Mindig tartsd szem előtt a kirándulás során, hogy vendégként lépsz be a természetbe, így fontos, hogy ennek megfelelően is viselkedj! A tiszteletedet a túraetikett betartásával is kimutathatod. Ennek megfelelően legyél felelős turista, és ne szemetelj, ne tegyél kárt semmiben! Törekedj rá, hogy a látogatásod észrevétlen maradjon, mert legjobb, ha az emlékeidet viszed magaddal és nem a környezetből szakítasz ki egy darabot!
A túrázók aranyszabálya az is, hogy ne csapjanak zajt a természetben. Ezzel nem csak a helyi élővilágnak teszünk jót, hanem a többi kirándulónak és magunknak is. Miért? Azért, mert régóta bizonyított tény, hogy a természet hangjai nyugtató hatással vannak az idegrendszerünkre. Szóval zenehallgatás és kiabálás helyett fordítsd a figyelmed a patakcsobogásra vagy hallgasd a madarak énekét, a fák susogását, és meglátod: mennyire pihentetőek lesznek lelkileg még a legnehezebb kilométerek is!
A mobiljaink szinte hozzánk nőttek, aminek sok jó oldala van. Egy kirándulás viszont éppen arról szól, hogy a körülöttünk lévő természeti kincsekben gyönyörködünk a képernyők helyett. Természetesen nem azt mondjuk, hogy hagyd a kocsiban a telefont, csak némítsd le, és rakd le a kezedből! Menet közben ugyanis jó szolgálatot tehetnek ezek az eszközök a helyes túraútvonalak megtalálásában, a növényhatározásban, de a közelgő viharra is figyelmeztethetnek minket az applikációk.
Még egy rejtett kirándulóhelyen is előfordul, hogy szembejön velünk egy-egy lelkes túrázó. Ilyenkor az általános alapszabály, hogy illik egymásnak köszönni. Azt, hogy ezt ki kezdi előbb, nem szabja meg a túraetikett, csupán akkor, ha az illető a hegyről lefelé fogadja az érkezőt. Ilyenkor előbbinek illik köszöntenie az emelkedőre igyekvő vándort. Ha pedig váltanál pár szót vagy útbaigazítást, tanácsot kérnél a szembejövő átutazótól, akkor tegeződj bátran, ahogy a természetben szokás!
A hangoskodás mellőzésén túl még az öltözködésünkkel is tehetünk azért, hogy kevésbé legyen megterhelő a jelenlétünk a környezetünknek. Feltűnő, rikító színek helyett a természethez passzoló árnyalatokat válasszunk, így ha olyan szerencse ér minket, hogy sikerül találkozni egy-egy állattal, kisebb az esélyünk rá, hogy megriadnak tőlünk! Tartsuk szem előtt azt is, hogy az erdei pihenőhelyeket olyan helyeken alakították ki, ahol kevésbé zavaró az emberi jelenlét, ezért próbáljunk ezeken a pontokon szünetet beiktatni a túrákba! Az erdő lakóit pedig soha ne etessük!
Ezt a régi magyar mondást biztosan mindenki ismeri. Tanácsát pedig érdemes megfogadni akkor is, ha túrázásra adod a fejed. A kijelölt turistautakról, erdei ösvényekről ugyanis nem ajánlott letérni. Nem csupán azért, mert így biztosan nem tévedsz el, hanem azért sem, mert ebben az esetben nem taposod el az avarban megbújó gombákat, növényeket vagy az észrevétlenül meglapuló, apró lakókat. Ráadásul elkerülöd, hogy a környék állatai megzavarodjanak a szokatlan helyen felbukkanó emberszagtól.
Kedvenc négylábú családtagodat is magaddal viheted egy kis túrázásra, aminek biztosan nagyon fog örülni. Azonban jól teszed, ha pár dolgot szem előtt tartasz, ha így döntesz. Elsőként azt, hogy kutyusodról sose vedd le a pórázt! Ez nem csak az erdő állatainak, növényeinek, a közelben túrázóknak, hanem kedvenced testi épségének megőrzéséért is elkerülhetetlen. Ugyanilyen fontos, hogy napkeltétől napnyugtáig kirándulj, amikor vadászokkal biztosan nem fogtok összefutni!
- Mielőtt nekivágsz a túrázásnak, minden esetben alaposan tervezd meg az útvonaladat!
- Indulás előtt mindig töltsd fel a telefonodat – baj esetére –, de megfontolandó lehet egy
autóstöltő beszerzése is!
- Mindig tartsd szem előtt, hogy az adott időjárás megfelel-e a túrázásra? Ha nem, inkább ne
indulj útnak!
- Öltözz rétegesen, és ne sajnáld a pénzt egy kényelmes, biztonságos túrabakancsra sem!
- Becsüld meg a túra hosszát, és vigyél magaddal annyi élelmet, folyadékot, amennyire szükség
lesz az út során!