Szállástippek Szarvaskő és környékén>>
Mélyen egyetértünk Tóth István gondolatával, aki szerint a Bükk-hegységben elterülő Szarvaskőn „a természet minden ház küszöbéig ér”. A szoros Magyarország egyik legszebb településének nyújt menedéket, mely a legendák szerint akkor kapta a nevét, amikor a vadászok sarokba szorítottak egy riadt szarvast a sziklahegyen, ami így félelmében a mélybe vetette magát. Később itt épült fel a Szarvaskői vár, ahol ma már csak a romokról gyönyörködhetünk a kies táj szépségében. Egy másik elképesztően szép kilátópontot lelhetünk fel, ha nekivágunk a Major-tetői kilátónak, mely terepasztallá zsugorítja az előttünk elterülő tájat. Az épülethez az Országos Kéktúra vonalát és a Szarvaskői geológiai tanösvényt követve is közelebb kerülhetünk.
Mesés falvak a hegyvidékek tenyerén - Szarvaskő
Szállástippek Komlóska környékén>>
Csöppnyi ruszin falut rejt a magyarok egyik kedvenc kirándulóhelye, a Zempléni-hegység. Ahogy a hegyek közé hatolunk, apró völgyben fedezhetjük fel a Miskolctól nagyjából 70 kilométerre fekvő Komlóskát, melynek kanyargós főutcája mentén találkozhatunk a település múltjába bepillantást engedő Ruszin Tájházzal, valamint a falunapok helyszínét biztosító, Ruszin Parkkal. A séta alkalmával az 1820-ban épült Görögkatolikus templomot se mulaszd el megtekinteni! A falu köré boruló hegyek egyikén a Csirke-család által a XIV. század második felében épített Pusztavár romjai magasodnak, melyet fénykorában - a szájhagyomány szerint - titkos alagút kötött össze a közeli Sárospataki várral. A Várhegyen álló emlék a Sólyomvár-lak előtti buszmegállótól közelíthető meg legegyszerűbben. A szintemelkedés viszont viszonylag jelentős lesz, hiszen 250 m-t kell kutyagolni felfelé a Telér tanösvény 8 kilométeres vonalán, ami gondoskodik róla, hogy minden fontos látnivaló az utunkba kerüljön Komlóskán járva.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Szállástippek Kisgyőr környékén>>
A Bükk déli lábánál mondhatni: egy fából faragott falu rejtőzik, ahol száznál is több csodás alkotás hivatott bemutatni Kisgyőr gazdag múltját és ma is életben tartott hagyományait. A 16 méter magas Szent Korona kilátó csodás vésetei mind szimbolikus jelentéssel bírnak, a belső térben pedig kiállítás kapott helyet. Ráadásul az építmény pazar panorámával szolgál a Bükk több száz méter magas nyúlványaira. Kisgyőr mesebeli, hegyvidéki falujában bukkanhatunk rá Közép-Európa legnagyobb Betlehemére is. A 4 torony árnyékában álló 17 szobor mind a magyar népviselet jellegzetes motívumait hordozza magán. Az Ökomenikus Betlehemen túl a 14 stációs Golgota is kitüntetett figyelmet érdemel. Hódítsd meg a 7,8 kilométeres Parlagi Sas tanösvényt, mely 11 állomáson át mutatja be a falut, valamint a helyi állat- és növényvilágot is!
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Szállástippek Telkibánya környékén>>
A Zemplénben, a Hegyközben fekszik az „Aranygombos” Telkibánya, amit már csak egy gondolat választ el a Szlovák határtól, ami évszázadokon át fontos kitermelőhelyéül szolgált az aranynak és az ezüstnek is. A bájos hegyvidéki falu ma népszerű túrahelyszínek kiindulópontja, melyek közül kiemelkedik az Erdész-bányász pihenőhelytől induló Aranyásók útja tanösvény, ami helyenként igaz, hogy nehezen követhető, de annál több kalanddal ajándékozza meg a felfedezőket. A fahídon átkelve, lábunk alatt csörgedezik a patak, míg elérünk a legendás Királykúthoz, ahol megtekinhetjük a Jeges Barlangot, és Szép Ilonka jelképes sírját a Mátyás királlyal való találkozásának emlékeként. A látványos Teréz-táró érintésével a Jó-hegyi horpamezőig 9 kilométert kell magunk mögött tudni, 350 méteres szintemelkedés mellett. Telkibányán barangolva ejtsd útba az Ósvavölgyi Gejzírkutat, a Telkibányai Helytörténeti Kiállítást, illetve a Gönc és Telkibánya határán álló, misztikus, erdei Pálos kolostort!
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Szállástippek Arló környékén>>
Ózdtól alig 3 kilométerre, a Hódos-patak völgyébe fúródva fedezheted fel azt a festői falut, Arlót, ami egyedülálló természeti adottsággal rendelkezik. A suvadás vagy földcsuszamlás során született Arlói-tó pont úgy jött létre, ahogy a híres erdélyi Gyilkos-tó. A csodálatos, alpesi hangulatot árasztó pihenőhelyen horgászni, fürdeni és evezni is lehet. Az Ó-Bükk vagy más néven Tarnavidéki Tájvédelmi Körzet vadregényes titkait azonban a Gyepes-völgyben masírozva is kikémlelheted egy jó kis kiránduláson, ha már felfedezted magadnak az Arlói Szent Mihály főangyal templomot és a látványos emlékműveket. Találd meg a fenyvesek gyűrűjében fekvő romantikus Ivánkapusztai vadászházat is!
Mesés falvak a hegyvidékek tenyerén - Arló