Pallag Dávidot ismerhetjük a híres neves főzőműsorok egyikéből. Állítólag szépen szerepelt. Jómagam nem vagyok vele tisztában, nem láttam. Feleségével, Fannival viszik töretlenül előre pici családi éttermüket. Gasztronómia szempontból csodákat művelnek minden téren.
Az Audi-Dining Guide 2022-es díjátadó gálán Az Év Ifjú Séftehetsége díjat Pallag Dávid kapta. (a szerk.)
Dávidról annyit érdemes tudni, hogy autodidakta módon vált első osztályú szakáccsá, pontosabban séffé. Mondhatnánk, hogy az embernek könnyű a saját helyén séfnek lenni, de ő ténylegesen kiérdemelten jutott oda, ahol van. Nagyon megdolgozott érte, ahogy párja Fanni tökéletesen uralja a pályát, és remek érzékkel kínálja a borokat. Mondhatni rutinosan. Ők ketten a magyar társadalom egyik legjobb mintaképei. Fiatalok, tehetségesek, megdolgoznak a sikereikért, és szinte a semmiből, a nulláról kezdték. Le a kalappal előttük!
Budaörs főutcáján található egy aprócska, régi épület, amit nem kis erőfeszítéssel újjá varázsoltak. Mi több, megtöltötték lélekkel.
Rutin gasztrolubickoló étterem Budaörs
Budapest irányából beérkezve a városba, a főúton, pár száz méterre található szerény kis helyük - Rutin Gasztrolubickoló. Külcsínben visszafogott, barátságos, otthonos. Mintha egy fogadóba érkezne az ember, és az biztos, hogy itt jó dolgokat fognak adni. Mondanám, hogy már törzsvendég vagyok, de még csak párszor sikerült kijutni. Többet kéne. Többet kellene.
A belső tér majdnem hogy a kockás abroszos érzést adja, csak abrosz és kockák nélkül. Nagyon szerény az egész hely. Sima egyszerű faasztalokkal, fa székekkel. Az asztalokon elegáns gines palackok szolgálnak vázaként. Látszik, hogy minden fillér költésre oda kellett figyelniük, hogy megalkossák álmaik helyét. Az egyik falat egy jól megvilágított, dizájnos bortartó adja, aminek felemelő a hangulata.
A másik oldalon ódon szekrényről lehet deli termékeket válogatni. Jó dolgokat.
Dávidot nevezhetjük az „eszpumák, és a garnírungok királyának”.
Espuma – spanyolul és portugálul is habot jelent. Ízesített, különböző sűrűségű, szinte bármilyen alapanyagból elkészíthető.
Garnírunk – körítés, azaz köret. Nagyon szereti megőrizni a halak, húsok eredeti, tiszta ízvilágát, és inkább a többi elemmel játszik.
De még hogy!
Rutin gasztrolubickoló étterem Budaörs
Érkezéskor mindig szívélyes a fogadtatás. Minden egyes vendéget törzsvendégként fogadnak, mintha családtag lenne. És így is van. Annyi visszajáró vendég van, hogy mindenkiről tudják, hogy mit csinált aznap. Éppen jó a kedve, vagy szomorkás valami miatt. Az biztos, hogy aki szomorkás az boldogan fog távozni. Aki pedig amúgy is jó kedvvel érkezett, ő az étkezés után már a mennyországban fogja magát érezni.
Háromszor voltam ebédelni, és egyszer vacsorázni, amikor sikerült jó italokat is kóstolni.
A Delamotte Brut sosem okoz csalódást. Friss, gyümölcsös, enyhén ásványos, krémes mousseal. Mindig remek kezdés.
Menet közben kóstoltunk egy osztrák Grüner Veltlinert, a Loimer pincészettől. Van hova fejlődnünk itthon egy ilyen szuper alapbor mellett.
A végére kikértünk egy Barone Ricasoli Brolio Chianti Classicot, ami nemes egyszerűséggel a legjobb alap Chianti, ami itthon kapható. A vacsora végén lehet jókat koktélozni, vagy Gin Tonikozni. Mi egy frissítő Moscow Muleal folytottuk le a tartalmas gasztronómiai utazást.
Paprikás csirke – sütve! A fogás egyik különlegessége, hogy grillezett csirkéből készül. Porhanyos, olvadós, szaftos, pirított husi. Tökéletesen elkészítve. Csodálatos, enyhén füstös, paprikás lében úszkáló combocska. Vajpuha nokedlivel, ahogy a nagyi is csinálta. A nyitás óta már háromszor is ettem belőle, annyira jó.
Más ételekbe visznek egy kis fúziót is, mint például a Jókai miso leves. Igazán sűrű, nagyon mély, gazdag ízekkel teli hús alaplé, már inkább consommé, azaz erőleves. Benne ress, roppanós, friss zöldségek kavalkádja. Tetején egy hintés koriander, és friss újhagyma, ami nagyon könnyűvé teszi az ízbombát.
