Cikkünket a KSH 2022. január 1-i adatai alapján készítettük.
Sűrű erdők, kalandra hívó túraútvonalak és dombokká szelídülő, meredek hegyek formálják Észak-Magyarország vadregényes arcát, ahol hazánk legkisebb települése található. Az alig 7 fős törpefalu, Debréte, Miskolctól alig 60 km-re fekszik, a Tornai-dombság szívében. A központban magasodó Debrétei Görögkatolikus Templomot gondozott park és apró, hangulatos fahidak szegélyezik. Tekintsétek meg a helyi látványosságnak számító Debrétei olajütőt is, mely fontos ipari műemléknek számít.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A hepehupás Zalai-dombság legnagyobb kistája Göcsej, melynek déli részén terül el a tucatnyi lakossal bíró Csertalakos. A patakokkal szabdalt, eldugott kis falu legfőbb látványossága a négyszintes kilátótorony, ahonnan lenyűgöző panoráma tárul elétek a környékre. Az 1353 óta jegyzett település elnéptelenedése a II. világháborút követő évtizedekben kezdődött. A folyamat pedig azóta is tart.
Az Aggteleki-karszttól nem messze húzódik meg az idilli zsáktelepülés, Tornakápolna, ami mérete ellenére egy igazi csoda. A Szinpetri felől megközelíthető, Galyaságban fellelhető község 12 lelket számlál és a végtelen nyugalom érzését kelti a látogatókban. A falu ‒ magas fekvése miatt ‒ ráadásul káprázatos kilátással ajándékozza meg a nézelődőket, így még a Tátra daliás csúcsait is megpillanthatjátok innen. Nézegessétek meg a fatornácos, kontyos tetős lakóházakat is!
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A Zalai-dombság dimbes-dombos tájai adnak otthont a 13 fős Iborfia községnek, melyben az 1848-as évekig főként nemesek laktak. A lassan szellemfaluvá váló település első írásos említése a 13. századig nyúlik vissza, virágkorát pedig a 20. század első felében élte. A főutcán sétálva hamar megkapja szemeteket a tájra jellemző két harangláb. Egyébként zavartalanul hallgathatjátok a madárcsicsergést és a tücsökciripelést.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Apró mélyedésbe fészkelte be magát Tornabarakony, melyet az Országos Kéktúra útvonala is keresztülszel. A parányi törpefalu Miskolctól nagyjából 90 kilométerre, északra fekszik és végtelen nyugalmával, kristálytiszta levegőjével, természetközelségével különleges hangulatot áraszt. A Barakonyi-patak völgyében járva olyan gyönyörű vadvirágok szegélyezik az utat, mint a mocsári kockásliliom, a dombokról pedig a Tátra sötét csúcsai rajzolódnak ki.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
14-en élnek Perecsén is, mely a Cserehát dombvidék északi peremén rejtőzködve simul rá a szlovák határra. A patakparti település mára igencsak sokszínű lett, hiszen az országhatáron túlról is többen vásároltak házakat. Az elszigetelt zsákfaluhoz legközelebb eső város a 30 km-re található Encs. Egy egyszerű bevásárlásért pedig 6,5 km-t kell megtenni a szomszédos Krasznokvajdára. A község egyetlen látnivalója a Krisztus Üdvözítő-templom.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A Belső-Őrség kapujában, Felsőszenterzsébeten összesen 16 főt tesz ki a lakónépesség száma. A környék igazán változatos és békés. A terebélyes erdőségek, a kaszálók, valamint a mocsárrétek váltogatják egymást. Fedezzétek fel az Őrség hagyományos építményeit a faluban vagy mozgassátok át magatokat a patakvölgyben haladó kerékpártúrán!
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Egy híján 20-an lakják a Zalai-dombság területén megbújó Pusztaapátit, mely Zalaegerszeg és Lenti között fekszik. A parányi magyar falu nevében felbukkanó, 1412-re visszavezethető „Apathi” szó arra enged következtetni, hogy a terület egykor apátsági birtok lehetett. A „puszta” jelzőt csak később, az 1773-as években kapta, ami a török rabiga alatti elpusztásodásra utalhatott.
Takaros kis porták, patak felett átívelő hidak és szépen gondozott zöld területekből sincs hiány a mindössze 20 főt számláló Litkán. A törpefalu főutcáján helyezkedik el a Rózsafüzér Királynője templom, illetve a Trianon és 56-os emlékmű. A község határában, nagyjából 15 percre Litkától ráadásul egy 10 méter magas, többszintes, faszerkezetes kilátó magasodik, ahová megéri elzarándokolni.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A 86-os főúton haladva, az Őrség, a Göcsej és a Hetés tájkörzetek összefonódásánál terül el a 21 fős Kozmadombja. A mezőkkel körülölelt település nevezetessége a négyzet alapú, szoknyás, fából készült, szabadon álló harangláb, amit feltétlen nézzetek meg, ha arrafelé jártok!
A bejegyzés megtekintése az Instagramon