A kunok azonban nem voltak könnyen kezelhető nép, nem szívesen telepedtek le, műveltek földet és nem is akarták elfogadni a nálunk már komoly gyökerekkel rendelkező kereszténységet vallásként.
Eldurvult a viszony magyarok és kunok között. Amikor aztán Budán a kunok vezéreit legyilkolták, dühükben ők is gyilkolni, rabolni kezdtek és a bolgárok földjére vonultak ki innen. A meggyengült Magyarországra hatalmas csapást mértek a mongolok a tatárjárásnak nevezett katasztrófa során, és az ország nagy részét teljesen kiirtották. Az elnéptelenedett földre IV. Béla visszahívta és letelepítette a kunokat a jászokkal együtt. Ők lett a Duna-Tisza közének új lakói.
Ma két nagyobb terület őrzi az ősök emléket, a Kiskunság és a Nagykunság. A Kiskunsági Nemzeti Park a Kecskeméttől nyugatra fekvő területeket jelöli, sok településnévben felfedezhető az elődök származása. Kiskunlacháza, Kunszentmiklós, Kiskunmajsa, Kiskunfélegyháza csak kiragadott példák a sok közül. A kunok történetét ezen a vidéken leginkább Szankon tanulmányozhatjátok, itt található a Kiskun Emlékhely is, ahol kun sisak alakú fedett múzeum mellett hatalmas szabadtéri területen és számtalan történelmi emléket találhatunk. Jó program lehet az egész családnak.
Kiskun Emlékhely, Szank
Sokfelé előfordulnak a térségben, eredeti funkciójuk nem igazán ismert, de annyira jellegzetesek, hogy messziről felismerhető már az alakjuk is. Megtaláljátok őket többek között Kunszentmiklóson a város központjában vagy az utak mellett, Kunadacson, de természeteseden Szankon is.
A kunbabák jelenléte a Nagykunságra is jellemző, ott is fellelhetők Kisújszálláson, Kunmadarason is, de a legtöbb és leglátványosabb kunbaba Karcag mellett található egy szoborparkban, ahol a kun városok címereit tartják a kezükben az, egy úgynevezett kunhalmon álló figurák. De Karcag városába is jutott belőlük, van, ahol a kerítés is végig kunbabákból áll. A város északi határában áll a Nagykun Millenniumi Emlékmű, ami azt a pillanatot jeleníti meg, amikor a magyar király a kun kánnal találkozik. Az úgynevezett „redemptio”-ra, azaz a híres rendeletre, melynek alapján Mária Terézia engedélyével megválthatták magukat a kunok, azaz a szabadságukat, függetlenségüket visszavásárolhatták, sok emlékhely utal, többek között Kunszentmiklóson, Karcagon és Szankon is. A kunok nyelvére érdekes példa a Kunszentmiklós főterén megtekinthető Kun Miatyánk szobor is.
Kellemes, szórakoztató kirándulást a történelmünkben!
Szerző: az ittjartam.hu Gyémántfokozatú top értkelője, Ugor