Biztosan sokan ismeritek a Szalajka-völgy vagy Lillafüred irigylésre méltó látnivalóit, de vajon tudjátok-e hol lapul az a varázslatos hegyi tó, amiben a végtelen égbolt tükröződik? Nos, Uppony és Dédestapolcsány között lelhettek rá a Bükk egyik legszebb kirándulóhelyére, a Lázbérci-víztározóra, ahol olyan érzésetek lesz, mintha csak két eget illesztettek volna egymásra. A mesésen tiszta hegyi tó déli partján vezet végig az Országos Kéktúra útvonala, de akár a Szalamandra tanösvény nyomvonalát is követhetitek.
Másszatok fel a Háromkő-bércre, és keressétek meg az Uppony-szoros csúcsán emelkedő Herkó páter keresztjét, ahonnan madártávlatból is szemügyre vehetitek a festői víztározót!
A magyar hegyvidékek csodálatos kincsei - Lázbérci-víztározó
A Dunakanyar látnivalói között meg kell említeni a sejtelmes hangulatú Holdvilág-árkot, melyet a víz kitartó munkája szélesített kanyonszerű szurdokká. A Pomázon található természeti csodát már egy rövid, 5,3 kilométeres túra során is bejárhatjátok. A nagyjából 2 óra leforgása alatt kidőlt fatörzsek, vízmosások fölött átívelő fahidak, göcsörtös gyökerek és vaslétrán megmászható sziklafalakon át vezet az utatok, ha nem tértek le a piros kereszt turistaútvonaláról.
A patak menti kirándulóhelyhez egyébként legendák is tapadnak. Egyesek szerint Árpád fejedelmet itt helyezték végső nyugalomra, mások viszont azt tartják, hogy ezen a helyen egykor Attila városa állt.
A magyar hegyvidékek csodálatos kincsei - Holdvilág-árok
Az erdélyi Gyilkos-tóra emlékezteti az embert a Hubertlaki-tó, mely Ugod településhez tartozik. A Pápa–Bakonybél főútról az Odvas-kői pihenőnél kell letérni, ahonnan nagyjából 3 kilométeres gyalogtúrát követően, a patak mentén és a bükkerdőt átszelve juthattok el leggyorsabban a Bakony legszebb tavához. A Hubertlaki kulcsosház környékén bukkanhattok rá a Hubertlaki-forrásra, de innen már tényleg nincs messze a Forrasztókői Egzótakert se, ami csodálatos élőfa gyűjteménnyel büszkélkedik. Ugodon barangolva érdemes kitérőt tenni a 18 méter magasságot elérő Szár-hegyi kilátóhoz, hogy az építmény tetejéről gyönyörködhessetek a panorámában.
A magyar hegyvidékek csodálatos kincsei - Gyilkos-tó a Bakonyban
Magyarország 3 legmagasabb hegycsúcsa, az 1014 méteres Kékes, a 971 méteres Hidas-bérc, illetve a 965 méteres Galya-tető is a kies Mátrában tör az ég felé. Most azonban a kedvelt kilátópontok helyett egy ritka kincset mutatunk nektek, mely csak időszakosan, vezetett túra keretében látogatható. Szépsége azonban vetekszik a varázslatos Rám-szakadékkal! Nem más ez, mint a 750 méter hosszú, domoszlói Tarjánka-szurdok, melynek mohákkal betapasztott sziklafalai között hangulatos patak muzsikál. Ha megjött a kedvetek a túrához, akkor érdemes már most jelentkezni, ugyanis az zömében ősszel és télen tartott kirándulósokra hamar elfogynak a helyek!
Figyelem! A szurdok látogatása a természeti értékek védelme és a balesetveszély miatt csak a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság (BNPI) által szervezett szakvezetések keretében lehetséges. A területre belépni a fenti lehetőségen kívül csak a természetvédelmi hatóság engedélyével lehet!
A magyar hegyvidékek csodálatos kincsei - Tarjánka-szurdok/ Fotó: BNPI
Elfeledett, csendesen ácsorgó várak és -romok bőven keresztezik az utatokat, ha a Börzsöny szuszogtató lankáin kirándultok. Azonban amíg a diósjenői Csehvár emlékét csak néhány falmaradvány őrzi, addig Drégely vára igazi csemegét kínál nektek. Utazzatok vissza a történelemben Szondi György híres csatájának helyszínére, ahol 1552 nyarán a nyolcvanszoros túlerőben lévő török had ellen hősi halált halt a várkapitány és serege! Járjátok be az Apródok útja tanösvényt, ami Drégelypalánk faluból indulva 8 állomáson át idézi fel az erőd múltját, valamint avat be a helyi élővilág rejtelmeibe!
A magyar hegyvidékek csodálatos kincsei - Drégely vára
Mintegy egymillió évvel ezelőtt kezdett el formálódni az Abaligeti-barlang, melynek belsejét ma is alakítja a benne szaladó patak. A szóbeszéd szerint a török időkben a helyiek a barlangba menekültek a támadóik elől, akik megpróbálták kifüstölni az abaligetieket a sziklahasadékból. Az agresszorok terve azonban kudarcot vallott, mert a leleményes falubeliek kiutat találtak a másik oldalon és végül hátba támadták, majd egytől egyig elpusztították a törököket.
Vegyetek részt egy lebilincselő vezetett túrán, ahol cseppkőképződményekkel és változatos sziklaalakzatokkal találkozhattok! A rossz nyelvek szerint azonban hűtlen vagy hazug túrázóknak nem árt óvakodni a kirándulástól, mert a „Lebegő-kő” állítólag megmozdul, ha ők elhaladnak alatta…
A magyar hegyvidékek csodálatos kincsei - Abaligeti-barlang/ Fotó: Komlós Attila