A közel 2000 éves fürdőkultúra kialakulását – melyet több római kori lelet is megerősít – nem a véletlennek köszönhetjük. A földtörténeti változások eredménye, hogy Magyarország alatt a földkéreg vékonyabb, mint az régió átlaga. Hazánkban az átlagos 33 km helyett 22-27 km-re vékonyodik el a földkéreg. A miocén időszaki vulkanikus működések eredménye, hogy hazánk területén a föld mélyén, 100 méterenként történő hőmérséklet növekedés az átlagos 3°C helyett 6-8°C-ot jelent. Így nem csak bővelkedünk termálvízben, de magas hőmérsékletűekben sincs hiány.
A világ 5. leggazdagabb termálvízkészletével rendelkezünk (Japán, Izland, Olaszország és Franciaország előz meg minket), és az ország területének 80%-a alatt található termál-, illetve gyógyvíz. Kis túlzással mondhatnánk, bárhol lefúrunk, ott gyógyvíz tör fel a mélyből. És hogy legyen mire büszkének lennünk: Míg Japánban és Izlandon magas hőmérsékletű, ám alacsony ásványianyag tartalmú vizek törnek a magasba, Olaszországban és Franciaországban ezzel szemben magas ásványianyag tartalmú, de jóval alacsonyabb hőmérsékletűek a vizek, addig hazánkban mind a két érték igen magas.
A termálvíz kitétele a hőmérséklet: vagyis azokat a vizeket soroljuk ide, amik hőmérséklete meghaladja a felszínre jutás helyének éves középhőmérsékletét, ami Magyarországon 30°C. Így az ennél melegebb vizek számítanak termálvíznek.
A gyógyvizeknek a bennük található, orvosilag igazoltan gyógyhatással rendelkező ásványianyag tartalommal rendelkező vizeket nevezzük. A gyógyvíz, illetve a gyógyfürdő elnevezést csak az Országos Tisztifőorvosi Hivatal Gyógyhelyi és Gyógyfürdőügyi Főigazgatóság adhat ki. Ha pedig tovább szeretnénk kategorizálni, akkor kerül a képbe az ásványvíz, aminek literenként legalább 1000 mg ásványianyag tartalommal kell rendelkeznie, de bizonyos kedvező ionok megléte is azzá tehet egy kevésbé ásványianyag gazdag vizet.
Kénes vizeket találunk Harkányban, Balfon, Mezőkövesden vagy Bogácson. Az ilyen vizek a bőrbetegségek (ekcéma, pikkelysömör), illetve a porckopásos megbetegedések esetén segíthetnek.
Főként gyulladáscsökkentő hatásuk, illetve bőrbetegségek esetén érdemes felkeresnünk sós vizeinket, többek között Cserkeszőlőn, Gyopárosfürdőn, Hajdúszoboszlón, Sárváron, Nyíregyháza-Sóstón.
Harmadik nagy kategóriába a jódos-brómos vizeket soroljuk. A bróm nyugtató hatása mellett a jód gyulladáscsökkentő hatását élvezhetjük például Zalakaroson, Hajdúszoboszlón vagy Igalon. Ezek a vizek nemcsak a bőrön keresztül fejtik ki áldásos hatásukat, hanem a belélegzett levegő is jótékonyan hatnak. Kevesebbet hallunk a radonos vizekről, hiszen a radon csak rövid ideig található meg a vízben. Budapesten a Gellért és a Rudas fürdőkben, az Egri Termálfürdőben találkozhatunk radonos termálvízzel, továbbá a Hévízi-tó is a Miskolctapolcai Barlangfürdő vize is tartalmazza ezt az ásványianyagot. Kiválóak fájdalomcsillapító hatásuk miatt, de kedvezően befolyásolja a belső elválasztású mirigyek működését és az anyagcserét is.
A Sárvári Gyógy- és Wellnessfürdő minden korosztálynak tartogat meglepetéseket. A családi élményfürdőtől elkülönülő gyógyfürdő részleg éltető termálvizének melegében feltöltődés és pihenés várja a látogatókat. A félig fedett élménymedence (32-34 °C), a belső gyógymedence (35-37 °C), a belső gyógyvizes élménymedence (36-38 °C) és a félig fedett gyógyvizes medence (34-36 °C) vizének jelentős a nátrium-klorid és a hidrogén-karbonát tartalma, ezzel segítve egyes mozgásszervi, nőgyógyászati és bőrgyógyászati megbetegedésekkel küzdő betegek gyógyulását. Lehetőségetek nyílik igénybe venni a kényeztető wellness masszázsok sorát, de ayurveda kezelés, kádfürdő és különböző pakolások is szerepelnek a szolgáltatások között. A párokati is különleges csomagokkal várják, mint például hangterápiával vagy illatos lávaköves masszázzsal.
Sárvári szállásajánlatokat itt találsz>>
Gyógyfürdők és termálfürdők Magyarországon - Sárvári Gyógy- és Wellnessfürdő
A Gellért Gyógyfürdő és Uszoda területén feltörő „csodahatású” forrásokról már a XV. századból is találni feljegyzéseket. Annó a törökök is kedvelték, mivel nagyobb és forróbb vizű volt, mint a korabeli budai fürdők. A Gellért-hegy belsejében létesített forrásfoglalások biztosítják a fürdő vízellátását. A 35-40°C -os gyógymedencében Zsolnay csempék között élvezhetitek a víz jótékony hatását. Azt tudtátok, hogy a 27°C -os úszómedence eleinte télikertként és golfpályaként funkcionált? A világ első hullámmedencéje pedig 26°C -os vizével vár titeket, ami után a kültéri 36°C-os termálvízben melegehettek fel. A komplexumban számos gyógyszolgáltatás igénybe vehető, mint az orvosi gyógymasszázs, víz alatti vízsugármasszázs vagy az iszapkezelés. A kültéri szaunában pedig a finnek egyik kedvenc elfoglaltságát űzhetjük, de beltéren is lehetőségünk van a szaunázásra.
Gyógyfürdők és termálfürdők Magyarországon - Gellért Gyógyfürdő
A Hévízi Tófürdő különlegessége maga a Hévízi-tó, mely Európa legnagyobb kiterjedésű gyógyhatású melegvizű tava. A víz hőfoka egy átlagos nyári napon 33-35 fokos, vize kénes, enyhe radontartalmú, magas kálcium- és magnéziumtartalmú, ezért leginkább reumatikus és gyulladásos megbetegedések kezelésére alkalmas. A vízparti fürdőben lehetőség van kádfürdőzni, keleti- vagy gyógymasszázst, esetleg iszappakolást kérni, súlyfürdőzni, de elektroterápiát és balneoterápiát is végeznek. Sőt, itt összeszen 7 medence található, a legmelegebb a 38 fokos ülőfürdő, a "leghidegebb" pedig a 32 fokos élménymedence.
Hévízi szállásokat itt találsz>>
Gyógyfürdők és termálfürdők Magyarországon - Hévízi Tófürdő