Az 1800-as évek elején a dégi birtok fejlesztésébe és a kastély építésébe az ország leggazdagabb főnemesének hírében álló Festetics Antal fogott bele, miután megörökölte a területet apjától. Az épület megtervezését a fiatal, de egyre népszerűbb építészre, Pollack Mihályra bízta, aki nem kisebb feladatot kapott, mint korának legnagyobb és legkorszerűbb uradalmi központjának kivitelezését. A hatalmas klasszicista rezidencia látványos oszlopsoraival, U alakú elrendezésével, letisztult eleganciájával erősen emlékeztet a mester főművére, a Nemzeti Múzeumra, nem véletlenül, hiszen a budapesti épület elődjének tekinthető. A kastély földszintjén a reprezentációs terek és a család lakosztályai kaptak helyet, míg az emeleten főként a gyerekszobák és a vendégeknek fenntartott helyiségek sorakoztak. A kúria 1815-re készen állt a beköltözésre, mely aztán négy generáción keresztül szolgálta a Festetics családot.
Egyedülálló kastély lélegzetelállító környezetben: dégi Festetics-kastély
Festetics Antal és felesége rajongott a botanikáért, már fővárosi tartózkodásuk ideje alatt is tájkertjükről váltak ismertté, így a dégi építkezés során a park rendezése is hatalmas szerepet kapott. A „picturesque” stílusú angolpark kialakítása mellett az itt található tavak felduzzasztása is ebben az időben zajlott, mellyel egy ma is egyedülálló szerpentin állóvízrendszert hoztak létre. Hatalmas hangsúlyt fordítottak az úgynevezett „eye catcher” elemek elhelyezésére is, így épült meg a kastéllyal egyidőben a templomtorony, a kettős fehér híd, majd később az ikonikussá vált Hollandi-ház is. A birtokot a 20. században Festetics Sándor alakíttatta át jelentősebb mértékben, melynek során megszüntették a kertészet nagy részét, helyére teraszos kőkert és teniszpálya került. Sok éves hanyatlást követően 2009 és 2015 között igazi áttörést értek el a park renoválásában; helyreállították a két kilométer hosszú tórendszert, a sétányt, visszaépítették az egykori hidakat és megtisztították a környező zöld felületeket is.
Egyedülálló kastély lélegzetelállító környezetben: dégi Festetics-kastély és az angolpark
Egyedülálló kastély lélegzetelállító környezetben: dégi Festetics-kastély és az angolpark
1891-ben egy mesterségesen kialakított sziget közepén álmodták meg egy régebbi épület helyére a vöröstéglás, németalföldi stílusú Hollandi-házat, melyet akkor kizárólag csak hajóval lehetett megközelíteni. Ma egy fahídon keresztül juthatunk el a nevezetességhez, melynek története még érdekesebb, mint látványos homlokzata. Az épület földszintje egykor tehénistállóként szolgált, míg az emeleten Festetics Andorné gyógyult, hiszen tüdőbetegségére az istálló ammóniatartalmú levegője és az állatok frissen fejt teje szolgált akkoriban gyógyírként. A kis ház teljes berendezése a 20. században sajnos teljesen megsemmisült, levéltári anyagok árulkodnak róla, hogy valószínűleg porcelánokkal és németalföldi festményekkel lehetett tele. Jelenleg kiállítótérként működik, így érdemes ide is elsétálnunk a kastély felfedezését követően.
Hollandi-ház a dégi Festetics-kastély parkjában
A kastély épületében tematikus kiállítási terek látogathatóak, ahol a vendégek interaktív élményelemeken keresztül, valamint múzeumpedagógiai foglalkozások keretében ismerhetik meg a szabadkőművesség történetét és magyarországi vonatkozásait, a park növényvilágát, valamint a kastély építéstörténetét és azon keresztül építőjének, Pollack Mihálynak munkásságát is. A földszinti termekben a Festetics család életébe nyerhetünk betekintést; történelmi szerepvállalásaikon, hobbijaikon és szórakozási szokásaikon keresztül kaphatunk képet Magyarország egyik leggazdagabb nemesi famíliájáról.