Az őszi/téli melengető feltöltődéshez elhoztuk nektek a legjobb szállásokat és ajánlataikat. Nincs más dolgotok, mint válogatni köztük és megtalálni az igazit - wellness szállásajánlatok>>
Az 1241-es Sajó menti, vagy más néven Muhi csata az országot sújtó tatárjárás legnagyobb, sorsdöntő ütközete volt. A Batu kán által vezetett mongol csapatok végzetes csapást mértek IV. Béla magyar seregére, így lehetőségük nyílt az ország teljes feldúlására. Szerencse a szerencsétlenségben, hogy az Európában elszenvedett vereségek a hódító sereget visszavonulásra kényszerítették, mely lehetőséget adott Magyarország újjáépítésére. A tragikus események emlékére 1991-ben a Sajó és a Hernád összefolyásánál mesterséges dombot állítottak fakeresztekkel tűzdelve, mely az ütközetben elhunyt áldozatoknak állít emléket.
Katonai emlékművek, emlékparkok és emlékhelyek Magyarországon - Muhi csata Emlékmű
Katonai emlékművek, emlékparkok és emlékhelyek Magyarországon - Muhi csata Emlékmű
Az 1526-ban szenvedett vereség történelmünk legismertebb ütközete, mely évszázadokra romba döntötte az országot és a független magyar királyságot. A mindössze két órás összecsapás során mind az uralkodó II. Lajos, mind a legnagyobb főméltóságok az életüket vesztették, így a török csapatok élén álló I. Szulejmán könnyedén vonult be Budára pár nappal a csatát követően. 2011-ben építették fel a Mohácsi Nemzeti Emlékhelyet, mely zarándokhelyként emlékeztet minket erre a szörnyű napra.
Katonai emlékművek, emlékparkok és emlékhelyek Magyarországon - mohácsi vész, Mohácsi Nemzeti Emlékhely
Katonai emlékművek, emlékparkok és emlékhelyek Magyarországon - mohácsi vész, Mohácsi Nemzeti Emlékhely
A török megszállás idejében számos próbálkozás történt az ellenség haderejének gyengítésére, hogy az ország visszanyerje függetlenségét. Az 1566-os szigetvári csata is ide sorolható, azonban a magyar kísérlet csúfos kudarcba fulladt. A Zrínyi Miklós által vezetett sereg óriási vereséget szenvedett, aminek következtében Baranya teljesen elveszett, így a török-Habsburg határvonal jelentősen nyugatra tolódott. Az ostrom 450. évfordulója alkalmából készítette Szabó Tamás szobrászművész azt a bronzból készült művet, melyet a szigetvári Zrínyi Várban bárki megtekinthet, ha a környéken jár.
Katonai emlékművek, emlékparkok és emlékhelyek Magyarországon - emlékszobor a szigetvári csatáról a Zrínyi várban
Az 1550-es évektől kezdődően a törökök új célpontja a Felvidék és annak kapuja, Eger lett. Több vár elfoglalásával kívánták a várost megszerezni, az egyik ilyen a rendkívül nehezen védhető Drégely volt. A Szondi György által csupán 146 vitézzel őrzött erőd végül az ostrom negyedik napján elvérzett, de a hős védők az utolsó vérig küzdöttek, elszántságukat és kitartásukat a források szerint az ellenség is elismerte. 1885-ben kápolnát emeltek Drégelypalánkon az ostrom emlékére, mely a II. világháborúban sajnálatos módon megsemmisült, a város lakói azonban a mai napig nem feledik Szondi tetteit, 1992 óta emléknap keretei között emlékeznek meg a várvédőről.
Katonai emlékművek, emlékparkok és emlékhelyek Magyarországon - Drégely vára, Drégelypalánk
A II. világháború alatt, 1944-ben több olyan kísérlet is zajlott, ami a szovjet haderő megfékezését célozta meg. Az Alföldön történt összecsapás következtében az oroszok sikerrel elfoglalták a Tiszántúlt, a székesfehérvári ütközet során pedig a környező városok elvesztésével megnyílt az út Budapest felé. Az elszántan védekező magyar-német fegyveres erő le tudta lassítani a támadó alakulatokat, így a fő hadseregcsoportok megsemmisítését sikerrel kivédték. Hortobágy határában máig megtekinthető az 1978-ban mementóként felállított szovjet T34-es tank.
Katonai emlékművek, emlékparkok és emlékhelyek Magyarországon - Hortobágyi és székesfehérvári páncélos ütközet
Az őszi/téli melengető feltöltődéshez elhoztuk nektek a legjobb szállásokat és ajánlataikat. Nincs más dolgotok, mint válogatni köztük és megtalálni az igazit - wellness szállásajánlatok>>