Veszprém vármegye ezernyi úti céllal csábítja a kirándulókat, köztük a Badacsony és Keszthely között fekvő félszigeten elterülő Szigligettel. A vulkanikus dombokon-hegyeken ívelő települést érdemes minden évszakban felkeresni, hiszen tavasszal mandulafák festik rózsaszínre a tájat, nyáron hatalmas élmény csobbanni a szigligeti strandon, ősszel nincs is jobb, mint bort kóstolni a vulkanikus talajú dűlőkön, télen pedig csendbe burkolózva élvezhetjük a horizontot…
Szállástippek Szigliget és környékén>>
A 2021-re felújított, méltán híres szigligeti vár története a 13. század első felére nyúlik vissza. Tudtad, hogy a kalandos múltú vár eredetileg sokkal kisebb volt, és csak a későbbi hozzáépítésekkel nyerte el mostani méretét? Hadászatilag azonban egészen a török hódoltság hanyatlásáig jelentőségteljes volt. Népszerűségét – a történelmi érdekességeken és több száz évnyi histórián túl – természetesen a hely hamisítatlan hangulata, és az onnan nyíló lélegzetelállító panoráma adja. Ahogy megcsillan a Balaton ezüstös vize, ahogy végigpásztázzuk a szép ívekben elterülő tanúhegyeket… És mindezt (az újraépítés óta) a szinte minden bástyán, falon kialakított, végigsétálható védőfolyosókról!
A kilátáson túl merülj el az erődítmény további látnivalóinak érdekességeiben: a barokk konyha, a hatalmas gyűjteménnyel bíró fegyverkiállítás, a várkápolna, és a környező várakat maketteken bemutató várgaléria részleteiben! És a felfedezés még itt sem ér véget. Irány a vár tövében immár 2020 óta működő Szigliget Várudvar, ahol színházi előadásokkal, filmvetítésekkel, zenei programokkal, és kulináris élvezetekkel (például fenséges pizzával) várnak minden érdeklődőt! Az első elképzelések szerint gasztroudvar-szerepet hivatott betölteni, ám idővel egyre nagyobb kulturális központtá vált.
Mutatjuk Szigliget legmesésebb szegleteit - vár
Nem túlzás, hogy festményre illenek az Ófalu nádfedeles, fehérre meszelt, mesebeli házai. A kanyargós, girbe-gurba utcák a több száz éves településszerkezetet idézik, ám a házak között nemcsak múltbélieket, hanem újabbakat is találunk, amelyek tökéletesen belesimulnak a tradicionális szigligeti építészeti stílusba. Ne hagyd, hogy a szemed elhitesse veled, hogy egy skanzenben jársz – itt valódi lakóházak és nyaralók töltik meg a teret!
Mutatjuk Szigliget legmesésebb szegleteit - Ófalu
Tovább a szállásajánlatokhoz>>
A szabadon látogatható, középkori Avasi templomromot 1958-59-ben tárták fel Kozák Károly régész vezetésével (az ő nevéhez köthetjük a sümegi, az egri, és más jelentős várak feltárását is). A sok-sok hiedelemhez, helyi anekdotához kapcsolódó templom eredete egészen a 12-13. századra nyúlik vissza. Ami a szerkezetét illeti: bejárata a hajó nyugati hosszoldalán volt, keleti oldalához sekrestye csatlakozik, attól karnyújtásnyira pedig csontház épült. Tornya zömök, falazott sisakú, amely ma is érdekes látványt nyújt a középkori építészet iránt érdeklődőknek.
Mutatjuk Szigliget legmesésebb szegleteit - Avasi templomrom
A klasszicista stílusú Szentháromság Kápolna a közel 170 méter magas Rókarántó-hegyre épült, ahonnan páratlan panoráma tárul elénk. A műemlékké nyilvánított kápolna – éppen, ahogy az Ófalu házainak – falait hófehérre meszelték. Tudtad, hogy építése egészen 1845-re nyúlik vissza, és hogy mindez a helybéli szőlősgazdák adományaiból valósulhatott meg? A kápolna harmóniumát szintén helyi lakosok gyűjtéséből vásárolták a 20. század elején. Az épület tornyában minden nap megszólaló, 64,5 kilogrammos harangot pedig még 1843-ban, Győrben készítette Mendel János híres harangöntő.
Mutatjuk Szigliget legmesésebb szegleteit - Szentháromság Kápolna
A kissé meredek ösvényen, gyalogosan megközelíthető kilátót a 16. századi Óvár romjaira építették. Izgalmas élmény, ahogy megérkezünk, ugyanis a lélegzetelállító, túlpartig elérő kilátás mellett az is tudatosul bennünk, hogy Szigligetnek bizony két várromja is van! A mai, faszerkezetes kilátó 2013-ban készült el, ám a Királyné szoknyája elnevezésű, vulkanikus domb csúcsán már az 1900-as években is épült kilátó.
Tipp: Ragadj távcsövet, és tanulmányozd a bazaltorgonákat, innen ugyanis tökéletes rálátást kaphatsz!
Mutatjuk Szigliget legmesésebb szegleteit - Óvár-kilátó
Festői tájon találhatjuk magunkat, ha a szigligeti kikötőben andalgunk, illetve onnan indulunk kellemes hajókázásra. Bár hajóbérlésre sajnos nincs lehetőség, a menetrend szerinti hajók közül érdemes felpattanni egyre, vagy kipróbálni a Kikötő Étterem valamelyik ínycsiklandó ételét. A vendéglátóhelyen túl szálláslehetőséget és játszóteret is találunk a hajópihenő környékén.
Mutatjuk Szigliget legmesésebb szegleteit - kikötő
Lesd meg te is a Tourinform iroda mellett induló, várhoz vezető úton létrehozott alkotást, a Kultúrlépcsőt! A street art festés Gergely Ramóna és Remsei Enikő, a CreaTeam festőművészeinek keze munkáját dicséri, és Eötvös Károly Balatoni utazás című, 1901-ben megjelent könyvének sorait olvashatjuk rajta. Inspiráljon téged is az irodalmi lépcsőzés!
Mutatjuk Szigliget legmesésebb szegleteit - Kultúrlépcső
–Mennyei fagylaltért, reggeliért, és süteményért látogass el a szigligeti vár tövében található Várkávézóba! Jó idő esetén élvezz ki minden pillanatot a fagyizó teraszán, de szomorkodni rossz időben sincs okod: a minőségi hozzávalókból készült finomságok garantáltan elvarázsolnak!
–Kézműves és termelői portékákért érdemes beiktatni egy kellemes megállót a provence-i hangulatú Kisbolt delikátba, ahol többféle ízvilágú vadkovászos kenyeret, réteseket, túrós batyut, sőt nutellás és pisztáciás croissant-t is vásárolhatsz! A szigligeti túrád során így biztosan nem lesz hiba az energia-utántöltéssel.
Mutatjuk Szigliget legmesésebb szegleteit - Várkávézó/ Fotó: ittjartam.hu