Tudtad? A Kálvária, Krisztus kereszthalálának helyszíne, Jeruzsálemben található. A héber "gulgólet" (magyer elnevezése: golgota) szóval a görög evangélium fordításaiban "kranion", a latinban pedig "calvaria" szóként találkozhatunk, innen maradt ránk a magyar "kálvária" kifejezés. Jelentése: koponyák helye. A középkorban, többnyire a ferences rend vezetésével, a keresztények körében sűrűn látogatott zarándokhely volt a jeruzsálemi Kálvária, azonban nem tudta mindenki felkeresni, így a római Szentszék jóváhagyta, hogy máshol is emlékhelyet építhessenek a keresztútnak. A ferences rend bizonyult a legserényebbnek ebben, ezért a pápák rájuk hagyták a keresztutak állításának a jogát, amit ők továbbadhattak. Az érvényesített keresztúton mind a 14 állomást egy-egy fakereszttel kell ábrázolni, képi megjelenítés azonban nem szükséges.
A Bakony egyik legszebb falvában található öt stációból álló kálvária 1770 körül épült késő barokk stílusban. A domb tetejéig 153 lépcsőfok vezet, ahol a Fájdalmas Szűzanya tiszteletére épített neogótikus kápolna fogadja a látogatókat a lenyűgöző kilátás mellett. A templom keleti homlokzata mellé csatlakozik a Szent Sír, ahol egy fátyollal borított, keresztről leemelt Krisztus szobrot állítottak emlékül.
Szállásajánlatok Magyarpolány környékén>>
A legszebb kálváriák Magyarországon - magyarpolányi kálvária
2020 novemberében került átadásra a Tata városának legmagasabb pontján álló, frissen restaurált szoborcsoport. A kör alaprajzú fallal körbezárt területen álló hat alakos építmény kompozíciójának közepén a megfeszített Krisztus alakja emelkedik ki, mellette legkedveltebb tanítványa, Szent János apostol, akinek gondjára bízza gyötrődő édesanyját, Szűz Máriát. A kereszt tövében Mária Magdolna látható, valamint két oldalt mellettük alacsonyabban álló latrok keresztjei.
A legszebb kálváriák Magyarországon - tatai kálvária
A legszebb kálváriák Magyarországon - tatai kálvária
A település felett emelkedő meredek dombon, szimmetrikus elhelyezésben tizennégy stáció fogad minket, korábban bádogra festett képekkel, melyeket 2006-os felújítását követően rézlapokra cseréltek. A Jézus szenvedéstörténetét elmesélő megállókat követően, a magaslat tetején a 211 éves Hétfájdalmú Szent Szűz kápolnát találjuk, mely 1811-ben Szepessy Ignác pöspök támogatásával épült meg, kiegészítve a helyiek által létrehozott kálváriákat.
Szállásajánlatok Mecseknádasd környékén>>
A legszebb kálváriák Magyarországon - mecseknádasdi kálvária
A legszebb kálváriák Magyarországon - mecseknádasdi kálvária
A Pécsen található Kálvária-kápolna Magyarország egyik legkorábban épült klasszicista stílusú körtemploma. A városfalon kívül, a Kálvária-dombon álló egytornyos épületet 1814 és 1817 között építették, kertjében 14 stációs keresztút és egy barlang is fellelhető. A látványosság 2012-es tatarozását követően kialakítottak egy sétányt és egy kilátóteraszt is, mely a Nyolc Boldogság néven Jézus boldogmondásait eleveníti fel.
A legszebb kálváriák Magyarországon - pécsi kálvária
A legszebb kálváriák Magyarországon - pécsi kálvária
Az osztrák határtól néhány kilométerre fekvő kálvária a vallásos elmélkedések mellett izgalmas kirándulócélpont is lehet. Az emelkedő tetején álló templom a város főteréről is elképesztő látványt nyújt, de mindenképpen érdemes közelről is megcsodálni az 1715-ben Szent Donát tiszteletére emelt emlékművet. A jelenlegi stációk a kápolna kerítésébe építve láthatóak, melyek 1686-tól egészen a 20. század elejéig folyamatosan készültek.
A legszebb kálváriák Magyarországon - kőszegi kálvária-templom
A legszebb kálváriák Magyarországon - kőszegi kálvária
A bronz domborműves, kőből épült állomásokat 1926-ban kezdték közadakozásból kialakítani a tihanyi Visszhang-dombon. Déli lejtőin Krisztus kőkeresztje látható, a háttérben pedig a gejzíres mészkőtömbökből épített “hármas halom” és IV. Károly magyar király bronztáblája. A kálvária építményeit 1960-ban lerombolták, emiatt ma már nem az eredeti, hanem a 2012-ben felújított változata tekinthető meg.
A legszebb kálváriák Magyarországon - tihanyi kálvária
A legszebb kálváriák Magyarországon - tihanyi kálvária
Egy Dunakanyarban tett kirándulás alkalmával mindenképpen érdemes felkeresni a Kálvária-dombon álló kápolnát. A felfelé vezető 167 lépcsőt a városban élő családok keltették életre 1920-ban, melyek közül ma is sok őrzi az építtetők nevét. A kápolna és a stációk 1773-ban készültek el, melyeket a 90-es évek óta Berki Márton képzőművész réz domborművei díszítenek.
Szállásajánlatok Nagymaros környékén>>
A legszebb kálváriák Magyarországon - nagymarosi kálvária/ Fotó: ittjartam.hu, ZigZag
Hercegkúton a világörökség részét képező Gombos-hegyi pincesor felett fekszik ez a különleges stílusú vallási emlékhely, mely 14 stációjával és 3 fakereszttel 2004-ben került felszentelésre. 2010-ben a hegy csúcsa megkapta koronáját a 15. megálló, a Feltámadás Kápolnája képében, mely a rajta fekvő áldó Krisztus szoborral együtt kilátóhelyül is szolgál, gyönyörű panorámával a Zempléni-hegyekre, valamint a Bodrogközre.
A legszebb kálváriák Magyarországon - gombos-hegyi kálvária (Hercegkút)
A legszebb kálváriák Magyarországon - gombos-hegyi kálvária (Hercegkút)
Az érdekes cikk-cakk vonalban elhelyezkedő stációk kialakítása valószínűleg az Etyeken található templom építésével egyidőben kezdődhetett. A Kálvária-domb tetején található három kereszt és a felfelé vezető vallási állomások az 50-es években súlyos rongálás áldozatául estek, és csak 2000-ben kapták vissza régi fényüket. Átadásukra a millenniumi év júniusában került sor, amikor az Etyeki Búcsú keretein belül újraszentelték a restaurált alkotásokat.
Szállásajánlatok Etyek környékén>>
A legszebb kálváriák Magyarországon - etyeki kálvária