Szőlőtőkékkel gazdagon benőtt lankák borítják a varázslatos Villányi borvidéket, mely az országhatáron innen, és azon túl is nagy népszerűségnek örvend. Nem is csoda! Az itt elterülő, körülbelül 60 hektáros domboldalakon termesztik azokat a napérlelte fürtöket, melyekből aztán a legfinomabb cabernet franc, sauvignon vagy épp merlot készül. Ez a hely olyan különleges, hogy a nagyharsányiak arról suttognak, hogy a földet maga, az ördög szántotta be. Ezért keresztelték el a hegyek között kígyózó utat Ördögárok-dűlőnek.
Villány, Ördögárok-dűlő
A Mátra keleti peremén, 296 méteres magasságban emelkedik a több legendával övezett Siroki vár. Az erődítmény falaihoz a szóbeszéd szerint szerelmi tragédiák egész sora tapad. Azonban az egyik leghíresebb mind közül Kompolti Gizella várúrnőhöz kötődik, aki a rossz nyelvek szerint soha nem esett szerelembe addig a napig, amíg egy éjszakán hét daliás vitéz nem kért bebocsátást a kapun. Közülük az egyik pedig az addig jegesnek hitt vendéglátó szívét is felolvasztotta. Az úrnő szépsége viszont annyira megkapó volt, hogy azonnal megigézte a harcosokat, akik ölre mentek egymással, hogy megküzdjenek Gizella kegyeiért. A csatából végül nem az került ki győztesen, akibe az úrnő beleszeretett, így ő bosszútól és csalódottságtól fűtve, a diadal pillanatában leszúrta az utolsó talpon maradt vitézt is, majd fájdalmában a mélybe vetette magát a vár legmagasabb bástyájáról. Szelleme úgy hírlik, éjszakánként visszajár a romok közé kísérteni.
Szállásajánlatok Sirokon és környékén>>
Siroki vár
Páratlan, életre kelt mesevilággal találkozhattok, ha megcélozzátok a vadregényes Hollókőt, mely a UNESCO világörökségi listájára is felkerült. Amennyiben így tesztek, a palóc falu fölé magasodó várat is érdemes közelebbről szemügyre venni, melyhez szintén izgalmas legenda kapcsolódik. A história szerint az egykori, környéken élő Kacsics András, várúr szemet vetett a szomszédos földbirtokos, csinos hitvesére, de mivel az asszony nem viszonozta az érzéseit, ezért a férfi büntetésből egy épülő erődítménybe záratta a makrancos hölgyet. A feleségnek azonban volt egy hűséges dajkája, aki titokban boszorkányként cimborált az ördöggel. Így történt, hogy a sátán elküldte fiait a szél hátán, hollók képében, a rabságba ejtett asszony börtönéhez. A madarak pedig csőrükben hordták szerteszét a vár építőköveit addig, míg a földesúr kedvese ki nem szabadult fogságából. Erre az eseményre emlékezve nevezték el állítólag a várat és a falut is Hollókőnek.
Szállásajánlatok a környéken>>
Hollókői vár
Sokan szerettek volna már nyomára bukkanni a mézédes italokat szolgáltató, Tokaji borvidék titkának. Talán ezért születhetett meg az a mesebeli lényekkel átszőtt legenda is, ami a játszadozó tündéreket idézi meg. A rege szerint egy napon a labda után szaladó, óvatlan tündérfiút elnyelte a dühös Tokaji-hegy, kedvese pedig hiába próbálta őt megmenteni, már semmit nem tehetett. A tündérlányt annyira emésztette a bánat, hogy fájdalmában könnyeket hullatott, amikből idővel termés alatt roskadozó szőlővesszők sarjadtak. A szóbeszéd szerint ettől olyan zamatos és aranyló a Tokaji bor. Aki nem hiszi, járjon utána!
Tokaji borvidék
A gyönyörű Galgahévíz békés vidékét egykor vad tatárok dúlták fel, melyhez egy mai napig élő hiedelmet is társít a népnyelv. Eszerint, amikor a hódítók betörtek a földekre, a település tagjai igyekeztek menteni, ami menthető, és a helyi kolostor kincseit a föld alá temették, míg a templom harangját a mocsár mélyére rejtették el. A terv bevált: a tatárok üres kézzel távoztak. A megmentett harang azóta - mondta szerint – védelmezi a falut, így amikor a települést veszély fenyegeti, akkor a mélyben felzúgó hangok figyelmeztetik a lakókat.
Szállásajánlatok Galgahévíz környékén>>
Galgahévíz, Bika-tó