Élmények első kézbőlGasztronómia, utazás, programok... Engedd, hogy inspiráljunk!

Megnyílt Esther Horvath A sarkvidéki éjszaka című kiállítása a Capa Központban

2024.10.31 | 7 perc

Esther Horvath fotográfusként a sarkvidéki éghajlatkutatás dokumentálására fókuszál, már 25 sarkköri kutatóexpedíciót fényképezett. Munkáját többek között a World Press Photo első díjával és a National Geographic Wayfinder-díjával ismerték el. 2019-től követi nyomon a norvégiai Ny-Ålesundot, a világ legészakibb pontján működő nemzetközi tudományos kutatóbázist. A sarkvidéki éjszaka csillagai című kiállítás az itt zajló mindennapi életet és tudományos kutatómunkát mutatják be.

 

Esther Horvath munkássága

A soproni születésű Esther Horvath az Alfred Wegener Intézet Helmholtz Sark- és Tengeri Kutatóközpontjának fotósa, a National Geographic Explorer, valamint a Természetvédelmi Fotósok Nemzetközi Szövetségének tagja. Elnyerte a World Press Photo pályázat Environmental kategóriájának első díját 2020-ban. 2022-ben megkapta a New York-i International Center of Photography (ICP) Infinity-díját. 2024-ben National Geographic Wayfinder-díjjal tüntették ki a tudomány, a természetvédelem, az oktatás, a technológia és a történetmesélés terén végzett munkájáért. Huszonöt tudományos expedíciót dokumentált már az Északi-sarkvidéken és az Antarktiszon. 2019–20-ban részt vett a MOSAiC expedíción, amelyet a valaha volt legnagyobb jeges-tengeri tudományos expedícióként tartanak számon, az itt készített fotóiból megjelent könyvet a Prestel Verlag adta ki. Esther Horvath munkáit többek között a National Geographic, a The New York Times, a GEO, a Stern, a TIME és a The Guardian is publikálja.

Esther Horvath: A sarkvidéki éjszaka csillagai sorozatbólEsther Horvath: A sarkvidéki éjszaka csillagai sorozatból

 

„A Delta tudományos magazinon nőttem fel, melyet minden héten néztem a tévében, csak hogy lássam a bevezetőt, ahol férfiak masíroznak a sarkvidéki hóviharban. Ma már tudom, hogy japán tudósok voltak, akik az Antarktiszon lévő állomásukra meneteltek. Lenyűgöztek ezek a képek, és szerettem volna az arcomon érezni ugyanezt a hóvihart. Női példakép nem volt előttem, csak sarkkutató férfiakat láttam. A ’90-es évekig a nők részvétele a sarkvidéki expedíciókon nagyban korlátozva volt és sok esetben nem volt engedélyezett. Ma a fotóim a sarkvidéki tudományos expedíciókra összpontosítanak, bemutatva az emberiség számára éghajlati adatokat szolgáltató emberek napi odaadó munkáját. Az éghajlatváltozás nem egy nap alatt történik. Az éghajlatváltozást csak akkor értjük meg, ha hosszú távú megfigyeléseket végzünk minden nap, minden héten, minden hónapban és minden évben. Munkámmal nem csak a kutatásba fektetett odaadásra szeretnék rávilágítani, hanem a női expedíciók résztvevőinek szerepére is, hogy inspiráljam a felfedezők következő generációját, és azt is, hogy az álmokat el lehet érni, ha hiszünk bennük és keményen dolgozunk értük” - meséli Esther.

Esther portré - Manuel Ernst Esther portré - Manuel Ernst

 

 

Spitzbergákon található nemzetközi kutatóbázis - változások az Arktiszon

2019 óta követi és fényképezi a Spitzbergákon található nemzetközi kutatóbázis munkáját. A faluban tíz ország tudósai dolgoznak együtt a klímakutatás és környezetvédelem területén, és mindegyiküket egyetlen cél vezérli: annak megértése, hogy milyen változások zajlanak az Arktiszon, és hogy a klímaváltozás miképp hat az emberiségre. Ez a hely a globális felmelegedés epicentruma, ahol a téli átlaghőmérséklet 1991 óta 6-8 °C-kal emelkedett; ez a növekedés sokkal gyorsabb, mint bárhol máshol a bolygón. Itt az év több mint négy hónapját a sarkvidéki tél sötétsége uralja. A dokumentarista anyag azt meséli el, hogy a legzordabb környezeti körülmények – többek között hóviharok és mínusz 30 °C-os hőmérséklet – ellenére a tudósok milyen összefüggéseket tárnak fel, amelyek jelentősen hozzájárulnak bolygónk változásainak jobb megértéséhez. Emellett a fotográfus a mindennapi életet is bemutatja a kutatóbázison, ahová nem vezet út, így csak hajóval vagy repülővel érhető el, és ahol nem tartózkodhatnak turisták, csak kutatók. Ebbe a zárt világba kapunk bepillantást a fotográfus érzékeny megfigyelései révén, melyek a kutatási folyamatokon túl, az ott dolgozó elhivatott kutatók személyiségét, emberi oldalát is elénk tárják.

