Nem csupán Pécsett, hanem egész Magyarországon ismerik a porcelánjairól nevezetes Zsolnay családot. A gyáralapító, Zsolnay Vilmos számára fia, Miklós építtetett egy lélegzetelállító, neoromán stílusú síremléket kedvenc helyén, a vállalattal szemközti dombon. A színes csempékkel kirakott kápolnában helyet kapott egy eozin oltár, valamint egy örökmécses is, de több más látványos díszítőelemben is gyönyörködhetsz, ha odalátogatsz. Sőt, azt rebesgetik, hogy aki a téli napfordulókor keresi fel a mauzóleumot, amikor a Nap a legmagasabban jár, annak feltárul az eozin titka.
Festői szépségű Zsolnay Mauzóleum és kertje
A Sátoraljaújhelyen, Széphalmon található Kazinczy Ferenc Emlékcsarnokról nem túlzást azt állítani, hogy az évtizedek alatt igazi kulturális zarándokhellyé változott. Nagy szerepe volt ebben Kazinczy Ferenc író, költőnek, akit a nyelvújítás vezéralakjaként tartottak számon. Elismerései érdemeként 1873-ban felépült az a neoklasszicista stílusú síremlék, amit Ybl Miklós tervezett. A görög templomok világát idéző építmény belsejében kiállítást rendeztek be, de érdemes a mesebeli kertben is tenni egy sétát.
A csodaszép Kazinczy Emlékcsarnok, melynek kertje is megér egy sétát
Szállások Sátoraljaújhely közelében>>
A nagycenki temetőkertben lelt örök békére a „Legnagyobb magyar”, Széchenyi István. A családi mauzóleum két részletben épült fel. Végleges formáját 1806 és 1810 között nyerte el – az 1778-ban épült kápolna ekkor egészült ki a klasszicista előcsarnokkal. A különleges hangulatú látogatáson pompás művészeti alkotások kísérik majd az utadat. Csodáld meg Hess Mihály festő lenyűgöző oltárképét és az aranyozott faragásokat, mielőtt a sírboltba lépnél! Ha ránk hallgatsz, akkor szóba elegyedsz a segítőkész teremőrrel is, aki sok érdekes információt őriz!
Széchenyi Mauzóleum, ahol a
Szállások Nagycenk közelében>>
Aki járt már Rómában a reneszánsz jegyeit magán viselő Tempiettonál, annak déjà vu érzése lehet a soproni Lenck mauzóleumnál. Az Evangélikus temetőben magasodó, Otto Hofer által megálmodott síremléket 1887-ben építették. A csodálatos kőfaragásokkal ékesített kriptáért érdemes ellátogatni a Balfi útra, de keresd fel bátran a Lenck család életéről árulkodó többi izgalmas épületet is Sopronban, mint a Lenck-villát, vagy a Lenck-átjárót!
A Tempietto mintájára készült Lenck Mauzóleum Fotó: reformacio.mnl.gov.hu/Forrás
Tolnában barangolva lelhetsz rá az apró településre, Kajdacsra, ahol a Sztankovánszky-család lakott egykor. Az ő eklektikus stílusban elkészített, káprázatos mauzóleumukat a saját kastélyuktól nem messze, a parkjukban alakították ki. Az 1876-ban állított sírboltot Ybl Miklós és Ney Béla tervei nyomán emelték.
Kései historizáló stílusban épült Bonyhádon Ermel-Vojnits Erzsébet mauzóleuma 1905–1907 között. Az Aigner Sándor tervei alapján született emlékhely a kálváriadombról tekint le a tájra. Az ég felé törő csúcsdíszek, a hajdani csúcsíves ablakok, valamint a kapun fellelhető eredeti kovácsoltvas rácsok teszik igazán sejtelmessé a nagyméretű téglából felépített építményt. Feltétlen nézd meg a közeli Kálvária-kápolnát is, ha ott időzöl, amihez 14 keresztúti stáció vezet!
Az Ermel-Vojnits mauzóleum, melyet érdemes belülről is szemügyre venni
Gyulától nem messze, a Körös menti síkon fekvő Doboz településen bújik meg a Wenckheim családi mauzóleum. A család kastélyának pompás angolparkjában gróf Wenckheim Dénes emeltette a Szent Kereszt kápolnát és a Wenckheim-kriptát. Mindkettő neoromán stílusban megálmodott épület Nicolaus Schiedek bécsi építőmester kreativitását dicséri. Az 1902-ben elkészült épületek kívülről és belülről egyaránt magukkal ragadják a nézelődőket.
Dobozon található Wenckheim családi mauzóleum, környező fáivalSzállások Doboz közelében>>
Bóly településének szélén lelhetsz rá a Batthyány-Montenuovo Mauzóleumra, ami Carl Gangolf Kayser osztrák építész tervei által valósult meg 1894-re. A Magyarországon is igazi építészeti ritkaságnak számító épület neoromán stílusával és művészi kiképzéseivel vonja magára a figyelmet. Építését Batthyány Julianna grófnőnek köszönhetjük, aki Montenuovo Vilmos felesége volt. Látogasd meg bátran ezt az építészeti remeket!