Élmények első kézbőlGasztronómia, utazás, programok... Engedd, hogy inspiráljunk!

Székesfehérvár kincsei – A Bory-váron innen és túl

Székesfehérvár látnivalóival, ékes történelmével, hangulatos belvárosával, irigylésre méltó múzeumi gyűjteményével, valamint a legromantikusabb – és az egyik leggyakrabban posztolt – magyar várral, a Bory-várral nem kevés turista bakancslistáján szerepel előkelő helyen. Fedezd fel te is, hogy mi teszi különlegessé Fejér megye székhelyét, a közép-dunántúli régió központját! Szerintünk nem is húzódhatna ennél szebb helyen, éppen félúton Budapest és a Balaton között.

Szállástippek Székesfehérváron>>

 

Bory-vár

Bory Jenő (1879-1959) szobrász- és festőművészként és építészmérnökként tevékenykedett, díszes várának pedig minden egyes szegletét a felesége, Komócsin Ilona iránti érzései ihlették.

Tudtad, hogy Bory Jenőközel 40 éven át építette – saját tervei, fantáziája és a terepviszonyok mentén – az örök szerelem szimbólumaként számontartott, „magyar Tádzs Mahal”-ként is emlegetett Bory-várat?

Építőkövekbe zárt versek, rajongások, csókok, ölelések…
Az építmény minden zegzuga tartogat valamilyen romantikus részletet, anekdotát (legyen szó akár a hitvesi szeretet kápolnájáról, vagy a műteremről). Ami pedig a vár történetét illeti: 1912-ben, amikor Bory Jenő felvásárolta az egyholdnyi területet, még csak egy piciny présház és borospince volt rajta, majd 1923-tól 1959-es haláláig évről évre alakította, bővítette, fejlesztette. A művész legtöbbször a két kezére hagyatkozott, alkalmi segítséget csak ritkán kért. Szobrok, festmények, mozaikok, díszkutak és üvegfestmények ékesítik a tereket, amelyek olykor a legváratlanabb pillanatban inspirálnak: kapd őket lencsevégre!

Érdekesség, hogy a vár egyik legkedveltebb és leggyakrabban alkalmazott anyaga a kvarcbeton, amelyet éppen Bory Jenő használt az elsők között Magyarországon. Az újdonság ereje végigsöpört a legtöbb alkotóelemen: betonból vannak az ajtó- és ablaktokok, oszlopok, kupolák, korlátok, lépcsők, sőt a kerti díszkutak, medencék, szobrok és domborművek is.

Napjainkban Bory Jenő leszármazottai és az általuk létrehozott alapítvány őrzi és fejleszti a várat, amelynek hivatalos weboldáról kalandtúra-feladatlapokat is letölthetünk, ha játékos formában szeretnénk felfedezni az ékszerdobozba illő épületet.

Székesfehérvár kincsei, látnivalói - Bory-várSzékesfehérvár kincsei, látnivalói - Bory-vár

Székesfehérvár kincsei, látnivalói - Bory-várSzékesfehérvár kincsei, látnivalói - Bory-vár

 

Országalma

„Libertates Civitatis Albensis a S. rege Stephano concessae”, azaz Fehérvár szabadságjogait Szent István adományozta – olvashatjuk a Városháza tér közepén található díszkútba vésett, latin sorokat. Az 1943-as Országalma márványkút Ohmann Béla alkotása, amely a város történelmi múltját, pontosabban a Szent Istvántól kapott szabad királyi város jogállást hivatott szimbolizálni. Az Országalmát három oroszlán tartja, melynek mindegyike egy-egy címert őriz (országcímer, városcímer, II. András címere).

Székesfehérvár kincsei, látnivalói - OrszágalmaSzékesfehérvár kincsei, látnivalói - Országalma

 

 

Szent István Király Múzeum

Az ország egyik leggazdagabb régészeti gyűjteményének lehetünk szemtanúi, ha ellátogatunk a Szent István Király Múzeum városi kiállítóhelyeire, amelyek gyönyörű történelmi épületekben kaptak helyet. A múzeum szakemberei a régészet mellett a néprajz, a képző- és iparművészet, valamint a helytörténet tárgyi és szellemi örökségének gyűjtését, feldolgozását, kutatását, megőrzését és bemutatását tűzték ki legfontosabb céljukként. Izgalmas információ, hogy a gyűjtemény már a ‘80-as évek elején meghaladta az 1 millió tárgyat.