A cékla carpaccio kihagyhatatlan fogás szintén, bármikor járok arrafelé. Több színben pompázó, finoman hőkezelt, édeskés, hajszálvékony cékla korongok terülnek szét a tányéron. A tetején pirított, bundázott, sült hagyma. Bazsalikom olajjal, és egy számomra megmagyarázhatatlan ízű, de annál finomabb habbal.
Egyszer volt Rib-eye az étlapon. Egyszerűen szétolvadt a számban. Hiper-szuper minőségű alapanyag, remek hús-zsír arány, fatüzelésű grillen megsütve. Jó vajas krumplipürével, és pirított káposztával.
Alapvetően, hogyha tehetik, magyar alapanyagokkal dolgoznak, de néha beslisszan a konyhára 1-2 külföldi termék is.
Rakott kelkáposzta – mondanám, hogy olyan, mint amit megszoktunk, de nem. Sokkal jobb. A rizses, husis töltelék a tányér alján lapul. Jól bele kell kanalazni, hogy a tejfölös espuma, és a ropogósra sütött kelkáposzta levél alatt megleljük a kincset. Nagyon jól fűszerezett. A rizs al dente, azaz van egy lágy roppanóssága. A hússal jól keveredik. Gyönyörűséges. A textúrák tökéletes játéka.
Rizses hús – mangalica tarja füstösre grillezve. Kívül szép kérges, belül lágy rózsaszín pompában. A rizsből hengereket formáztak, és a főzés után még megpirították. Bébi paradicsomokat megpucolva, fonnyasztották, röviden aszalták, amik a savakat adják. A hab körülötte már nem is tudom micsoda, de egy csoda.
Grillezett polip (kar) – elképesztő, hogy itthon ilyen nehéz alapanyagot valaki ilyen szinten el tud készíteni. Mintha a szomszédos ország tengerpartján ülnénk az egyik legjobb étteremben, éppen akkor fogták ki a kis állatkát. Látjuk magunk előtt, ahogy a kövekhez odacsapkodják, hogy jó puha legyen a húsa. Viszik is a séfnek, gyerünk fel a grillre. Kész is, együk meg melegébe. Köretnek fehér-, és zöld spárga. Ippeg csak blansírozva (röviden főzve). Ugyanezen növények hab formájában is követik az íz orgiát.
Fehér (!) paradicsomleves – ezt csak a jó Isten és Dávid tudja hogy készült, de valami mennyei. Többféle, -fajta, és -színű aszalt paradicsom, valami fenséges lében. Könnyű, nyarat idéző petrezselyem (!?) olajjal.
Fehér paradicsomleves - Rutin gasztrolubickoló étterem Budaörs
Rakott krumpli – Ahhh! Rétegzett téglaforma. Minden ízében ugyanazt hozza, ahogy a nagyi csinálta, csak kissé modernebb változatban, az elmaradhatatlan tejföl habbal. Pirított szalonka darabokkal. Fenséges!
Tökfőzelék, Szent Jakab kagylóval töltött pisztráng – most felejtsd el a menzás változatát. Fogd a gyereked, és azonnal vidd ki megmutatni neki, hogy milyen az igazi. Zsenge bébi tök, hajszálvékonyra vágva, kis spagetti halmokként feltekerve a tányér közepén. Ízében, mintha vajpuha karalábé lenne, enyhe „tökös” beütéssel. A tavasz feledhetetlen ízével. Fergetes tökfőzelék habbal körítve, amit biztosan egy jó alaplé szülte. A kagylót, és a pisztrángot már meg sem merem említeni, annyira jó kiegészítője. Érdemes ideírni egyáltalán, hogy lazac kaviár a topping (a feltét), hogy még jobban borzoljam a kedélyeket. Azt hiszem nem kéne, de mégis megteszem.
Tökfőzelék, Szent Jakab kagylóval töltött pisztráng - Rutin gasztrolubickoló étterem Budaörs
Drága olvasó, ha ezek után nem kaptál kedvet, hogy most és azonnal ellátogass Budaörse a Rutinba, bárhol is légy a világban, akkor a szomszédhoz se látogass el többet.
Szívből csinálják! Mindenki vegyen róluk példát. Bárhol, bármilyen területen is dolgozzon.
Hass, alkoss szabadon.
A mondandómat nem tudom mivel zárni, mert az élmény mindent visz. Szárnyal.
Fent a fellegekben, Isten lábánál heverünk.
Rutin Budaörs
2040 Budaörs, Budapesti út 51.
Menjetek, és egyetek jót, jól. Érezzétek jól magatokat, élvezzétek az élet apró örömeit!