Mind a szépen karbantartott környezet, mind a csodálatos igényességgel megformált sírok, emlékművek arról mesélnek, hogy hazánk nagyjai végső nyughelyükön is méltó tiszteletben részesülnek.
Ha hazánk legjelentősebb sírkertjét keressük, mindenkinek a Fiumei úti temető jut eszébe, nem véletlenül. Jelentőségét az is bizonyítja, hogy még applikáció is készült, FiumeiGuide néven, aminek segítségével megismerhetjük a Nemzeti Emlékhely 100 legfőbb nevezetességét. Végig járhatjuk segítségével a kertet, felkereshetjük a nagy mauzóleumokat, a nemzet politikusainak, mint Batthyány Lajosnak, Deák Ferencnek, Kossuth Lajosnak az emlékhelyét. Ellátogathatunk az Első világháborús emlékműhöz, megnézhetjük a külön pavilonban helyet kapott Apponyi-hintót is. Az 56 hektáron elterülő sírkertben rójuk le tiszteletünket a nemzet nagyjai, így Ady Endre, Jókai Mór, Munkácsy Mihály vagy József Attila nyughelye előtt.
Az applikáció igazi különlegességeket is tartogat: a gps koordináták mellett rövid leírásokból, történetekből informálódhatunk. Ha személyesebb idegenvezetést szeretnénk, arra is van mód: Sírkerti séták néven tematikus vezetéseket tartanak, így egy 1,5-2 órás barangolás keretében megtekinthetjük íróink, költőink sírját, és mivel a Fiumei úti sírkert a magyar festészet ikonikus alakjainak is nyughelye, ebben a témában is újabb információkhoz juthatunk. Számos akt szobor kapott helyet a temetőben, ezek szimbolikus mondanivalójára is fény derül, de érdemes a honlapot böngészni, mert többféle megközelítésben járhatjuk be ezt a meghitt helyet.
Híres temetők és sírkertek hazánkban - Fiumei úti temető, Blaha Lujzi sírhelye
Híres temetők és sírkertek hazánkban - Fiumei úti temető
Híres temetők és sírkertek hazánkban - Fiumei úti temető, Kossuth Lajos mauzóleuma
A Nemzeti Gyászpark mely a Rákoskeresztúri Új köztemető 298-as, 300-as és 301-es parcelláit foglalja magába, az 1945 és 1959 közötti Magyarország mártírjainak ad örök nyughelyet. Itt nyugszanak a népbírósági perekben halálra ítélt háborús bűnösök, a diktatúra idején, a különböző koncepciós és jogsértő pereket követően politikai okokból kivégzett személyek. A legnagyobb számban az 1956-ot követő megtorlás áldozatait temették itt el, végső nyughelyük a 301-es parcella. Ide temették Nagy Imre miniszterelnököt és Maléter Pált is. A 301-es parcellában 301 egyedi faragású fejfa található, melyeket 1989-ben az Inconnu művészcsoport tagjai készítettek az 56-os események emlékére.
Buda legjelentősebb temetője kétség nélkül a Farkasréti temető, melynek jelentősége az 50-es években teljesedett ki, akkor, amikor a Fiumei úti sírkertet lezárták, illetve csak a Fővárosi Tanács engedélyével lehetett használni, kizárólag ateista módon. A kertet a Németvölgyi útról nyíló főbejáraton közelíthetjük meg, itt áll Makovecz Imre tervei alapján újjáépített ravatalozó.
A hatalmas területen elnyúló park ad örök nyughelyet nemzetünk olyan kiválóságainak, mint Bartók Béla, Bajor Gizi, Weöres Sándor, Kaffka Margit, Jávor Pál, Ruttkai Éva, Tolnay Klári, Zelk Zoltán, Örkény István. Bár a sírkert nem kifejezetten művésztemető, mégis nagyon sok színészünk, zenészünk, festőnk itt talált végső nyugalmat, a hírességek száma 10000 főre tehető. Ugyan a Farkasréti temető maga nem szervez temetői sétákat, a Sétaműhely Fák és Fejfák városi sétájára a meghirdetett időpontokban érdemes becsatlakozni.
Híres temetők és sírkertek hazánkban - Farkasréti temető
Az Óbudai temető 1922 óta ad otthont az izraelita temetőnek, és a bővítéseknek köszönhetően 1988 óta a kegyeleti parkot is itt találhatjuk. Ennek közepén áll Mészáros Mihály főnixmadarat formázó szobra, mely az örök életet szimbolizálja. A temető szépségét számos kőris-, juhar-hárs és gesztenyefának is köszönheti, melyek alatt sétálva, elmélkedve olyan nagyságok kegyhelye mellett haladhatunk el, mint Albert Flórián, Hidegkúti Nándor. A temető kiemelt látogatóhelye a nemzet színésze, Sinkovics Imre emlékhelye is.
A Szatmárcsekei temető különös fejfáiról nevezetes. A mintegy 600, csónakot formáló fejfákat – melyek stilizált emberfejet, illetve csónakban fekvő embert formálnak meg – máig nem ismert okból helyezték el a temetőben. Egyes vélekedések szerint ősi finnugor szokást, a csónakban útnak indított halottakat szimbolizálják, más szerint arra utal, hogy árvízkor a helyet csak csónakkal lehetett megközelíteni. Bárhogy is legyen, a temetőt jellegzetes szépséggel ruházza fel. A temető legmagasabb pontján nyugszik Kölcsey Ferenc, mely Gerenai Antal tervezett köroszlopos emlékhelyen egy hasábtalapzaton áll. 1838-ban bekövetkezett halálakor abba a kriptába temették, ahol öccse is örök álmát aludta.
Mészáros Mihály főnixmadarat formázó szobra - Szatmárcsekei temető
Tokaj-Hegyalja a zsidó közösség számára kiemelkedő jelentőségű, ugyanis az olaszliszkai temetőben található a híres haszid rabbi, Friedmann Hersele sírja. Nem messze tőle a bodrogkeresztúri zsidó temető is fontos helyszín, itt nyugszik Reb Steiner Saje. Az emlékháza népszerű zarándokhely lett, csakúgy, mint a Dereszla dombján található sírja, ahová a mai napig számos zarándok érkezik. A körbekerített zsidó temető több, hajdani híres rabbi sírhelyeként is szolgál.
A Telkibányán található Kopjafás temetője is figyelmet érdemel: a fából faragott sírjelek nemcsak oszlopos-rovásos jellegükkel ragadják meg az emlékezők figyelmét, de mesélnek az elhunytak neméről és koráról is. Elég csupán rátekinteni a kopjafára, alakjuk, formájuk mesél róluk, az írásbeliség elterjedése előtt kialakított fejfák vízszintes és függőleges bevágásokkal adják tudtunkra az ott eltemetettek életkorát.