Számos új létesítményt is megcsodálhatunk a múzeum berkein belül – ilyen például a Csók István Képtár, a Budenz-ház, a Fekete Sas Patika, a Schaár-gyűjtemény, valamint a Palotavárosi Skanzen.
Utóbbi a Rác ut­ca 11. szá­m alatt található, így érdekes atmoszférába csöppennek a látogatók: Palotavárosra ugyanis a tízemeletes panelházak jellemzők, de van itt szerb ortodox templom, és természetesen néhány olyan épület is, amely a hagyományos népi építészeti elemeket sűríti magába.

Székesfehérvár kincsei, látnivalói - Szent István Király Múzeum/ Fotó: ittjartam.huSzékesfehérvár kincsei, látnivalói - Szent István Király Múzeum/ Fotó: ittjartam.hu

 

Ne menj sehova! A cikk az ajánló után folytatódik.
Az Országos Kéktúra 7. szakaszának ékköve: a Gaja-völgy
Tartsatok velünk az Országos Kéktúra 7. szakaszán, mely a bakonyi erdők világába kalauzol el bennünket! A sokszínű dombok, völgyek és lélegzetelállító kilátópontok mellett kulturális értékekben és változatos programlehetőségekben is bővelkedik ez a terület, így akkor is érdemes nekivágni az útnak, ha nem a többnapos gyalogtúrák vonzanak minket a Gaja-völgybe.

 

 

Történelmi órajáték és Óramúzeum

Csípd el te is a naponta 5 alkalommal (10:00–18:00 között minden órában, egészkor) megszólaló, székesfehérvári órajátékot, amelynek a Kossuth udvarban lehetsz szem- és fültanúja! A harangjátékkal megbolondított látványosság olyan legendás történelmi alakokat tár elénk, mint például Szent István, Imre herceg, Szent László, Szent Erzsébet, Szent Margit, Mátyás király és Beatrix királyné.

Tipp: Az órajáték épületében egy nem mindennapi magángyűjteményben is gyönyörködhetsz (bejelentkezés szükséges, amelyre 10 főtől van lehetőség).

Székesfehérvár kincsei, látnivalói - ÓrajátékSzékesfehérvár kincsei, látnivalói - Órajáték

 

Székesfehérvár gasztro: éttermek, cukrászdák, kávézók>>

 

Kati néni szobra

Még keresed a szerencsédet? Akkor irány Kati néni, a fertályos asszony bronzszobra a Liszt Ferenc utcában, hiszen a helyiek szerint a szobor (mára már fényesre kopott) orrának megérintése szerencsét hoz! Kocsis Balázs szobrász alkotását 2001. november 25-én, éppen Katalin napján avatták fel, az igazi Kati nénivel pedig még a ‘60-as években találkozhattunk, mint piaci árus. Messze híres volt kacsa- és libaételeiről, amiket saját zsírjában sütött olyanra, hogy mind a tíz ujját megnyalta az éhes vásárlóközönség.

Székesfehérvár kincsei, látnivalói - Kati néni szobraSzékesfehérvár kincsei, látnivalói - Kati néni szobra

 

 

Rózsaliget

Székesfehérvár egyik legnépszerűbb nevezetessége, a magas ásványianyag tartalmú vizet adó Csitáry-kút a pazar Rózsaligetben található. Az ásványvíz közel 200 méteres mélységből bugyog a felszínre, amely azért is csodás, mert éppen akkor fedezték fel, amikor termálforrások után kutattak a környéken.

