A leggyakoribb pont az újévi fogadalmak listáján a legtöbb embernél „a fogyás” vagy „a több testmozgás”. Ezt a kettőt azonban ügyesen összekombinálhatod új élmények szerzésével is, ha nekivágsz meghódítani Magyarország gyönyörű tájait. Mozdulj ki, és közben élvezd a kirándulás pozitív hatásait!
Az enyhe tél kifejezetten kedvez a túrázások szerelmeseinek és azoknak is megfelelő, akik túlsúllyal küszködnek. Ilyenkor nem csupán az izmaidat mozgathatod meg, hanem az általános állóképességedet is javíthatod. Ráadásul több kalóriától szabadulhatsz meg, mint sétáláskor, hiszen az egyenetlen talajon történő haladáskor több izomcsoport dolgozik össze. Dolgoztasd meg a szívedet, tüdődet, pörgesd fel az anyagcseréd, és hozd formába magad kirándulás közben!
Azon túl, hogy jót tesz a szív- és érrendszernek a gyakori természetlátogatás, még az immunrendszered védelmét is felpörgeti, mert növeli a fertőzésekkel szembeni ellenálló képességet. Ha rendszeresen kirándulsz, akkor pozitív iránya befolyásolhatod a keringésed, de a magas vérnyomásod, valamint vércukorszinted is, mert a mozgás segíthet optimalizálni ezeket az értékeket. Menet közben ráadásul folyamatos terhelést kap az alsó test, így megerősödnek az izmok, ízületek, ezért hosszú távon az olyan sportsérülések kockázata is csökken, mint az izomgörcs vagy a sokakat érintő izomhúzódás.
Óriási mentális energialöketet ad az embernek egy-egy kirándulás – különösen azoknak, akik a városból szakadnak ki pár órára vagy napra a természetbe. A friss levegő, a zöld környezet és a természeti hangjai segíthetnek csökkenteni a hétköznapokban ránk nehezedő stresszt. Emellett mérsékelhetik a szorongásos panaszokat, miközben a test szüntelenül termeli „a boldogsághormonként” ismert endorfinokat, amik javítják a hangulatot.
Varázslatos túratippek kezdőknek (A kép illusztráció)
3+1 kihagyhatatlan túratipp kezdőknek 2024-re:
A Cserhát-vidék lankáit felülnézetből tekintheted meg, ha nekivágsz bevenni Szanda várát. A palóc vidék panorámás megtekintéséhez azonban előbb fel kell sétálni Szandaváralja buszfordulójától az andezitsziklák csúcsán magasodó romokhoz. A 6,7 km-es távon lankás kaszálókat, öreg erdőket, vulkanikus tömböket hagysz majd magad mögött, míg fel nem érsz a közel 480 éve felrobbantott vár maradványaihoz. Az út helyenként rejt pár kaptatót, és csúszós sziklát, ezért annak ellenére, hogy nem hosszú az útvonal, akad majd némi legyőzésre váró kihívás a kirándulás során.
Szállástippek Szanda környékén>>
Nagyobb szintemelkedésektől mentes, és végig csodás úton halad végig a Velencei-hegység egyik legnépszerűbb túrája, ami a pákozdi ingókövekhez visz. A laza, 7,2 km-es körtúra a település szívéből, a Hősök teréről indul, és elhalad a festői Bella-tó mellett, hogy aztán legelőkön át vezessen el az egymáson egyensúlyozó, lenyűgöző sziklaformációkig. A Sár-hegyen haladva számos geológiai csodának lehetünk szemtanúi, bámulatos sziklaformációk bontakoznak ki útunk során.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Szállástippek Pákozd környékén>>
Eldugott, háborítatlan tájra lelhetsz a Bükk és a Heves–Borsodi-dombság találkozásánál, ahol az évmilliók nyomába eredhetsz. Bátor község központjától csatlakozhatsz rá a 8,2 km-es Bátor tanösvényre, mely 12 állomáson át mutatja be a földtörténeti korok változásait a térségben. Gyaloglás közben gyönyörű sziklák, erdő, patak színesíti a kirándulást, ahol gazdag növény- és állatvilággal találkozhatsz.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Ha 2024-re keresel túraötleteket, akkor nem árt közelebbről is átböngészned az Országos Kéktúra legszebb útvonalait! Nem kell mindjárt egy teljes távot végigcsinálnod, hiszen akár szakaszokra is bonthatod a barangolást. Amennyiben nem szeretnél könnyíteni, és Budapesthez közeli kirándulásra vetemednél, válaszd az OKT 14-es szakaszát, mely 14,1 km hosszú és Hűvösvölgytől a Rozália téglagyárig fut – érintve a Guckler Károly-kilátót is!
Guckler Károly-kilátó (Budapest)
Korábbi cikkeink a témában:
5 vadregényes Kéktúra útvonal a legszebb helyszínekkel – szurdokvölgyektől a kilátóteraszokig Tovább a cikkhez>>
5 bakancslistás Kéktúra útvonal a Bujdosók lépcsőjétől a festői zempléni várakig Tovább a cikkhez>>
Csodás panorámák a Kéktúra útvonalán, ahonnan terepasztallá törpül a világ Tovább a cikkhez>>
„Tündérek temploma” és őseinkről mesélő helyek ‒ barangolás az Alföldi Kéktúrán Tovább a cikkhez>>
Az Országos Kéktúra 7. szakaszának ékköve: a Gaja-völgy Tovább a cikkhez>>
OKT. 23. szakasz/ Fotó: kektura.hu, Farkas Péter