A Mátra keleti szélén, Egertől nem messze fekszik Sirok, mely a középkor óta fontos szerepet tölt be a környék életében. Legismertebb látványossága a kis hegyen magasodó, 13. században épített siroki vár, melyet az évek alatt sokszor erősítettek meg – magyarok és törökök egyaránt –, de mára csak romjai maradtak fent. Ha 400 métert sétálunk a vár bejáratától, akkor a Barát- és Apáca-szikláknál találjuk magunkat; a legenda szerint a sziklák két egymást szerető, kővé vált barát és apáca. Még egy érdekes geológiai képződmény van mellettük, ez a Törökasztal nevet kapta, mely egyes történészek szerint pogány áldozóoltár volt, és bár ez talán sosem fog kiderülni teljes bizonyossággal, az vitán felüli, hogy kilátóhelynek elsőosztályú.
Sirok látnivalói közé tartozik a káprázatos panorámával rendelkező siroki vár
Szálláshelyek Sirok környékén>>
Magyarország legmagasabban fekvő települése is izgalmas látnivalókkal várja az érdeklődőket; a Piszkéstetői Obszervatórium hazánk legnagyobb és legjobban felszerelt csillagvizsgálója, ahol a városi fényektől távol, nyugodt erdei környezetben szemlélhetjük az éjszakai égboltot. Ebben segítségünkre lesz többek között három lenyűgöző méretű távcső kupola, egy hatalmas látómezejű Schmidt-távcső, és természetesen az ott dolgozó szakértők útmutatása. Ha még nézelődnénk, de már nem a világűrt, hanem inkább a Galyatető vonulatait, akkor a 781 méter magas Vörös-kő hegyen lévő Vörös-kő kilátó lesz a tökéletes választás. Mátraszentimre felfedezését se hagyjuk ki, ott találjuk a Szent István király templomot, mely a Felső-Mátra legöregebb temploma.
Látnivalók Mátraszentimrén: Vörös-kő kilátó és a Szent István király templom egy könnyed sétával mindkét nevezetességet megcsodálhatjuk
Szálláshelyek Mátraszentimre környékén>>
Feljegyzések bizonyítják, hogy Kisnána már a 11. század óta lakott volt, de valószínűleg korábban is telepedtek itt le emberek. A település büszkélkedhet az egyik legszebb, késő középkori várrommal, melyet valamikor a 11-12. században építhettek, a pontos időpontról nincs dokumentum. Néhány része szép állapotban megmaradt, és már csak azért is érdemes útba ejteni, mert a mítosz szerint rengeteg rabolt vagyont, kincset és ékszert ástak el a területén a török pusztítás előtt.
Látnivalók Mátra: Kisnána várromját érdemes legalább egyszer meglátogatni
Szálláshelyek Kisnána környékén>>
Kékestető Magyarország egyik legjelentősebb klimatikus gyógyhelye, síközpontja, valamint turisztikai célpont, melyet évről évre rengetegen keresnek fel. Itt található hazánk legmagasabb pontja, a Kékes, melyre egy tévétornyot építettek: a hegycsúcs tengerszinthez viszonyított 1014 méteres magassága felett 45 méterrel egy kilátót is találunk a toronyban, így ilyen magasról sehol sem tudunk letekinteni a tájra az országhatárokon belül. A csúcson 1985. augusztus 20-a óta egy nemzeti színűre festett csúcskövet is találunk, amit útba ejthetünk a kirándulás során.
A mátrai látnivalók mellett bőven akadnak látnivalók Kékestetőn is
Mátraverebély nem tartozik hazánk legismertebb települései közé, mégis tartogat izgalmas látnivalót, melyet érdemes felvenni a listánkra, ha a Mátrában kirándulunk. Az itt található remetebarlangokat az üledékes kőzetekbe természetesen úton létrejött üregek megnagyobbításával hozták létre. Bár nem tudjuk, hogy kik és mikor dolgoztak a barlangokon, egyes szakértők szerint már a középkorban is használatban voltak.