Esther Horvath: A sarkvidéki éjszaka csillagai sorozatbólEsther Horvath: A sarkvidéki éjszaka csillagai sorozatból

 

 

Nők a sarkkutatásban

Ezzel a projekttel Esther Horvath nemcsak arra törekszik, hogy felhívja a figyelmet a gyors klímaváltozásra, hanem arra is, hogy emberközelivé tegye a tudományos erőfeszítéseket, így azok a szélesebb közönség számára is érthetőbbé váljanak, és hatásuk felerősödjön. A projekt része egy női tudósokat bemutató portrésorozat is, a „Nők a sarkkutatásban”. E rész szándéka, hogy a női példaképek életének, motivációjának és munkájának ábrázolásával inspirálja és bátorítsa a következő nemzedék tudósait és felfedezőit.

A sarkvidéki éjszaka csillagai című kiállítás, melynek kurátora Kopin Katalin, 2025. január 31-ig látható a Capa Központban. | További információ>> 

 

Érdekes volt ez a cikk? Ha igen, iratkozz fel, hogy ne maradj le a többiről se!
További cikkek
Október 26-án 18 órától fanfárok hangjára nyílt meg a Gödöllői Királyi Kastély kertje, ahova több, mint 50 darab mesés fényszobor költözött egészen március másodikáig. Ezzel az őszi esték és az ünnepi időszak romantikus vagy éppen játékos programja lehet a séta Sisi királyné kedvenc parkjában. Fényszobrok formájában jelennek meg többek között a királyi udvar szimbólumai, valamint a környékbeli vadászati hagyományok és a királynét is megtekinthetjük.
Az őszi hónapokkal, rövidebb nappalokkal egy időben kiszámíthatatlanná válik az időjárás is. Azonban szomorkodásra semmi ok, hiszen bőven jut még a kellemes kirándulós, vagy épp sétálgatós időből. Érdemes tehát kihasználni a derűs napokat és egy hosszú sétával feltöltődni a borongós téli időszak előtt.
Előző
Következő
Kapcsolódó
Ajánlott cikkek
Különleges budapesti tematikus vendéglátóhelyek: Harry Potter varázsvilágától a dzsungel mélyéig
2022.03.17 | 7 perc | Gasztronómia
Legyetek megrögzött Harry Potter-rajongók, utazásra ácsingózó kalandorok vagy vérbeli Amerika-fanok, a következő úti tippjeinknek ti sem tudtok majd ellenállni! Ezúttal ugyanis Budapest legkülönlegesebb tematikus éttermeit és kávézóit gyűjtöttük csokorba.
Sziklába zárt kard és Hamupipőke hintója is vár: csillogó fényparkok Magyarországon
Szeretnél fényt vinni a sötét és hideg téli estékbe? Akkor van egy remek hírünk: a hazai varázslatos fényparkok bármelyikében kiléphetsz a valóságból! Ezek a mesebeli helyek nem csupán csodás látványt és kikapcsolódást ígérnek, de a szívedet is megmelengetik. Ideje felfedezned a Karib-tenger kalózainak kincseit, beülni Hamupipőke hintójába vagy megtudni: sikerül-e kihúznod Artúr király kőbe zárt kardját a sziklából! Kalandra fel!
A 10 legkülönlegesebb tematikus szálloda Magyarországon, ha egyedi élményre vágytok
2022.03.07 | 8 perc | Szállások | Hová utazzak?
Egy minden igényt kielégítő hotelben találunk kényelmes szobákat, finom ételekkel és italokkal csábító éttermet, esetleg medencékkel és szaunákkal felszerelt wellnessrészleget. Ha pedig ennél is többre vágyunk, akkor irány az ország egyik különleges tematikus szállodája. Középkor, tudomány, romantika, keleti hangulat, vagy egy csipet Afrika - bármelyik témát is érzitek magatokhoz a legközelebb, ebben a cikkben biztos megtaláljátok a hozzá tartozó szállást.
10+1 mesebeli hely a Mátrában, amit muszáj legalább egyszer látni
A Mátra azok közé a helyek közé tartozik, ahol tényleg mindenki megtalálja a számítását; túraútvonalak, érdekes városok és izgalmas geológiai képződmények várnak minket a hegység körül. Egyéni kirándulóként, baráti társasággal vagy családi kiruccanás során is szuper látványosságok közül válogathatunk, úgyhogy bármit is nézünk meg az alábbi listából, csalódni biztosan nem fogunk!
5+1 elhagyott épület Magyarországon, amit egyszer látnod kell
Az elhagyatott épületek különös, már-már misztikus hangulatot árasztanak. Egykori merész álmok és nagyratörő tervek lenyomatai, melyek legtöbbször finanszírozási vagy politikai okokból nem fejeződtek be. Gyakran gazdátlanul omladoznak és válnak lassan az enyészetté. Hazánkban is számtalan, szebb sorsot érdemlő félkész és elhagyatott épület található, melyekből Zubreczki Dávid, építészeti mesemondó készített gyűjtést, a National Geographic „Elhagyott építmények” sorozat új évadának apropójából.
Legnépszerűbb cikkek
Érdekes cikkeink
Nyerj wellness hétvégét!
Hotel Imperial Gyógyszálló
A nyeremény értéke:
60.000 Ft