A Nyírség déli részének szívében elhelyezkedő Nyírbátor történelmében kiemelkedő szerepet töltött be a Báthori család. Erről a tényről könnyen bizonyosságot szerezhettek, ha felkeresitek a Református templom közelében megbújó Várostörténeti sétányt. A 450 méteres útszakaszon keresztülsétálva elképesztő szoboralkotások segítségével tárul fel előttetek a település múltja. Megtudhatjátok, miért nevezik „a sárkányok városának” Nyírbátort és a Báthoriak történetét is testközelből ismerhetitek meg. Annyit azonban elöljáróban elárulunk, hogy a szóbeszéd szerint egykor a hős Bátori Vid győzte le azt az Ecsedi-lápban rejtőző sárkány, mely a környéket rettegésben tartotta.
Persze a hangulatos város többi izgalmas látnivalóját se mulasszátok el megnézni! A Báthori Várkastély és Panoptikum, valamint a fa harangtorony is igazán emlékezetes élmény lesz.
Túra a sárkányok nyomában - Várostörténeti sétány (Nyírbátor)/ Fotó: ittjartam.hu
A Dél-Dunántúlon emelkedő Kelet-Mecsek lábánál húzódik meg a Völgységi-patak mosta Magyaregregy. A parányi község vadregényes erdeiben közel 350 méter magasan áll, a Várhegy csúcsán Máré vára, melyet alaposan behálóznak a legendák. A mesebeli hangulatot pedig nem csak a környék, hanem a középkori lovagvár előtt tornyosuló, háromfejű sárkány is erősíti. A mitikus lényt Ércnyelőnek hívják, aki a monda szerint pusztító tüzével felemészti a Zengő-hegy vasércét, mely kedvenc csemegéi közé tartozik. Ráadásul fejei külön életet élnek. A középső Olvasztó, aki félelmetes lángcsóvával bánik el áldozatával. Őt egészíti ki a másik két koponya, Raboló és Habzsoló, akik szintén lelkesen segítenek a lakmározásban. Előbbi karmaival megragadja a zsákmányt, hogy Olvasztónak könnyebb dolga legyen. Majd Habzsoló végleg eltünteti a föld színéről a vasércet.
Félni azonban szerencsére nem kell tőlük. Az ötletes alkotással kicsik és nagyok is örömmel szoktak fotózkodni. Ráadásul közelebb lépve látható, hogy a bestia testét újrahasznosított gumiabroncsokból alkották meg.
Túra a sárkányok nyomában - A vérszomjas, rettegett fenevad és a Háromfejű sárkány (Magyaregregy)
A Mecsek hegyhát közepén meglapuló Orfű egy igazi ékszerdoboz, ahol elcsitul a világ zaja és átadja helyét a madárdalnak. Ezen a romantikus tájon a régmúlt idők varázsa és a páratlan szépségű tó rabolja el a szíveteket – na meg a mesés Tájház, kemencés udvar és kézműves alkotóház, illetve az Orfűi Vízimalom!
A Balázs-hegy oldalában azonban a monda szerint egy félelmetes, hétfejű sárkány vert tanyát, akitől rettegtek a környék pásztorai. Egy nap azonban a szörnyeteg barlangját hatalmas szikla torlaszolta el. A sárkány viszont néhanapján felébred álmából és megpróbál kitörni börtönéből. Ilyenkor zubogó víz kíséri próbálkozásait, mely elapad, amikor a sárkány elfárad és újra elszenderül. A történetet szövő népnyelv nagyot azonban biztosan nem tévedett: hiszen az itt található karsztforrás időszakos vizéhez tökéletes illeszkedik a mitikus lény legendája. Keressétek fel ti is a Sárkány-kutat, ami a sárga körrel jelzett turistaút közelében fekszik!
Túra a sárkányok nyomában - Orfűi Tájház és Kemencés Udvar/ Fotó: ittjartam.hu
A gyönyörű Balaton-felvidéken minden évszakban öröm túrázni. Különösen akkor, ha a kiszemelt útvonal hemzseg rejtélyekben. A Szent György-hegy északi részébe fúródva, a turistaház közelében ugyanis egy misztikus hely várja, hogy felfedezzétek. Ez a híres kisapáti Sárkány-lik, vagy más néven Jégbarlang. A 10 méter mély üreget vélhetően egy bazaltorgona törmeléke borítja, így a hagyományos értelemben vett bejáratot se keressetek. Helyette kutassátok fel azt az ismertetőtáblát, mely jelzi majd, hogy jó helyen jártok! Ekkor kezeteket a sziklahasadékhoz érintve érzitek majd – még a legforróbb nyarakon is – a hűvös levegő érintését. Nyilvánvalóan itt sem mehetünk el szó nélkül a szájhagyományok mellett. A környékbeliek szerint több lehetséges magyarázat is van jelenségre. Az egyik szerint a falu népét sokáig szomorító sárkány egy napon megbetegedett. A falu lakói pedig megsajnálták és ápolták, míg fel nem épült. Ezután mind békében éltek egészen addig, míg a sárkány egy nap örökre lehunyta a szemét. Az elbeszélés szerint ekkor változott a Sárkány-lik jégbarlanggá.
A sárkány legendának máshol is rábukkanhattok nyomaira Kisapátiban, ugyanis a Taberna Infinito mediterrán tapas bar felé vezető út bejáratát is egy Sárkány-szobor őrzi.
Túra a sárkányok nyomában - Sárkány-szobor (Kisapáti)