22 csodálatos borvidék áll a rendelkezésedre, ha szeretnél új élményeket gyűjteni a természetben. Sétálj, lovas kocsizz, biciklizz vagy terepjárózz a szabad ég alatt és fedezd fel ezeket a mesés tájakat, ahol útközben ‒ borozgatás mellett ‒ ismerheted meg a mennyei italokhoz kapcsolódó legfontosabb tudnivalókat!
Ízgazdag és telt (főként) vörösborokkal találkozhatsz a legdélebbre fekvő borvidékünkön, a Villányi borvidéken. Az üdítően friss borok mellé klassz dűlőtúrák is dukálnak, amiknek szervezetten vagy egyénileg is nekivághatsz. Ha csak egyet lehetne mondani, akkor mi Günzer Tamás Pincészetének Ördögárok-túráját javasolnánk, ahol nyitott szőlészeti kocsin, borozgatás közben tapasztathatod meg az emelkedett, villányi életérzést.
Borpincék, borházak, éttermek Villányban>>
Ha magad mennél csupán, akkor a Csillagvölgy-dűlő bekötő útjától indul egy nagyjából 7,5 km-es túra, mely a Polgár Pincészetnél végződik. A legszebb szakasz a Kőkeresztnél vár, ahonnan a legendás Ördögárok-dűlő teljes szépségében mutatja meg magát.
Villány látnivalóit se hagyd ki, ha ott jársz! Irány az Ammonitesz Tanösvény, a Templom-hegy és kilátója, vagy a híres villányi pincesor - nézd meg a többi látnivalót is Villányban>>
Villányi borvidék
A híres Törley-pezsgő neve mára eggyé forrt az Etyek-Budai borvidékkel, ahol a pezsgő alapborát termelték és termelik meg napjainkban is. A vidék komoly szőlőtermesztési hagyományokkal rendelkezik, ami állítólag már az Árpád-házi királyok korában is nagy jelentőséggel bírt. Ha arra jársz, ne utasíts vissza egy finom chardonnay-t vagy Irsai Olivért se!
Éttermek, borkóstolási lehetőségek Etyeken>>
A mennyei ízeket rejtő Rókusfalvy Birtokon a présházban vagy a szőlőben is barangolhatsz egyet, amit 4 vagy 6 fogásos borkóstoló egészít ki, de a vendéglátók szódával és omlós pogácsával is kedveskednek a szuper idegenvezetés mellé. A nagyjából kétórás túrán rácsodálkozhatsz a gyönyörű kilátásra, megismerheted a borászat történetét és akár az egész birtokot felfedezheted.
A kóstoló előtt vagy után pedig járd be Etyek látnivalóit, pl. a Meseerdőt, a Körpincét, vagy a Kálvária-dombot - nézd meg, mit érdemes még felkeresni>>
Pompás furmintok, sárgamuskotályok, hárslevelűk sorakoznak a Tokaji borvidéken, ahol Magyarország legmagasabb cukor-, alkohol-, illetve savtartalmú borait hörpintheted fel. Tokaj helyett azonban most egy másik településen, Abaújszántón mutatunk egy szuper lehetőséget, ha zamatos borok mellett kirándulnál a jó levegőn.
A Palkó birtokon rövid, 2 órás vezetett túrán járhatod be szőlősorokat a történelmi Kassaváros dűlőben, amit 6 tételes borkóstolóval és egy hangulatos piknikezéssel dobhatsz fel. A fűben borozgatva isteni sonkákat, sajtokat majszolhatsz, miközben a természet megnyugtató közelségét élvezed.
Tokaj és környéke igazi kincseket rejt - irány a Szerelmi pincesor, a Lepke- és Ásványkiállítás, a TV-torony, vagy Boldogkő vára, de a tarcali Áldó Krisztus szobor és a Szent Teréz-kápolna. Ha bírod még szusszal, itt van még több látnivaló>>
Tokaji borvidék
Aki járt már az egri borvidéken, az egészen biztosan megízlelhette a környék egyik legismertebb borát, a testes egri bikavért. Az Egri-Bükkalja déli lankáin már közel 1000 éve gyakorolják a szőlő- és borkészítés tudományát, ami sok jóval kecsegteti a borkalandra vágyókat.
Csöppenj idilli környezetbe az Almagyar Érseki Szőlőbirtokon, mely a történelmi emlékekben dúskáló Egertől alig 5 km-re terül el! A 3,5 hektáros birtokon egy fantasztikus világban kötsz majd ki, ahol panorámás borteraszt és borkempinget hoztak létre. Szezononként viszont extrém programon, egy zseniális, terepjárós dűlőtúrán is körbenézhetsz a Pajdos tetőn vagy a Síkhegyen. Természetesen borozgatással egybekötve.
Tipp! Irány az egri Szépasszonyvölgy, ami közel 200 pincéjével Eger legnagyobb borospince területe. Kóstold meg az Egri Bikavért és Leánykát, vagy akár a Kékfrankost is.
Gasztrohelyek, éttermek és borbárok Egerben>>
Egri borvidék
- Az egyik aranyszabály, hogy üres hassal, éhgyomorral ne tedd próbára a borkóstoló képességed, mert így hamar véget érhet a program. A kellemes kortyolgatások mellé fogyassz vizet és némi sós falatot, hogy minél több különlegességet megízlelhess!
- Kóstolás közben figyelj a borra, és arra, hogy milyen emlékeket ébreszt benned a kezedben lévő ital! A kísérő borásztól pedig sok érdekes információt zsebelhetsz be a borokkal kapcsolatban.
- Az ízek és az illatok együtt képeznek egy szerves egészet, így a teljes élmény kedvéért ne viselj túl erős parfümöt, mert az elnyomhatja a bor illatát!
- Ha pincetúrán is részt veszel, akkor jegyezd meg jól, hogy nem ildomos kopogtatni a borász hordóit. Ez ugyanis áttételesen annyit tesz: megvizsgálod, mennyi folyadék van odabent, vagyis kíváncsi vagy rá, milyen a pince hozama, a tulajdonos anyagi helyzete.
- Végül egy gyakran ismételt kérdés: „Illik-e kiönteni vagy kiköpni azt a bort, ami nem ízlik?” A válasz egyszerű: igen. Ez nem tiszteletlenség – főleg egy többtételes borkóstoló estén.