Szállásajánlatok Mohács környékén>>
Időpont: 2023. február 16-21.
A busójárás a mohácsi sokácok híres tavaszköszöntő népszokása, mellyel elbúcsúztatják a telet. Idejét a tavaszi napfordulót követő első holdtölte határozza meg, idén ez február 16. és 21. közé esik. A busójárás nem csak nálunk, hanem más népek hiedelemvilágában is megtalálható és a télbúcsúztató, tavaszköszöntő, termékenységet varázsló ünnepek közé sorolják. Eszerint rokonságban áll a riói és velencei karnevállal, valamint az afrikai népszokásokkal is.
A busó egy olyan birkabőrcsuklyás maszkot viselő alak, aki hagyományosan állatvérrel festette meg fűzfából faragott álarcát. Sokac lányoknak azokat nevezzük, akik arcukat eltakaró sokac népviseletbe öltöznek. A busók öltözete napjainkban is úgy néz ki, mint régen: szőrével kifordított rövid bundát és szalmával kitömött gatyát viselnek, amelyre színes, gyapjúból kötött tarka harisnyát húznak, lábukon pedig bocskort viselnek. A bundát övvel vagy marhakötéllel fogják össze derekukon, erre akasztják fel a marhakolompot. A busók kezében kereplő vagy buzogány található.
Tudtátok? A beöltözött busókat a jankelék kíséri, akinek az a szerepe, hogy az utca népét, de leginkább a gyermekeket távol tartsa a busótól. A csúfolódó gyermekeket hamuval, liszttel, ronggyal vagy fűrészporral töltött zsákjukkal püfölik.
Mohácsi Busójárás 2023
A mohácsi hagyomány eredetét a törökök kiűzésével szokták párhuzamba állítani. A monda szerint a Mohács-szigeti mocsárvilágba menekült őslakos sokácok megelégelték a rabszolgasorsot, ezért rémisztő álarcokat öltöttek, különböző zajkeltő eszközöket készítettek és az éjszaka folyamán átkeltek a Dunán, majd kizavarták a törököket Mohácsról. Bár a legenda igen hangzatos, aligha megalapozott, ugyanis a város 1687-ben szabadult fel a török uralom alól, a sokácok betelepítést pedig csak 10 évvel később kezdték meg. A legvalószínűbb, hogy a balkáni eredetű sokácok korábbi hazájukból hozták magukkal a hagyományt, ami Mohácson bontakozott ki és nyerte el napjainkban is ismert formáját.
A busójárás a Kóló téren kezdődik, a régi népszokás központjában. Itt gyűlnek össze a beöltözött busók, jankelék és találkoznak a Dunán csónakokkal átkelt ágyús, ördögkerekes, szekeres, kürtös, teknős és más busó csoportokkal. Miután a régi elöltöltős busóágyú eldördül, a különböző busó csoportok elindulnak és a főutcán át bevonulnak a főtérre, ahol megkezdődik a szabad farsangolás. A Duna-parton és a város utcáin nagy zajt keltve ünneplik a farsangot, űzik el a telet és köszöntik a tavaszt. Szürkületkor a busók visszatérnek a főtérre, ahol óriási máglyát gyújtanak, majd körülötte táncolnak, dévajkodnak az emberekkel, így ér véget Farsangvasárnap. A mohácsiak kedden is farsangolnak, amikor egy újabb máglyát gyújtanak a főtéren és azon elégetnek egy koporsót, mely a telet jelképezi.
Mohácsi Busójárás 2023
Az idei búsójáráson is számos szórakoztató programmal készülnek a szervezők, hogy néhányat említsünk: lesz bábszínház, farsangi felvonulás, néptánc- és busócsoportok bemutatói, táncház, kiállítások, koncertek, kézműves vásár, látványfőzés, máglyagyújtás és hagyományos programok. A programokon kívül természetesen gasztroudvarral is készülnek, így senki nem fog éhen-szomjan maradni. A Mohácsi Busójárás 2023-as programlistáját itt találjátok.
Mohácsi Busójárás 2023
Forrás: mohacsibusojaras.hu