Régóta duruzsolták már a fülünkbe, hogy a Fertő-tó környéke valódi kincseket tartogat a vándoroknak, de szerettünk volna erről személyesen is meggyőződni. Így történt, hogy felkerestük az egyik legnépszerűbb látnivalót, a Fertőrákosi Kőfejtő és Barlangszínházat, mely méltán képezi 2001 óta az UNESCO Világörökség részét.
Szállásajánlatok a környéken>>
Fertőrákosi Kőfejtő és Barlangszínház
Ahhoz, hogy a tekintélyt parancsoló, évmilliókkal dacoló kőfalak közé léphessünk, előbb a Sziklai Benge Tanösvényt kellett végigjárnunk, mely a kőfejtő felszínén, csodálatos kilátóhelyekkel várt minket. Az út legelején egy figyelemfelkeltő fémplasztikába botlottunk, ami eszünkbe idézte az 1989-es Páneurópai Pikniket, és nem bántuk meg, hogy később tettünk egy sétát a közeli Páneurópai Piknik Emlékhelyre is.
A varázslatos tanösvényen továbbhaladva hamar elmerülhettünk a környék sokszínű állat-és növényvilágában. A csapáson felállított információs tábláknak köszönhetően pedig sok érdekességgel gazdagodtunk. Nagyon hasznosnak találtuk, hogy több helyen a QR-kód beolvasásával még interaktívabbá tették a kalandot számunkra, ezért képekkel, videókkal és játékokkal lett szuper izgalmas a túránk.
A Páneurópai Emlékmű a Fertőrákosi Kőfejtőben
A kacskaringós ösvényen járva mégis az a lebilincselő panoráma láncolt igazán magához minket, melyben 3 csodálatos kilátópontról is gyönyörködhettünk.
A Szárhalmi-erdőre néző panorámapontról a lombokkal párnázott vidékre nyílt csodás rálátás, és amikor hunyorogtunk, akkor Sopron városa is élesebben rajzolódott ki a távolban. A következő kilátóhely a lustán elnyúló Fertő-tóra nézett, ahonnan az ingyenesen használható távcsövek jóvoltából hamar feltérképezhettük a vidéket. A tanösvény utolsó állomásáról pedig a mészkőbánya látványában gyönyörködhettünk.
Fertőrákosi Kőfejtő és Barlangszínház - a Szárhalmi-erdőre néző kilátó
Fertőrákosi Kőfejtő és Barlangszínház - kilátó a Fertő-medencére
A kilátót elhagyva csakhamar egy csigalépcsőn találtuk magunkat, mely a forró nyári melegből a hűvös barlangrendszerbe vezetett. Itt kezdődött a témapark bejárata, melynek küszöbén átlépve több millió évet repültünk vissza a múltba.
Tipp! Saját tapasztalatból azt tanácsoljuk, hogy vigyetek magatokkal egy könnyű pulóvert, ha fázósak vagytok, mert a roppant kőfalak között 14 foknál melegebb ritkán szokott lenni! Nekünk szerencsére nem volt problémánk ezzel. Sőt! Örültünk, hogy végre felfrissülhettünk kicsit a kinti kánikula után.
Úgy készültünk, hogy becsatlakozhassunk a minden fél- és egész órában induló ismeretterjesztő idegenvezetésre, ahol körülbelül 15 perc leforgása alatt szinte mindent elmeséltek nekünk a mészkőbarlang kialakulásáról, valamint a kőfejtő történetéről.
Fertőrákosi Kőfejtő és Barlangszínház - élethű nagyságú őscápa a Fertőrákosi Kőfejtő és Barlangszínház Témaparkjában
Nem bántuk meg azt sem, hogy megtekintettük az informatív és látványos vetítést is. A kisfilmből megtudtuk, hogyan születettek meg a mészkőlerakódások az egykor itt élt állatok maradványaiból, és azt is, miképpen tették le a rómaiak Sopron elődjének, Scarbantiának az alapjait az innen származó kövekkel.
A kirándulás egyik legjobb része az őslénytani bemutató, ahol ledöbbentünk a hatalmas őscápa állkapcsától és az élethű Megalodon látványától!
Fertőrákosi Kőfejtő és Barlangszínház - hatalmas őscápa állkapocs a Fertőrákosi Kőfejtő és Barlangszínház Témaparkjában
Az út legutolsó állomása a híres barlangszínházba vezetett minket, ami Dohnányi Ernő (1877-1960), a híres zeneszerző, karmester, zongoraművész, pedagógus hatására jöhetett létre. Ő ébredt rá ugyanis arra, hogy a monumentális terek kitűnő akusztikáját felhasználva a helyszín kiválóan alkalmas lehet a szabadtéri játékok megrendezésére. 1937-ben, "a tündérszép éjszakán" aztán operazene töltötte be a Kőfejtőt, 1970-ben pedig az első színházi előadást is megtartották itt.
Nézzétek meg ti is saját szemetekkel ezt a hihetetlen helyet, a Fertőrákosi Kőfejtő és Barlangszínházat, mely a közelmúltban történt fejlesztések nyomán ma már szinte egész évben látogatható!
Szállásajánlatok a környéken>>