Magyarország a mandula termeszthetőségének északi határán fekszik (a hazai éghajlat nem teljesen elégíti ki a mandulafák biológiai igényeit), mégis viszonylag sok helyszínen felfedezhetjük a világos rózsaszín virágot fejlesztő, rovarporozta gyümölcsfajt. Mivel a mandula az egyik legkorábban virágzó növényfajunk, a tavasz egyik hírnökeként is szoktuk emlegetni. A virágzás kezdetét leginkább az időjárás befolyásolja: a 7-10 Celsius-fokos napi középhőmérséklet már előcsalogathatja a híres szirmokat. Csalogasson hát elő Téged is a jóidő, ragadd meg a kirándulócipődet, a fényképezőgépedet vagy a telefonodat, és örökítsd meg a tavaszi napsugarakkal megszórt virágszirmok szépségét!
Mivel mással kezdhetnénk a felsorolást, mint Budapest egyik legnevezetesebb mandulafájával? Nem hiába sokasodnak meg márciusban az Instagram-képfolyamunkban azok a felvételek, amelyekről a Szabadság híd zöldje, a mandulavirágok rózsaszínje, és a főváros ezernyi, napsütötte színe köszön vissza. Gyönyörű pillanat ugyanis, amikor letekintünk a Dunára, a Gellért teret és a Fővám teret összekötő hídra, miközben a tavaszi szél üdítőleg csiklandozza az arcunkat. A Budai-hegység déli lankái egyszer a legkiválóbb szőlőtermesztő helyek közé tartoztak, és mivel a mandulafák Magyarországon azokon a helyeken nőnek szívesen, ahol a szőlők is, talán nem meglepő, hogy miért is ágaskodik a Gellért-hegy oldalában egy titokzatos mandulafa.
Mesébe illő mandulafavirágzás - Gellért-hegy (Budapest)
Szemet gyönyörködtető fasor húzódik Balatongyörök közelében, a 71-es út mellett. A környéken azonban nemcsak ott láthatunk virágözönt, hanem a becehegyi szőlősorok mentén is, a Szentháromság kápolna közelében. A zamatos borok otthonául szolgáló pincék előtt vagy után fedezd fel a Pap-hegy csúcsán magasodó Batsányi-kilátót is!
Mikor adódna jobb alkalom felfedezni a Szigligeti vár történelmi falait, mint kora tavasszal, amikor a környékbeli mandulavirágok rózsaszínre keretezik az ódon épület kőszínű árnyalatait? Szerintünk össze is kötheted a balatongyöröki megállót a szigligeti kalandozással, hiszen mindössze 10 kilométernyi a távolság.
Teljes panorámát szeretnél kapni a Balaton-felvidékről, és mindezt egy rövid túra után? Akkor a Csobánc-hegy a tökéletes választás számodra, ami tavasszal plusz egy csodás színfoltot is ígér. Mielőtt rátérnél a rövid, ám meredek útra, mely Csobánc várának romjaihoz vezet, keresd meg a környék egyik legkülönlegesebb fáját, a mandulát!
Ugye te is hallottál már a Mindszentkálla és Szentbékkálla között elterülő Kőtengerről? A Káli-medence egyik leglátogatottabb nevezetességén túl azonban a mesébe illő mandulafavirágzás miatt is érdemes a környéken barangolni.
Köveskál, Monostorapáti, Kapolcs és Monoszló ölelésében, a Balatontól mindössze 8 kilométerre fekszik Balatonhenye, ahol szintén álomszép virágba borulást láthatsz. És ha már itt jársz, légy szemtanúja a helybéli, 18-19. században épült, népi építészeti emlékeknek is és csodált meg a település örökségeit!
Folytatva a balaton-felvidéki kalandozást, a Balatonakali határában épült borospincék közelében fellelhető, matuzsálemi mandulafákat semmiképpen se hagyd ki! A festői domboldalakról égbe törő fák a helyi mandulatermesztés 100 éves tradícióira emlékeztetnek. Több különös, csavart törzsű, máig termő mandulafával is találkozhatunk ezen a környéken.
Mandulafavirágzás Balatonfüreden
Tudtad, hogy a Havas Boldogasszony-templom előtt magasodó mandulafát 2019-ben az európai Év Fája verseny nyertesének választották? Kétség sem fér hozzá: a több mint száz éves fa (melyet 1916-ban említenek először a napilapok) csavarodott törzsével, megbabonázó szépségével, az északi széllel való kitartó dacolásával beírta magát a történelembe. Zarándokolj el te is a Havihegyre, és fedezd fel a megyeszékhely egyik legismertebb katolikus temploma előtt égbe törő, rózsaszín csodát! A terület (mind a havihegyi, mind a tettyei rész) 1996-ban került védettség alá, és a híres mandulafán túl olyan növényeknek is otthont ad, mint például a tavaszi hérics, a sárga kövirózsa, vagy a pirítógyökér.
Viráglesre fel! Útravalóul pedig meríts ihletet Janus Pannonius Egy dunántúli mandulafáról című művéből: „Mandulafám, kicsi Phyllis, nincs még fecske e tájon,/ Vagy hát oly nehezen vártad az ifju Tavaszt?”
Mesébe illő mandulafavirágzás Magyarországon - Havas Boldogasszony-templom
Varázslatos mandulafavirágzás - Havas Boldogasszony-templom