Ha Kőszeget meg szeretnénk ismerni, két terének látnivalói mutatják be leghűebben, milyen is ez a város. A Jurisics tér nyugati oldalán találjuk a Városházát, mely a XIV. század óta látja el feladatát. Ez az egyetlen olyan középület hazánkban, ahol a létrejötte óta folyamatosan zajlik a tanácskozás.
A tér túloldalán áll a Sgrafittós-ház, mely építését az 1560-as évekre teszik. Egyedi díszítési eljárásnak köszönheti elnevezését, ugyanis a késő reneszánsz technológia lényege a kaparás, vagyis az, hogy a több rétegben és színben felvitt vakolat felső rétegébe belevésik a mintát, ami láthatóvá teszi az alatta lévő eltérő árnyalatot.
A tér egy másik épülete is figyelmet érdemel: itt nyitotta meg kapuit 1777-ben a jezsuita szerzetesek által működtetett Apotéka az Arany Egyszarvúhoz elnevezésű gyógyszertár, napjainkban Arany Egyszarvú Patikamúzeum néven várja a látogatókat. A szépen megmaradt barokk berendezéseken kívül a padláson az egykori gyógynövényszárító is megtekinthető, mint ahogy a későbbi évszázadok szerzetesi és polgári gyógyszerészeti emlékei is. A patika mellett elhaladva Hermann Ottó, Ottlik Géza és Liszt Ferenc mellszobrát láthatjuk, sőt, a város 1500-as évekbeli, a török ostromot megelőző bronz makettjében is gyönyörködhetünk.
A Jurisics tér közepén álló Mária szobor mögött magasodik a Szent Imre templom. A tér különlegessége a Hősök tornya (vagy Hősök kapuja), mely 1932-ben épült, a török ostrom 400. évfordulója alkalmából. A mellette lévő Tábornokházzal a Kőszegi Városi Múzeum kiállítótermeként működik, benne Kőszeg céhmestereiről szóló, a város kézművességét bemutató tárlatot láthatunk.
Látnivalók Kőszeg: lenyűgöző épületek között sétálhatunk a városban
Kőszeg látnivaló: a hangulatos Jurisics tér és temploma
Nem is kell sokat gyalogolnunk, néhány utcával arrébb találjuk Jurisics Miklós vérvédőnek emléket állító szobrot, és a nevét viselő várat.
Az 1500-as években épült védelmi rendszere oly hatásos lett, hogy 1532-ben Szulejmán szultán hadait Jurisics Miklós képes volt visszaverni csupán néhány ezer főt számláló, többnyire jobbágyokból verbuvált seregével. A Jurisics vár legrégebbi része a XIII. századra datálható, a mai formáját az 1777-es tűzvész után nyerte el. Folyósóin sétálva egyaránt láthatunk késő gótikus és kora reneszánsz emlékeket, Lovagterme ma rendezvényeknek ad otthont. Állandó és időszaki kiállítások mellett a vár nyugati tornyát is érdemes megtekinteni, innen csodás kilátás nyílik az óvárosra. Jó, ha tudjuk, hogy a vár ad otthont a város színházának is – a Kőszegi Várszínház kiváló társulatának darabjait élvezhetjük itt.
Kőszegi látnivalók: Jurisics vár szuper programlehetőség
Első látnivalónk a Szentháromság szobor lesz, amit 1713-ban állítottak a kuruc harcokat követő pestis járvány áldozatainak emlékére. A neogótikus Jézus Szíve templom 57 méter magas tornya a város legmagasabb pontját is jelenti egyben, díszes, színes üvegablakai, az azon bevetülő fény csodás látványt nyújt a templomban lévők számára.
Itt áll a város másik hűen fennmaradt gyógyszertára, amit a Fő térbe torkolló Rákóczi utcában keressünk. A Fekete Szerecseny Patika közel 300 esztendőn keresztül szolgálta ki a város lakóit. Ma patikamúzeumként betekintést enged a gyógyszerészet múltjába, az emeletén gyógyszerészet-történeti könyvtár kapott helyet.
Érdemes időt szánni Kőszeg felfedezésére, mert a főbb nevezetességek mellett rábukkanhatunk olyan csodákra, mint az Unger kertben álló Óriásplatán, mely 1960 óta természetvédelmi oltalom alatt áll. Korát nehéz pontosan meghatározni, egyesek 500 évesre, mások 200 év körülire teszik, mindenesetre 28 méter magas lombkoronája és 9 méteres törzskerülete régóta nyújt árnyat a nyári nagy hőségben.
A hajdani kőszegi katonai iskola érdekes látnivaló lehet azok számára, akik kedveli Ottlik Gézát, és az Iskola a határon című regényt. Az író is egykor az iskola diákja volt, emlékeire épülve született meg a regény. Bár az épületben ma gyógypedagógiai oktatás zajlik, így nem látogatható, a körülötte elnyúló ősfás parkban érdemes egyet sétálni, menet közben a regény számos helyszínére ráismerhetünk.
Kálvária domb mélyén áll a Koronaőrző bunker, ahol 1945. március 17. és 25. között őrizték a Szent Koronát, a Szent Jobbot és a koronázási ékszereket. Bár a bunker nem bejárható, a falán emléktábla jelzi az eseményt.
Kőszegi látnivalók: a városban járva a Jézus Szíve templom megcsodálását ne hagyjuk ki
Az 540 nm-es bemutatótér lehetőséget ad arra, hogy megismerjük a Kárpát-medence, az Alpok állatvilágát. A központot övező szabadtéri parkban gólyalabirintus, óriáskirakó várja a kicsiket, a mellette található arborétumban sebesült madarakat ápoló madárgondozót látogathatunk meg.
Kőszeg méltán híres borairól, ha nem csak kóstolni, de történetét is megismerni vágyunk, keressük fel a Kőszegi Borok Házát, ahol bemutatják a kőszegi szőlő- és bor történetét, a szőlőfeldolgozás és borkészítés hagyományos eszközeit.
Látnivalók Kőszeg: a látogatóközpont megannyi érdekességgel vár - Fotó: Bechtold István Természetvédelmi Látogatóközpont Facebook oldala