Mivel is kezdhetnénk, ha nem a szilveszteri menüvel, amire talán még az is odafigyel, aki alapvetően nem hisz a babonákban. A legtutibb fogás ilyenkor a lencse, mely a meggazdagodás lehetőségével kecsegtet, és ugyan ki akarná megkockáztatni, hogy egy elmaradt tál lencse miatt elmulasztja a vissza nem térő vagyonosodást? Aki nem szereti a lencsét, még választhatja B tervként a babot vagy a rizst is, úgyhogy senki sem állíthatja, hogy nem úszkálunk a lehetőségekben.
Baromfit nem tanácsos ilyenkor felszolgálni, mert elkaparja a szerencsénket, a pulyka szintén kerülendő, mert haragot gerjeszt, a hal miatt pedig elúszik minden reményünk arra, hogy a jövő év hozza el a nagy áttöréseket. Marad a sertés, a klasszikus szilveszteri hús, amitől majd malacunk lesz 2025-ben. Szintén jó ötlet a rétes (természetesen töltelékkel alaposan megpakolva), és a gyümölcsökkel sem lőhetünk mellé, mert attól lesz gyümölcsöző az újév. A szilveszteri buli előtt töltsük meg a só- és cukortartót – sőt, ha már így belejöttünk, akkor már az összes tartót –, hogy ne legyen üresség a következő évben. És bár a fentiektől biztos mindenkinek megjött az étvágya, mégsem szabad mindent megenni, mert akkor az új évben fogunk hiányt szenvedni. A középkor óta tartja magát ez a szokás, azóta apró magvak jelképezik a pénzt és a gazdagságot.
Az újévkor elfogyasztott ételnek nagy jelentőséget tulajdonítanak babonáink
Szilveszteri mesés szállások>>
Hagyjuk magunk mögött a konyhát, hiszen rengeteg egyéb hozománya van még a szilveszternek; a hatalmas hangzavar – amit a tűzijátékok, trombiták és dudák okoznak – azt a célt szolgálja, hogy elűzzük a szellemeket és betegségeket, hogy legalább ezekre ne legyen gondunk január elsejétől. A betegségek ellen az is tuti tanács az őseinktől, hogy az év első napján hideg vízben fürödjünk meg, ez talán nem is rossz ötlet egy átbulizott szilveszteri éjszaka után.
Bármekkora is a kísértés, a házimunkát ne vigyük túlzásba, hiszen a teregetéssel fennáll a veszélye annak, hogy kirázzuk a szerencsénket, ugyanígy a kuka kiürítése is rizikós vállalkozás ilyenkor. Az ajtókat azonban tárjuk szélesre éjfélkor, nehogy bent ragadjon az óév, míg az újév nem tud bejönni.
A tűzijátéknak is fontos szerepe van az újév köszöntésében
Aki kiábrándult az online társkeresőkből, és inkább szilveszteri praktikákkal próbálna szerencsét, annak bőven van miből válogatnia; a lányoknak gombócokat kell főzniük, de mindegyik gombócba kerüljön egy papír, rajta egy fiú nevével. Amelyik gombóc először feljön a víz felszínére, az a benne lévő név alapján meghatározza ki lesz a befutó – de ha ez nem is jön be, akkor is készül egy finom vacsora. Egy másik változatban a lányok ólmot olvasztanak, és a hideg vízbe csepegtetve megjelenő betű lesz leendő férjük nevének kezdőbetűje. Vannak persze kevésbé kifinomult módszerek is vidéken: újév reggelén a lányok belerúgnak a disznóól ajtajába, és ha bentről röfögés hallatszik, akkor abban az évben a hajadonok házasodni fognak. Ha pedig úgy vágunk bele a szilveszteri visszaszámlálásba, hogy már van párunk, akkor az édes kapcsolat érdekében kenjünk egy kis mézet a szájunkra az éjféli csók előtt.
Szerelmi praktikák, babonák szilveszterhez közeledve
Az időjárás sem maradhat ki a hiedelmek közül; ha napos időre ébredünk az év első napján, akkor napos időre számíthatunk egész évben, a csillagos ég rövid telet jelent, a piros hajnal pedig szeles évszakokat. Ha még részletesebb időjárás-előrejelzést szeretnénk, akkor 12 fokhagymába sót kell tenni, és amelyik gerezd reggelre nedvessé válik, az ahhoz tartozó hónap csapadékosnak ígérkezik, ez lehet eső vagy hó, attól függően, hogy melyik hónapban járunk.
Bár az újévi fogadalmak nem tartoznak a szilveszteri babonák közé, de hallgassatok ránk és fogadjátok meg, hogy 2025-ben legalább egyszer elutaztok valahova, ahol néhány napra magatok mögött hagyjátok minden gondotokat, és csak a felhőtlen pihenésre koncentráltok!