Az ország legkisebb települése cím nyertese folyamatosan változik, mert már egy fő távozása és érkezése is felboríthatja a sorrendet, de jelenleg – a KSH tavaly januári adatait nézve – az első helyen a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Debréte áll, amelynek 8 - azaz nyolc - állandó lakosa van. Az biztos, hogy túl sokat sehol sem kell sorban állniuk.
A leghosszabb nevű településünk neve a Jász-Nagykun-Szolnok megyében lévő Jászfelsőszentgyörgy, míg a legrövidebb névre többen is pályáznak; Ág, Bő, Őr és Sé.
Ha a méret a lényeg, akkor a Kőröshegyi völgyhídnál hosszabbat nem találunk idehaza, a maga 1872 méteres hosszúságával Közép-Európa legnagyobb viaduktja is egyben. Az ország legmagasabb építménye a 314 méteres Lakihegyi adótorony, ami 1933-as építése óta birtokolja ezt a címet.
Az ország legmagasabb épülete azonban a 197 méter magas Pécsi tévétorony, ami egyben kilátóként és étteremként is funkcionál. És akkor már ne menjünk el szó nélkül a legalacsonyabb kilátónk mellett sem, mely Bodrogkeresztúron van, és mindössze 40 centiméter magas!
Szállásajánlatok Pécsen>>
Kőröshegyi völgyhíd
Pécsi tv torony
A legmagasabban fekvő várunk, a Galyavár 837 méterrel épült a tengerszint felé, melynek környéke kirándulásra is szuper alternatíva. A legnagyobb tavunk a Balaton, mely 77 kilométeres hosszával és 592 négyzetkilométeres területével Közép-Európa legnagyobb tava, ahol nemcsak nyáron, de télen is akad felfedeznivaló.
Ha a leghosszabb barlangunkat szeretnénk megnézni, akkor a Pál-völgyi-barlangrendszert kell megcéloznunk, melynek teljes hossza 30 km felett van (bár ebből csak 500 méteren tudunk sétálni), ha pedig a legmélyebb barlang mozgatja a fantáziánkat, akkor 290 méteres mélységével a Bükki Nemzeti Parkban található Bányász-barlang a befutó.
Azt mindenki tudja, hogy az ország legmagasabb hegye az 1014 méterrel a tengerszint felé magasodó Kékes, de azt a tényt már valószínűleg kevesebben ismerik, hogy a legmagasabb vízesésünk a 20 méteres Lillafüredi-vízesés (Szinva-vízesés néven is ismerhetitek, hiszen eredetileg a Szinva patak torkollott a Hámori-tóba), amit egyébként mesterségesen alakítottak ki.
Lillafüredi-vízesés
Végezetül, ha valaki igazán körbejárná Magyarországot a határ mentén, akkor a legnyugatibb településünk Felsőszolnok, míg a legnyugatibb városunk Szentgotthárd. A román határnál Garbolcig kell mennünk a legkeletibb településünkig, míg város terén Csenger lesz a kategória győztese. A legdélibb település Kásád (bár Beremend is bejelentkezik a címért), míg a legdélibb városunk Siklós. Északon a legbonyolultabb a helyzet, ott Hidvégardó van kimondva legészakibb lakott településnek, ugyanakkor az országhatár legészakibb pontja Füzérnek a része.
Szállásajánlatok Siklóson és környékén>>
Szerencsére város terén nem ilyen komplikált a helyzet, ott kijelenthetjük, hogy Gönc a legészakibb város. Ha pedig inkább a legrégebbi alapítású városunkat szeretnénk felfedezni, akkor Szombathely felé kell vinni az irányt, ahol a rómaiak már 2000 éve alapítottak kolóniákat, és elnevezték Savaria-nak a települést.
Füzér vára az egyik legszebb az országban.
Siklósi vár
Reméljük, ezeknek az érdekes helyeknek a hatására kedvet kaptál, hogy meglátogasd valamelyike. Ki tudja, hátha ott töltöd el az egyik legjobb napodat! Belföldi szállásajánlatok>>>