Sokunk számára az Egri Csillagok története, az egri várban dúló csaták egy olyan világot idéztek meg, ahol a hősiesség, az összetartás egyedülálló. A magával ragadó könyv Alekszi Zoltán számára azonban több volt, mint mese: alapja lett egy álomnak. Fiatalként ugyanis arról álmodozott, hogy saját várat épít, felnőttként azonban ennél többet akart. Meg is valósította.
Ma egy 20 000 négyzetméteren elterülő várparkot tudhat magáénak, melyben a rekonstrukciós kísérletekkel tervezett várak egyre csak szaporodnak. Ma 46 makett várat számolhatunk itt, de ezeken túlmenően egy szekérvárat és egy palánkvárat is megtekinthetünk.
A dinnyési a Várpark a világ legnagyobb vármaketteket bemutató kiállítása - Fotó: Várpak és Skanzen, Dinnyés
„Az Egri Csillagok adta a szikrát, ám felnőttfejjel már azt gondoltam, több van ebben, mint az, hogy a saját váram kapitánya lehessek. A történelem mindig is érdekelt, így hamar ráébredtem arra, hogy a várainkról szinte alig tudunk valamit. Történelmi kutatások alapján tudjuk, hogy a régi Magyarország területén egykor mintegy 10 000 vár állt, de sajnos ezek részlegesen, vagy teljesen elpusztultak. Nagyon kevés olyan várunk maradt, ami látogatható, így megszületett az ötlet, hogy legyen egy olyan hely, ahol a várainkat újra épített formában megismerhetjük.” – mesél a kezdetekről Zoltán.
A munka 2013 áprilisában indult, egy évvel később, 2014 nyarán 18 vár bemutatásával megnyílt a Várpark. Különlegessége abban rejlik, hogy alapos kutatómunkát követően rekonstruálják a várakat, majd Zoltán saját maga áll neki megépíteni az egyes építményeket. Ami eredetileg is fából volt, az fából, a kőépületeket kőből, a téglavárakat téglából készíti el.
Ezzel valóban unikálisat alkot, nemcsak, hogy feltehetően ő az egyetlen, aki saját kezűleg várakat épít, de a Várpark a világ legnagyobb vármaketteket bemutató kiállítása is. Munkáját negyedik éve Guinness rekord oklevéllel ismerik el.
„Nincs könnyű dolgunk, hiszen sok esetben a 6-800 éve elpusztult várakról semmilyen ismeret nem áll rendelkezésünkre. Ezekben az esetekben túl sokat nem tudunk tenni. Ha találunk olyan régészeti nyomokat, alaprajzokat, kutatási eredményeket, amik alapján el tudunk indulni, akkor a rekonstrukciós munkákat és a tervezést követően elkészítem a várat. A parkban egy történelmi Magyarországot ábrázoló, sétánnyal körülvett térképre kerülnek fel az épületek, megyei pontossággal. Ma 46 vár látható, ezek közül a legkisebb 80 cm magas, míg a legnagyobb eléri a 2,5 méteres magasságot. – avat a részletekbe, majd hozzáteszi – A terv, hogy 65-70 vár épüljön meg. De az idő nem függvénye ennek, haladok, ahogy a lehetőségeim engedik.”
20.000 m2-en ma 46 makett várat nézhetünk meg - Fotó: Várpak és Skanzen, Dinnyés
„A Jászberényi vár Mátyás Király uralkodásának idejét és a török kort idézi meg, hiszen a benne található ferences templomot 1472-ben szentelték fel. Emellett érdekessége még az is, hogy ez az első építmény a várparkban, amelyet vegyes anyagokból építettem, hiszen a templom és a kolostor kőből vannak, míg a palánk fából készült” - tette hozzá Zoltán a dinnyési Várpark és Skanzen megálmodója, tulajdonosa.
Ha a kiállításra érkezünk már a látvány önmagában is megragadó, de a makett várak megtekintésén túl többet is kapunk. Érkezéskor a nagyobbak számára egy 15 perces kisfilm vezet végig a várak történetén, a kisebbek pedig egy 6,5 perces, manókkal illusztrált mesefilmen keresztül tudhatnak meg többet a várakról. A film megtekintése után érdemes végigsétálni az ösvény mentén, így minden egyes várat alaposabban megismerhetünk – ebben segítenek a három nyelven elkészített várleírások is.
Mint Zoltán elmesélte, hiányt érzett abban, hogy a történelmi tanulmányainak nincsenek tárgyi bizonyítékai. A szemléltető anyagok hiányát pótolta mindaz, amit a Várparkban megalkotott: „Nem csak a gyerekek számára élmény az itt töltött idő, hanem a felnőttek számára is újat adhat a park, és a nyugdíjasok is nagy örömmel látogatják. Sokan fájlalják, hogy mindez az ő idejükben nem létezett, ennek hiányában a történelem tanulás is nehezebben ment. Remélem, hogy a mai fiataloknak is éppen olyan élmény lesz a történelemben való ilyen jellegű kirándulás, mint egykor nekem volt. Várkapitánynak lenni igazán felemelő érzés.” – fogalmazott Alekszi Zoltán.
További két várral bővült a kiállítás - Fotó: Várpak és Skanzen, Dinnyés
Kézműveskedésre van lehetőség, továbbá megtekinthetünk egy Árpád-kori skanzent is, ahol azoknak az életét ismerhetjük meg, akik kiszorultak a várakból. A veremházak és a mesterségek bemutatására szolgáló építmények (kőfaragó, halász, bőrmíves, nemezkészítő) mellett egy Kárpát medencét felölelő, 11 tájegység darabjait bemutató fazekas kiállítás is helyet kapott. Végül tekintsük meg a 300 méteres falon felsorakozó szentek gyűjteményét: az Oroszi fazekas család 617 szentet ábrázoló szobor kiállításával szintén egyedülállót alkotott.
Fedezzétek fel ti is a dinnyési Várpark és Skanzent>>