A török hódoltság 150 éve nem meglepő módon rengeteg nyomott hagyott országunk kultúrájában és nyelvében egyaránt, azonban eredeti állapotában fennmaradt minaret csupán 3 található Magyarországon. Ezek közül a legnagyobb, 40 méter magas egri minaret a város egyik jelképévé vált; az 1500-as évek végén kezdődött építését követően jelenlegi formáját 1896-ban nyerte el a csúcsán elhelyezett bádogtetővel, melynek köszönhetően megmenekülhetett az összeomlástól. A vörös homokkőből készült 14 szögletű torony tetejére 97 lépcsőfok megmászása után érhetünk fel, ahol a kialakított karzaton gyönyörködhetünk a város lenyűgöző panorámájában.
Ezek hazánk legutolsó minaretjei - egri minaret
A város történelmi múltja miatt rengeteg török kori műemlékkel ismerkedhetünk meg, de ezek közül is kiemelkedik a Pécs szívében álló, Jakováli Hasszán pasa által emelt 30 méter magas dzsámi és a hozzá tartozó minaret. A szinte teljesen a korabeli állapotában megmaradt templomba lépve úgy érezhetjük magunkat, mintha Isztambul egyik szent helyén járnánk, hiszen a török kormány által adományozott berendezés tökéletesen autentikussá varázsolta belső terét. A manapság imaházként funkcionáló épület kiállítótérként is működik, ahol az iszlám vallás történetével és művészeti tárgyaival szívhatjuk magunkba a keleti műveltséget.
Ezek hazánk legutolsó minaretjei - pécsi minaret
A szigetvári ostrom történetét senkinek nem kell bemutatni, azonban az kevésbé ismert, hogy Szulejmán szultán halála után dzsámit építettek a neves vezető emlékére. Ennek maradványai láthatóak ma is a településen, habár az északnyugati oldalán hozzá csatlakozó minaret nagy része a 18. században – valószínűleg egy villámcsapás következtében – megsemmisült. Korabeli források szerint körülbelül 30 méter magas lehetett, körerkélyéhez több mint 100 csigalépcső vezethetett fel. Jelenleg 35 falépcső található belsejében, és bár a török állam évek óta ígéri felújítását, egyelőre nem valószínű, hogy ez meg is megvalósul a közeljövőben.
Ezek hazánk legutolsó minaretjei - szigetvári minaret
Szállástippek Szigetvár környékén>>
Az Esztergomi Bazilika tövében a várfalra épült a 17. században Özicseli Hadzsi Ibrahim dzsámija és a hozzá tartozó minaret, melynek csúcsa a korabeli rajzok alapján nagyjából 20 méter magas lehetett. A város végleges felszabadítását követően a templomot magtárként használták, a müezzin imára szólító kilátóját pedig elbontották. Restaurációja 2007-ben történt meg, amikor a műemlék felújítása mellett a tornyot 6 méter magasságig visszaemelték.
Ezek hazánk legutolsó minaretjei - esztergomi minaret
A fővároshoz közel eső Érd városa fontos logisztikai állomása volt az oszmánoknak a 16. században, ezért épülhetett fel ott az ország harmadik legnagyobb iszlám imatornya a település Ófalunak nevezett részén. A 23 méteres magas, sokszögű alapra emelt építményt 12 angyal díszíti, falán pedig több bemélyedés is látható, melyeken keresztül fény juthatott be belső terébe, azonban így is látványosan zömökebb és dísztelenebb, mint magyarországi társai. A minaret 2020-ig szabadon látogatható volt, azonban a csúcsához vezető 53 lépcsőfok állapotromlása miatt sajnos jelenleg zárva tart és csak kívülről csodálható meg.