Valljuk be őszintén: amikor gondolatban felidézzük a Tokaj-hegyaljai Borvidék mesés vidékét, nem biztos, hogy Makkoshotyka egyáltalán eszünkbe jut. Pedig ez a völgyben fekvő, bűbájos kis település barátságos parasztházakat, falumúzeumot és kastélyban kialakított erdei iskolát is rejt. Járjátok be a környék gyönyörű tanösvényeit, melyek közül az egyik a sárospataki Megyer-hegyi Tengerszemhez vezet! Ha pedig bírjátok még szusszal, akkor a Makkoshotykától alig 4 km-re fekvő hercegkúti Gombos-hegyi és Kőporosi pincesort is érdemes meglátogatni. Itt olyan érzés lesz végigsétálni, mintha a Tolkien által életre keltett Hobbitfalva világába csöppennétek.
Szállásajánlatok a környéken>>
Hercegkúti Gombos-hegyi pincesor
A híres mohácsi busójárást senkinek sem kell bemutatni, de azt már kevesebben tudják, hogy a baranya megyei város közvetlen közelében egy legendákkal átszőtt, kedves kis falu bújik meg. Lánycsók egyes források szerint már 4000 éves történelemmel rendelkezik, de a község berkeiben azt rebesgetik, hogy a falu egy régi históriáról kapta különleges nevét. Eszerint hajdanán 3 sudár nővér osztozott a környék településein, akik mindaddig haragot tartottak egymással, amíg egy nap Lánycsókon végül össze nem borultak és ki nem békültek egymással. A szóbeszédet sem megerősíteni, sem cáfolni nem tudjuk, de az biztos, hogy a Vadászati Gyűjteményt és a Német Házat is megéri felfedezni.
Szállásajánlatok a környéken>>
A Pest megyében fekvő Bugyi község említése gyakran csal mosolyt az emberek arcára, de szeretnénk már az elején eloszlatni a tévképzeteket, mivel a névválasztásnak valójában semmi köze nincs a fehérneműhöz. A 14. századig visszanyúló elnevezés a Bud, Budi kezdetű török vagy ujgur személynévből eredeztethető. A település szívében, csodás park övezi az egykori Beleznay-kastélyt, mely ma a Bessenyei György Művelődési Ház és Könyvtárnak ad otthont. Az épülettel szemközt a Római Katolikus Templom magasodik, de jól teszitek, ha felkeresitek a Református Templomot is, melynek kertjében a híres „szégyenkő” kapott helyet. Zárásként térjetek be az autentikus Tájházba, ahol hagyományőrző foglalkozásokkal találkozhattak!
Szállásajánlatok a környéken>>
Vas megyében sincsenek híján az egyedi csengésű településneveknek. A változatos földrajzi adottságokkal megáldott területen bújik meg Csörötnek, Karakó, Köcsk, Nemesrempehollós, Sé vagy Pornóapáti is. Mi most mégis a Rába partján elnyúló, Rum községet ajánlanánk a figyelmetekbe, melyet nem a matrózok kedvenc italáról kereszteltek el, hanem vélhetően a német Ruhm személynévből vagy a Rummy családnévből származik a település elnevezése, amire egy 13. századi okiratban hivatkoznak először, „Rum földjeként”. Ha erre jártok, akkor nézzétek meg Rumi Rajki István szobrainak kiállítását vagy barangoljátok be a közeli Jeli Arborétumot Kámon és az ellenállhatatlan Csodaszarvas Tájparkot Rábahídvégen!
Szállásajánlatok a környéken>>
Kilátó a Jeli arborétumban
Veszprém megye egyik legkedveltebb vidéke a vadregényes Bakony, ahol Csesznek takaros településébe botlanak a kalandorok. A név eredetét a 13. századra datálják a kutatók és a Cezneyc-ből eredeztetik, ami a szláv, „királyi hivatalt viselő személy” jelentésű „čestnik” köznévből származik. A falu ékessége a Cseszneki vár, amit szakavatott vezető segítségével is bejárhattok, aki minden titkot örömmel megoszt majd veletek a csodaszép erődítményről. Levezetésként pedig szuper kirándulást tehettek a Kőmosó-szurdokban, ha bírja még a lábatok a megpróbáltatásokat.
Szállásajánlatok a környéken>>
Cseszneki vár