Látnivalók Mátra: a remetebarlangok felfedezése egy igazán különleges program az egész családnak
Szálláshelyek Mátraverebély környékén>>
Az apci tengerszemnek is nevezett Széleskő-bányató a Nagy-Hársas és a Somlyó hegyek közötti Széles-kő aljában fekszik. Az egykori andezitbánya gödrében kialakult tiszta vízű kis tavat magas sziklafalak határolják, melyeket közelebbről is megnézhetünk, ugyanis jelzett turistaút vezet a kilátóhelyekre. Bár a jelenlegi hűvösebb időben felesleges is hangsúlyozni, de nyáron se ugráljunk a jéghideg vízbe a 10-15 méteres sziklafalakról, mert balesetveszélyes!
Az apci tengerszem a mátrai látnivalók kihagyhatatlan állomása
Domoszlóból, a Heves vármegyei kis községből néhány kilométeres séta után érhető el a Tarjánka-szurdok, mely hazánk egyik legszűkebb, leglátványosabb katlanja. A 700 méter hosszan kanyargó, néhol 15-20 méter magas és 3-4 méter keskeny szurdok látogatása balesetveszélyes, ezért csak a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság által szervezett szakvezetések keretében lehetséges a meglátogatása. Ezekre ősszel és télen havonta egyszer kerül sor, ha szeretnénk jelentkezni, akkor a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság honlapján tudjuk jelezni igényünket.
Látnivalók Mátra: a kalandoroknak a Tarjánka-szurdok vezetett túra keretében igazi élményprogram
Szálláshelyek Domoszló környékén>>
A fenti szurdokkal ellentétben a Recski Nemzeti Emlékpark egész évben szabadon látogatható. A parkot azok a túlélők hozták létre, akik az 1950-es években a recski kényszermunkatáborban töltötték szolgálatukat, és ily módon szerettek volna tisztelegni elhunyt rabtársaik előtt. Az emlékmű mellé egy barakkot is felépítettek, ahol kiállítás keretein belül ismerhetjük meg a táborban uralkodott embertelen körülményeket.
A mátrai látnivalók közül a Recski Nemzeti Emlékpark a múlt történéseit őrzi
Szálláshelyek Recsk környékén>>
Összeállításunkban még egy országszerte kedvelt kilátópont helyet kap; ez a Galya-kilátó, mely a Galyatető egyik, 960 méter magas csúcsán áll. Ez az ország legmagasabban lévő, kifejezetten kilátónak emelt építménye – tengerszint feletti magasságban egyedül a kékesi tévétorony előzi meg –, úgyhogy már csak ezért is megéri felsétálni a 30 méter magas toronyra. Az Országos Kéktúra útvonala is erre halad, kirándulás közben mindenképpen érdemes erre kanyarodni.
Látnivalók Mátra: Galyatető méltán híres magaslati pontja a Galya-kilátó
Szálláshelyek Galyatető környékén>>
Magyarország legnagyobb szintkülönbségű természetes zuhatagát, az Ilona-völgyi vízesést mindössze 5 kilométerre találjuk Parádfürdőtől, az Ilona-patak vize 10 méteres magasságból zúdul le. Egy tanösvényt is találunk itt, ahol jobban megismerkedhetünk a terület geológiájával, és az itt 40 millió évvel korábban lezajlott vulkáni folyamatokkal.
Mátrai látnivalók sorában sok szép látványosság van, köztük a Parádfürdő-Ilona-völgyi vízesés | Fotó: PARÁD-PARÁDFÜRDŐ-a nyugalom szigete Facebook oldal
Szálláshelyek Parádfürdő környékén>>
Eger után Gyöngyös a második legnépesebb város Heves vármegyében, elhelyezkedése miatt a Mátra kapujának is szokták hívni. Ha arrafelé vezet utunk, akkor ne maradjon ki az 1930-ban emelt nagyméretű, kupolás zsinagóga, valamint a víztorony, melyet az 1917-es nagy tűzvész hatására építettek, és amely azóta műemléki védelem alá került.
Mátrai látnivalók listáján Gyöngyös térségében is sok érdekességgel találkozhatunk