Fantasztikus szállásajánlatok várnak tavasszal is>>
A Bakony lankáin, egy sziklaszirt tetején magasodik Csesznek vára. A festői kőfalak egy több mint 700 éves erődítményhez tartoznak, mely ugyan már látott szebb napokat, de manapság is az ország leglátványosabb várromjai közé tartozik. A vár története visszanyúlik egészen a tatárjárás utáni időkig, amikor is az akkori „sóút” védelmére építették. A erődöt utolsó tulajdonosai, az Esterházy család a 18. század közepére egy kényelmes, barokk stílusú rezidenciává formálta. Az elkövetkező időkben földrengés és tűzvész is pusztította, ezáltal végül lakhatatlanná vált, de a romokat bejárva felejthetetlen élményben lesz részünk ma is!
5 vár, ami minden évszakban elbűvöl - cseszneki vár
Az Ipoly folyó által félkörívbe fogott Börzsöny belsejében bújik meg Nógrád, amely névadója Magyarország egyik legrégibb várának. Egy nagy területű fennsíkot koronázó, szabálytalan alaprajzú, belső tornyos kővárról van szó, a Nógrádi várról. Az erőd keletkezésének körülményeiről sajnos nem maradtak fent pontos adatok, azonban az tudható, hogy már Anonymus is említést tesz róla, amely alapján sejthető, hogy a vár már a népvándorlás korában is létezett. Szláv népek Novigrad, azaz Újvár néven emeltek itt erődöt, a település neve is innen ered. Napjainkra igen romos állapotban magasodik a vár, a maradványokat az 1990-es évek végén egészítették ki. Az biztos, hogy a falakról szemünk elé táruló csodálatos kilátás mindenért kárpótol. Innen megcsodálhatjuk Nógrád községét és a Börzsöny hegyeit is.
5 vár, ami minden évszakban elbűvöl - nógrádi vár
Szállástippek Nógrád környékén>>
Várlátogatás és túrázás egybekötve? A Keszthelyi-hegységben mindez lehetséges. Az északi rész sokszínű látnivalói között egy bazaltcsúcson, 412 méteren magasodik egy középkori várrom, Tátika vára. Az Országos Kéktúra útvonalán kapaszkodhatunk fel Magyarország egyik legkorábban, még a tatárjárás előtt épült magánvárához, ahonnan páratlan kilátásunk nyílik a mesés zalai tájra. Tátika várának falai közül a Sümegi várat és a Zalaszántói Béke Sztúpát is szemügyre vehetjük. Történelme a 13. századig nyúlik vissza, az első várat a Tátika nemzetség építette a tatárjárás előtt. Később IV. Béla adományozta a veszprémi püspöknek, aki új várat építtetett, melynek maradványait láthatjuk ma is.
5 vár, ami minden évszakban elbűvöl - Tátika vára (Zalaszántó)
Szállástippek Zalaszántó környékén>>
A tatárjárást követően, Nagy Lajos király idején élte fénykorát a Miskolc Diósgyőr nevű városrészében magasodó erődítmény, a Diósgyőri vár. Sokszor a királynék váraként is emlegetik, ugyanis Nagy Lajos halálát követően a későbbi királynék javadalombirtoka lett, egészen a mohácsi csatáig. A csata után azonban hanyatlásnak indult a vár, és a 17. századra már lakhatatlanná vált. Rekonstrukciója az 1960-as években kezdődött és hosszú évek munkálatai során 2014-ben már igazi élményvárként adták át újra, rendkívül gazdag programkínálattal várta a látogatókat. A Diósgyőri vár jelenleg rekonstrukció miatt zárva van a nagyközönség számára, azonban a kastély szomszédságában található Lovagi Tornák Terén programok alkalmával szeretettel várják az érdeklődőket.
5 vár, ami minden évszakban elbűvöl - diósgyőri vár
Bár mára már csak a romjait járhatjuk be, ennek ellenére érdemes felkeresni a 13. században épült, 376 méter magason elterülő, Gyulakeszin található Csobánc várát. A folyamatosan emelkedő hegyre való feljutás felér egy kisebb túrával, de minden fáradozást megér, ugyanis a hegyről csodálatos panoráma tárul elénk. A több írót és költőt is megihlető várat először az 1200-as évek vége fele említik írásos emlékekben, amely egészen a Rákóczi-szabadságharcig teljes pompájában állt. Ezt követően sajnos a Habsburg seregek szinte a földdel tették egyenlővé, és újjáépítéséért a helyiek a mai napig minden évben megrendezik a Gyulaffy Napokat.
5 vár, ami minden évszakban elbűvöl - csobánc vára
Szállástippek Gyulakeszi környékén>>