Akik a kanyargós Corvin közbe lépnek, biztosan találkoznak Az 56-os pesti srác emlékművével. Amikor 1956. október 24-én az orosz tankok benyomultak a fővárosba, nem csupán hős férfiak és nők próbálták őket feltartóztatni, hanem tizenéves fiatalok – köztük gyermekek is. Ők kapták az utókortól a „pesti srácok” elnevezést, akik azóta a forradalom jelképévé váltak.
Keressétek fel ezt a megható, mészkőtömbön álló, bronzból öntött alkotást a Corvin Mozi bejáratnál!
Az 56-os pesti srác emlékszobrát a Corvin közben, a Corvin Mozi előtt találjátok
A pesti srácok egyik legikonikusabb tagja volt a Széna téri harcokban résztvevő Mansfeld Péter is, akiről parkot és szobrot is neveztek el Budapesten. Az egyik emlékhelyet, a gránittömbök közé zárt Mansfeld Péter szobrot a Rózsadombon, Gül Baba türbéjéhez közel találjátok – mesés panorámával övezve.
Az 1956-os forradalom megtorlásának legfiatalabb mártírját alig 18 évesen végezték ki. Halálát a kommunista rezsim saját propagandájának népszerűsítésére használta fel.
Egy másik domborművet a Budai Várnegyedben a Halászbástya alatt, a Hunyadi-szobortól a Szabó Ilonka utcára vezető lépcső támfalán talájátok. A domborművet Melocco Miklós készítette mészkőből.
Bal: Mansfeld Péter szobor a mártírról elnevezett parkban / Jobb: Mansfeld Péter domborműve a Halászbástya alatt
Az 1956-os forradalom kirobbanásának első pillanatától kezdve több módon is harcolt Wittner Mária. Ott volt a Magyar Rádió ostrománál, de több fegyveres összecsapásban is szerepet vállalt. 1957-ben az állam halálra ítélte, amit később életfogytiglanra módosítottak. Csak 1970-ben szabadulhatott − szinte az utolsók között.
Tetteinek a 21. kerületben húzódó Wittner Mária park állít emléket. Az emlékhelyen 3 szobor magasodik, amik a későbbi politikus életszakaszait jelenítik meg.
Wittner Mária emlékhelye a Wittner Mária Parkban / Fotó: Göröntsér Vera, kozterkep.hu
Még egy egész élet állt a 24 éves Tóth Ilona előtt, akit 1957-ben végeztek ki. A vélhetően koncepciós per áldozatául esett szigorló orvostanhallgató a Péterfy Sándor Utcai Kórházban dolgozott. Ma ennek az intézménynek a baloldali aulájában, bukkanhattok rá emléktáblájára – többek között. Ugyanis az 1956-os forradalom áldozatának emléke olyan erős, hogy sok más helyen is megcsodálhatjátok szobrát. Például a Nagyvárad téren, a Semmelweis Orvostudományi Egyetem (SOTE) elméleti tömbjének bejáratánál is állítottak szobrot Tóth Ilona tiszteletére.
Tóth Ilona szobra a SOTE egyik bejáratánál / Fotó: Göröntsér Vera, kozterkep.hu
Az 1956-os forradalom egyik legismertebb mártírja Brusznyai Árpád. A veszprémi középiskolai tanár diákjait forradalmi csapatokba rendezte, de sosem engedte, hogy fegyveres harcba sodródjanak. Mégis koholt vádak alapján, koncepciós perben ítélték el előbb életfogytiglanra, majd kötél általi halálra. Sokan próbáltak közbenjárni érdekében, köztük a híres zeneszerző, Kodály Zoltán is – sikertelenül.
A Brusznyai Árpádnak emléket állító szobor ma Veszprémben, a Megyeházzal szemben lévő parkban található.
Brusznyai Árpádnak emléket állító szobor Veszprémben
Tehetséges sportoló, költő és forradalmár is volt Gérecz Attila, akit 26 évesen ért a halál. Két szovjet tankkal már leszámolt a Rókus kórháznál, a harmadikkal azonban már nem tudott elbánni. Halálos lövés érte. Sírját a Kerepesi temető 21-es parcellájában helyezték örök nyugalomra. Szülővárosában, Dunakeszin ma is megtekinthetitek mellszobrát a Vértanúk terén. A településen ezen kívül uszodát is elneveztek róla.
Gérecz Attila mellszobra Dunakeszin - Fotó: Bibok Piroska, Wikimedia
1989-ről szinte mindenkinek a rendszerváltás jut eszébe. Ehhez a dátumhoz kötődik Nagy Imre újratemetése is. A hajdani magyar politikust az 1956-os forradalomban való részvétele miatt ítélték halálra két évvel később.
Bronzszobrával ma a fővárosban, a Jászai Mari téren találkozhattok, ahogy épp egy hídon ácsorog az örökkévalóságba nézve.
Nagy Imre szobra a Jászai Mari téren
Mindenki csak „Szabó bácsiként” emlegette a szabadságharcosok parancsnokát. Szabó János elévülhetetlen érdemeket szerzett a Széna téri összecsapások során és népszerű figura volt a pesti srácok körében is. A forradalom vérbe fojtása után Szabó bácsi egy ideig rejtőzködött, de elárulták és hiába kímélt meg, majd engedett szabadon több ÁVH-st is, mégsem mentette meg egyikük sem a halálos ítélettől.
Szabó János domborműves emléktáblája a II. kerületben, a Lövőház u. 15. alatt álló épület főhomlokzatán látható.
Szabó János 'Szabó bácsi' emléktáblája a Széna tér közelében
Emlékezzetek meg október 23-án az egykori jogász, rendőr alezredesről, Szilágyi Józsefről is, aki saját életét sem féltette az 1956-os forradalom és szabadságharc során. Sajnos, a megtorlás őt is utolérte: a Nagy Imre-per vádlottjaként halálra ítélték.
Korábban a Budapest V. kerületében, a Kossuth Lajos tér 11. szám alatt, az árkád oszlopán belül bukkanhattatok rá emléktáblájára, de jelenleg a felújítási munkálatok miatt nem látható.
Van egy hely Nógrádban, Rétságon a Börzsönyi út 1-nél, ahol mindenképp érdemes kicsit megállni és elidőzni. Egy gyönyörűen megkomponált szoborcsoportot láthattok ott, ami Pallavicini-Pálinkás Antal magyar honvéd őrnagy életéről mesél. Megjelenik Mindszenty József bíboros karaktere is, akit a hős forradalmár szabadított ki, akit végül a megtorlás idején 35 évesen kivégeztek.
Pálinkás-Pallavicini és Mindszenty emlékműve / Fotó: András, kozterkep.hu