Számtalan tényező alakítja a televíziós piacot: legyen szó technikai vagy gazdasági változásokról, illetve a kereslet, a fogyasztói szokások átalakulásáról.
Ma már teljes természetességgel kattintunk az „on demand” szolgáltatók (például Netflix, HBO Max) sorozataira, filmjeire – ott és akkor, amikor nekünk jól esik.
Költői túlzással megfogalmazva: vége annak az érának, amikor az esti zuhanyzást a Barátok közt alatti reklámszünetre kell időzíteni. Vagy –, hogy még korábbi példát említsünk – sietni kelljen hazafelé, hogy véletlenül se maradjunk le a gazdagréti lakótelep kultikus eseményeiről a Szomszédok című teleregényből…
Amíg emlékek hada rohamoz meg téged is a kedvenc televíziós pillanataidról, fürkészd végig múzeumajánlónkat, amelynek mindhárom eleme fontos helyet kaphat a bakancslistádon, ha érdeklődsz a televíziózás, annak múltja, és úgy összességében a média iránt!
November 21-én van a televíziózás világnapja (A fotó illusztráció.)
A keszthelyi Festetics-kastélytól karnyújtásnyira, a Kossuth és Georgikon utcák kereszteződésében találod azt az egykor magtárépületként működő házat, amely 2006 óta Rádió és Televízió Múzeumként várja közönségét. Az intézmény alapítása Nádler József rádió- és tévéműszerész, helyi vállalkozó nevéhez köthető, aki több mint 40 éve szenvedélyesen gyűjti az egykori készülékeket (akár még ma is működő műszaki relikviákat) és az azokhoz kapcsolódó írásos emlékeket. Érdekesség, hogy a közel 1000 darabos gyűjteményben körülbelül 50 (hőskorból származó) Orion és Videoton márkájú készülék is helyet kapott.
3 múzeum, ahol tévétörténeti érdekességeket találsz - Fotó: keszthelyi Rádió és Televízió Múzeum Facebook oldala
A Postamúzeum kiállítóhelyeként, előzetes bejelentkezéssel látogatható, diósdi múzeum az egykori rövidhullámú adóállomás épületében, 1992 óta várja az érdeklődőket. Az állandó kiállítás egy igen jeles napon, a magyar rádió-műsorszórás megindulásának 70. jubileumán, ‘95. december 1-én tárta ki kapuit. A tárlatot végigjárva bepillantást nyerhetünk a hazai rádiózás és televíziózás történetébe, méghozzá a stúdiók (felolvasó- és technikai helyiséggel), az adók és a vevőberendezések fejlődésének bemutatásán keresztül. Olyan érdekességeket is láthatunk, mint a különböző hangrögzítő berendezések, mérőműszerek, elektroncsövek, tranzisztorok, kábelek, szigetelők, sőt a katonai hírközlés és a rádióamatőrök emlékei is fontos helyet kaptak a múzeumban. Ráadásul a múzeumépület kertje is tartogat kuriózumokat: sétánk során a magyar műsorszórás kiemelkedő személyiségeinek emlékoszlopait és különböző antennákat, talpszigetelőket és fényszórókat is szemügyre vehetünk.
3 múzeum, ahol tévétörténeti érdekességeket találsz - diósdi Rádió- és Televíziómúzeum/ Fotó: Postamúzeum Facebook oldala
Végül, de nem utolsósorban a Kunigunda útján található MTVA Látogatóközpont körülbelül 2 órás vezetett programját szeretnénk a figyelmedbe ajánlani, amit akár 15-30 fő közötti csoportok számára is megtartanak. A látogatóközpont szintén előzetes bejelentkezés útján tárja szélesre kapuit, amit e-mailben, illetve az online regisztrációs űrlapon keresztül tehetünk meg. A szervezést igazi interaktív program követi: filmvetítésen, televízió- és rádiótörténeti tárlatvezetésen, egy működő stúdió bejárásán és a stúdióban való műsorkészítésen, szinkronizáláson is részt vehetünk.
November 21-én van a televíziózás világnapja (A fotó illusztráció.)