Magyarország elragadó városai közül a legrégebbit, „A nyugat királynőjét”, Szombathelyet, még Claudius római császár emelte először városi rangra időszámításunk után, 43-ban. Ezzel a település Pannónia első városa lett. A nyugat-dunántúli megyeszékhelyen bóklászva a római emlékek nyomába eredhettek olyan különleges helyeken, mint a Savaria Múzeum, a Járdányi Paulovics István Romkert vagy a világon is egyedülálló, ókori szentélyegyüttes, az Iseum.
Fedezzétek fel a mesés belváros kincseit: a háromszög alakú Fő teret és az Őrség paraszti világába repítő Vasi Skanzent! Ha azonban a természetben is szívesen kapcsolódnátok ki, akkor a város szívétől északra elhelyezkedő Kámoni Arborétumot, illetve a Csónakázó-tó környékét érdemes szemügyre venni!
Ma is tündöklő, régi magyar városaink - Fő tér, Szombathely
Ma is tündöklő, régi magyar városaink - Iseum, Szombathely
A pannon és kelta törzsek már rég belakták Pécs egykori területét, amikor a 2. század elején várost alapítottak itt a rómaiak. A Sopianae névre keresztelt településnek alig pár évszázadra volt szüksége ahhoz, hogy hazánk jelentős központjává fejlődjön. Pozíciója pedig az idő múlásával egyre erősödött, amikor Nagy Lajos király 1367-ben megalapította Pécsett az ország első egyetemét. A vibráló Széchenyi téren rögtön Hunyadi János lovas szobra, Gázi Kászim pasa dzsámija, valamint a híres Zsolnay-kút nyűgözi le a turistákat. Továbbá megér egy kirándulást a porcelángyártás történetéről mesélő Zsolnay Kulturális Negyed is.
Az időutazás azonban nem lehet teljes a Cella Septichora Látogatóközpontban tett látogatás nélkül. A világörökségi helyszínként számon tartott későrómai, ókeresztény temető elképesztő régészeti kincsekbe enged bepillantást.
Ma is tündöklő, régi magyar városaink - Pécs, Széchenyi tér
Ma is tündöklő, régi magyar városaink - Pécs, Gázi Kászim pasa dzsámija
Az ókori rómaiak csak „Arrabona” néven emlegették a Kisalföld káprázatos városát, Győrt, mely később, a honfoglalás után is kulcsszerepet töltött be a történelemben. Miután 1001-ben I. István király megalapította a Győri egyházmegyét, központjává 8 évvel később „a folyók városát” tette meg. 1009-ben emelték a Nagyboldogasszony-székesegyházat is, ami Szent László hermájának ad otthont. Ugyancsak innen, a macskaköves úton járhatjátok be a keresztút 14 állomását, de a Káptalan dombon álló Püspökvár tornyába is másszatok fel a leírhatatlan kilátásért!
Tegyetek egy sétát a folyó mellett, a Várfal sétányon, a zöld Radó-szigeten vagy szemeljetek ki egy óriási fagyikelyhet a Bécsi kapu téren! A csodálatos műemlékeknek, nevezetességeknek pedig se vége, se hossza Győrben. Az Esterházy-palota, valamint a Várkazamata felkutatása után még mindig gyönyörködhettek a cirádás cégérekben, szép szobrokban és frissítő csobogókban.
Ma is tündöklő, régi magyar városaink - Győr, Széchenyi tér
Ma is tündöklő, régi magyar városaink - Győr
Hazánk egyik legkorábban alapított városáról úgy tartják, hogy egyidős az állammal. A Mezőföld, a Bakony és a Balaton-felvidék találkozásánál fekvő település közelében ütköztek meg egymással I. István és Koppány fejedelem seregei. A győztes pedig 1009-ben hazánk első püspöki székhelyévé tette Veszprémet.
A hét dombra épült Veszprémi Várba a Hősök kapuján át léphettek be, hogy megcsodálhassátok a Szent Mihály Székesegyházat, az Érseki Palotát, illetve a körerkélyes Tűztornyot. A Séd patakot követve pedig a Margit-romok és buja rózsakert mutatja magát. Anélkül viszont ne menjetek haza, hogy nem nézitek meg a veszprémi kálvária kőkeresztjét a Szent Benedek-hegyen, ami olyan, mintha csak egy korona lenne a pazar sziklanyúlványon.
Ma is tündöklő, régi magyar városaink - Veszprém, Szent Mihály Székesegyház
Ma is tündöklő, régi magyar városaink - Veszprém, Szent Benedek-hegyi kereszt
A gazdag múlttal rendelkező Székesfehérvár területe már az őskor óta lakott volt, de szervezett városként feltételezhetően csak a 10. századtól kezdve hivatkozhatunk rá. A település határától kürölbelül 5 kilométerre délre azonban Gorsium-Herculiára, azaz Magyarország talán legjelentősebb római kori romterületére bukkantak a régészek.
Az értékes látnivalók közül nem maradhat ki a Koronázó Bazilika Romkertje, valamint a korzózás az Országalma körül és Városház téren. Legeltessétek a szemeiteket a szerelem ihlette Bory-váron, hallgassátok meg a csengő-bongó Órajátékot vagy merüljetek el az Árpád Fürdő kényeztetésében! Ügyeljetek rá, hogy a kihagyhatatlan Sóstó interaktív tanösvényei, madárlesei és a gyermekbarát Látogatóközpont se maradjon ki a repertoárból!
Ma is tündöklő, régi magyar városaink - Székesfehérvár, Bory-vár
Ma is tündöklő, régi magyar városaink - Székesfehérvár, Órajáték