Székesfehérvár kincsei, látnivalói - Csitáry-kút, RózsaligetSzékesfehérvár kincsei, látnivalói - Csitáry-kút, Rózsaliget

 

 

Árpád Fürdő

A modern technika és a bámulatos szecessziós stílus kettősségét ötvözi a mozaikos törökfürdőjéről (is) híres Árpád Fürdő, amely először 1905. december 31-én nyitotta meg kapuit. A kupolás műemléképületet 2010-ben teljeskörűen felújították, helyreállították többek között a díszburkolatokat, stukkókat és a faragott kabinsort. A törökfürdő mellett sokan keresik még az arab és a török pezsgőfürdőt, valamint a patkó és piskóta medencét. Sőt, az új épületben szauna, gőzkabin és élményzuhany is kényezteti a fáradt utazókat.

Székesfehérvár kincsei, látnivalói - Fotó: Székesfehérvári Árpád Fürdő facebook oldalaSzékesfehérvár kincsei, látnivalói - Fotó: Székesfehérvári Árpád Fürdő facebook oldala

 

 

Érdekes volt ez a cikk? Ha igen, iratkozz fel, hogy ne maradj le a többiről se!
További cikkek
A tradicionális sushi elkészítése valódi művészet, melyet csak hosszú évek kitartó munkájával sajátíthatunk el igazán. Természetesen ez azért ne szegje senki kedvét, nyugodtan próbálkozhatunk vele otthon is, de ha most mégis a profikra bíznátok magatok, akkor ajánlunk 10 olyan sushi éttermet a fővárosban, ahol igazi mesterművekkel találkozhattok a tányérjaitokon.
A napfényes tavaszi időben nincs is jobb egy szuper kirándulásnál. Ajánló cikkünkben olyan településekről olvashattok, ahol a wellness pihenés mellett számtalan érdekes látnivaló, izgalmas programok és meseszép környezet vár rátok. Így hát elő a bőröndökkel és kezdjetek csomagolni!
Előző
Következő
Kapcsolódó
Ajánlott cikkek
10 kiemelkedő étterem Budapest környékén
2022.09.08 | 9 perc | Hétvégi kimozduláshoz | Gasztronómia
Főzés helyett válasszátok Ti is a legjobb éttermeket Budapest környékén. Rengeteg jó hely van a fővároshoz közel, most megmutatjuk a mi válogatásunkat - a teljesség igénye nélkül.
10+1 mesebeli hely a Mátrában, amit muszáj legalább egyszer látni
A Mátra azok közé a helyek közé tartozik, ahol tényleg mindenki megtalálja a számítását; túraútvonalak, érdekes városok és izgalmas geológiai képződmények várnak minket a hegység körül. Egyéni kirándulóként, baráti társasággal vagy családi kiruccanás során is szuper látványosságok közül válogathatunk, úgyhogy bármit is nézünk meg az alábbi listából, csalódni biztosan nem fogunk!
Végre indul a kirándulós szezon! – Ezek a helyek nem maradhatnak ki
Nem kell a kardunkba dőlni azért, mert véget ér a nyár, ugyanis a lehulló falevelekkel elérkeznek a tökéletes őszi kirándulós napok is. Hoztunk 8 ötletet, melyekben egyforma arányban kap szerepet a gyönyörű tájkép, a borkóstolás és a kirándulás, úgyhogy ideje felhúzni a túrabakancsot, és meghódítani Magyarország legszebb természeti kincseit.
10+1 gyöngyszem a Dunakanyarban
A Dunakanyar mindenkinek ott motoszkál a fejében, mint lehetséges kirándulási célpont, de vajon azon belül merre érdemes elindulni? Ha szeretnétek a lehető legtöbbet kihozni a napból, akkor alaposan nézzétek át a listánkat, ugyanis 10+1 olyan kihagyhatatlan megállót mutatunk, melyek biztosan emlékezetessé teszik a túrát.
Bájos kisvárosok őszi andalgós városnézéshez
Talán nincs is jobb időpont egy városlátogatáshoz, mint a megszelídült ősz, amikor a nap még melegen süt, de nem éget, amikor a színek ezerfélére festik a természetet. Mutatunk 5 bájos városkát, ahol minden perc varázslatosan telik, hiszen szépségük, történelmi múltjuk, gasztronómiai kínálatuk varázslatossá teszik a túránkat.