Somló vulkanikus eredetű, 432 méter magas festői tanúhegyét a Bakony nyugati végénél találjuk és tökéletesen alkalmas egy kellemes kirándulásra, akár gyalog, akár bringával szeretnénk nekivágni. Bár maga a hegy nem kecsegtet rengeteg látnivalóval, a vár és a kilátó mellett jópár pince kínál pazar kilátást és pompás borokat.
Somló-hegy
A vár, melyet a tatárjárás után építettek, egy sűrű erdőben, a hegy északi részén fekszik és olyannyira csodás kilátást nyújt, hogy tiszta időben akár Pápa városát és a Ság-hegyet is kémlelhetjük. A Szent-István kilátó tornya is hasonlóan bámulatos, 360 fokos panorámával vár bennünket, ahonnan tiszta időben a fél Dunántúlt, akár 50 települést is láthatunk, a távolban pedig akár a Balaton víztükrét és az Alpokalja vonulatait is láthatjuk. Az erődítményszerű kilátót a hegy bazaltköveiből, Szent-István halálának 900. évfordulóján emelték.
Tipp! Ha megéheznétek, ajánljuk a figyelmetekbe a Hegykapu Éttermet. A 20 éves múltra visszatekintő étterem fenséges falatokkal, helyi pincészetek boraival, és szuper kilátással várja a vendégeket.
Somlói vár
Somlói vár
Aki teljes egészében szeretné megismerni a Somlói Tájvédelmi Körzet nevezetességeit, annak a kb. 3 km hosszú és 9 állomásból álló, önmagába visszatérő Kitaibel Pál tanösvény a megoldás. Az állomásokon elhelyezett táblák nem csak a bazalt kialakulásáról és pusztulásáról írnak, hanem bemutatják a hegy állat- és növényvilágát is. Az ösvény első állomását a hegy oldalában, a Szent Margit-kápolnánál találjuk, és ha már kápolnák, a környéken többet is találunk.
A keleti oldalon találjuk a roman és késő-barokk stílusú Szent Márton-kápolnát, a nyugati oldalon pedig a csodás fekvése miatt a környék egyik legszebb temploma, a Szent Ilona-kápolna. A harmadik kápolna a korábban említett Szent Margit-kápolna, amely a Somló déli részén található és ahonnan a várhoz és a kilátóhoz hasonlóan pazar kilátásunk nyílik a tájra.
Szállásajánlatok a környéken>>
Szent-Ilona kápolna
Ha már a déli oldalon járunk, látogassunk el egy elvarázsolt helyre, a Kőkonyha monumentális orgonái közé, ahova egy szűk nyíláson tudunk belépni Ennek az eldugott helynek az elnevezése az ég felé nyitott térre utal, hiszen az itt gyújtott tűz füstje a bazaltorgonák sípjai között az ég felé távozik és a népnyelv ezt a térséget nevezte el Kőkonyhának.
Apropó, még egy dűlőt is elneveztek róla, ahol állítólag az ott termő szőlőből készülnek a legjobb borok. A Somló oldalában találunk egy úgynevezett taposó kutat is. A 18. századi kút különlegessége, hogy 3 méter átmérőjű dobján taposva lehetett 80 méter mélyről a vizet kiemelni, innen ered az elnevezése is. Hazánkban mára csak ez az egy maradt.
Gasztro tipp! Aki a terület ikonikus borain túl Somló pezsgőire is kíváncsi, az vegye az irányt a Kreinbacher Birtok felé. Itt egy érdekes pincelátogatáson is részt vehettek, és akár a program alatt, akár a Kreinbacher Bistro-ban, egy finom ebéd vagy vacsora mellett megkóstolhatjátok a buborékos tételeket is. Ha pedig maradnátok még 1-2 éjszakát, akkor sem kell sokat keresgélnetek, a Kreinbacher Birtok ugyanis gyöngyörű szobákkal várja a vendégeket.
Végezetül térjünk vissza a nemrég említett borokhoz, mert amennyiben kedvelitek a különleges borokat, Somló ebből a szempontból is remek úticél, hiszen hazánk egyik legősibb szőlőfajtájából, juhfarkból készült borokat kóstolhattok jópár pincészet kínálatából. A juhfark markáns ízvilágú bor és a rá jellemző fajtajegyek a Somlón mutatkoznak meg legszebben.
Szállásajánlatok a környéken>>