi helyére, ahol szerkezetét teljesen felújították. Itt áll a mindenszenti falazott széldaráló is, amit 1938-ban épített egy helyi faragó. Az Ópusztaszeri Történeti Emlékpark ad otthont a Röszkei járgányos paprikadarálónak és a Mártélyi széldarálónak is. Ez utóbbi csak hiteles másolat, az eredeti 100 éves szerkezetet visszaszállították a Kopáncsi Tanyamúzeumba.
Szállásajánlatok a környéken>>
Szentes-donáti szélmalom, Ópusztaszer
A Szegvári szélmalom egy mesterséges dombra épült a falu határában. A négyszintes malom földszintjén a lisztespadot találjuk, az első emeleten a kőpad áll, a második emeleten a sebességfokozó áttételrendszer található, míg a legfelső szintet a vitorlatengely foglalja el. A szélmalom vitorláit és zsindelyes tetejét a szél járásának megfelelően tudták elforgatni.
Szállásajánlatok a környéken>>
Szegvári szélmalom
Szegvári szélmalom
A Szeged-Kiskundorozsmai szélmalom viszontagságos utat járt be, hiszen 1949 után már nem használták, az enyészeté lett. Az 1970-es szegedi árvíz után tavasszal összedőlt, csupán egy 2,5x2 méteres rész maradt épen. Meg szerették volna menteni a jó állapotban maradt részeit, azonban a helytelen tárolás következményeként szinte minden eleme odaveszett. Korabeli fényképek és kitűnő szakemberek segítségével végül 1973-ban elkészült az újjáépített malom. Sajnos 2005-re ismért siralmas állapotba került, ledőlt oldalát csak 2006 telére tudták rendbe hozni. Ma állandó kiállítások részeként ismerhetjük meg a molnárok életét és munkásságát, a Faragó szélmalom történetét.
Szállásajánlatok a környéken>>
Szeged-Kiskundorozsmai szélmalom