Annyi, de annyi különleges kilátó van Magyarországon, hogy felsorolni is nehéz őket. A kisgyőri, fából faragott Szent Korona-kilátó vagy a Dunakanyarra tekintő, visegrádi Julianus-kilátó is ide tartozik. Ám a Cserhátban barangolva nem lehet kihagyni az egyedi formavilágú, felsőtoldi Kéz-kilátót sem, amit csak úgy becéznek: „Isten tenyere”.
A Hollókő és Felsőtold határán található műalkotás Csíkszentmihályi Benjámin zsenialitását dicséri, és mindkét településről könnyedén megközelíthető. Követheted az Országos Kéktúra nyomvonalát is, hogy felfedezd ezt a fantasztikus pihenőhelyet, amelyre felmászva zavartalanul gyönyörködhetsz a vadregényes természet szépségében. Csak annyit mondunk: kihagyhatatlan!
Hollókő látnivalók: a Kéz-kilátó igazán különleges építmény, ahonnan csodás panoráma tárul elénk
Szálláshelyek Felsőtold közelében>>
A vártúrázók egyik kedvelt fotóhelyszíne a Boldogkő várának sziklajárója, amely abba a fedett őrbódéba vezet, ahonnan hajdanán a Hernád-völgyének forgalmas kereskedelmi útvonalait tartották szemmel. A sziklapenge érdekessége, hogy oldalról leginkább egy fekvő oroszlánra hasonlít – nem véletlen nevezték el a helybéliek Oroszlánsziklának.
Természetesen más látnivaló is akad a Zempléni-hegység tövében magasodó lovagvárban. Ilyen a fegyver és páncélkiállítás interaktív tárlata, de egyedi élmény lesz a magyar történelem ikonikus csatáit megelevenítő terepasztalok látványa is, amelyeken több ezer ólomkatona sorakozik. Sőt, bekukkanthatsz a Palotaszárnyba vagy a páncél- és fegyverkovács műhelybe is.
Boldogkőváralja látnivalók: a csodás Boldogkő vára megér egy kirándulást
Szálláshelyek Boldogkőváralja közelében>>
Gondoltad volna, hogy létezik egy panorámapont, amelynek egy része Ausztriához, a másik Magyarországhoz tartozik? Pedig a 884 méter magasan fekvő Írottkő-kilátóval pont ez a helyzet. Ez a különleges épület nem csupán a Dunántúl, hanem Burgenland legmagasabb kiemelkedése is egyben. Ráadásul itt fut össze az Országos Kéktúra, illetve a Dél-dunántúli Kéktúra útvonala is.
Az Írottkő-kilátó mai, kőépítmény formáját 1913-ban nyerte el, elődje 1891-től 1909-ig díszítette a hegycsúcsot. A két ország határán húzódó kilátó névadó sziklája alig 40 méterre lelhető fel innen. Magyarul 3 betűt áll rajta: C, B és E, amelyek utalnak Kőszeg, Batthyány és az Esterházy birtokok határvonalára. Németül azonban „Geschriebensteinként”, azaz „megírt kőként” jelölik.
Tipp! Gyalogosan Velemről a kilátóig kicsivel kevesebb, mint 5 km az út, ha követed a "P" jelzéseket nyugati irányba, a Kossuth Lajos utcán haladva.
Kőszegi-hegység látnivalók: az Írottkő-kilátó tetejéről egyszerre csodálhatjuk Magyarországot és Ausztriát
Magyarország egyik legszebb panorámájáért a Bükkbe kell menni. Lillafüreden, a Dolka-hegy déli oldalában álló Zsófia-kilátó ugyanis szemkápráztató látképet kínál. A feljutáshoz jó szívvel ajánljuk a felső-hámori templomtól induló kalandos, nagyjából 1 km-es tanösvényt, ami biztos nem lesz unalmas.
A gróf Teleki Zsófia tiszteletére emelt épület tetejéről elképesztő panoráma nyílik a völgykatlanra – azon belül is a Hámori-tóra, valamint a Palotaszállóra. „A kilátók királynőjeként” emlegetett építmény belsejében interaktív látvány- és tájékoztató elemek kaptak helyet, hogy jobban megismerjétek a környéket is.
Lillafüred látnivalói közül a Zsófia-kilátó panorámáját nem érdemes kihagyni
Szálláshelyek Lillafüred közelében>>
Hogyan néz ki a Börzsöny 938 méter magasról? Nézd meg a Csóványosi kilátó teraszáról, ahonnan derült időben még a Magas-Tátra vonulatai is kivehetőek! A Börzsöny legmagasabb pontjára épített 22,6 méteres geodéziai mérőtorony köré emelt kilátó tetejére 133 lépcsőfokon át vezet az út. Keresd fel bármelyik évszakban – akár az Országos Kéktúra jelzését követve!
Diósjenő látnivalók: a Csóványosi kilátó igazi magaslati élmény
Szálláshelyek Diósjenő közelében>>
Van, amit nem lehet leírni és elmondani, mert egyszerűen látni kell. Ilyen a mesebeli Szalajka-völgy is, amely Szilvásvárad számos kincsét rejti. Az egyik ilyen érték a Fátyol-vízesés, amely a természet nagylelkűségének ékes bizonyítéka. A 17 méter hosszan elhelyezkedő, 18 mésztufagát hihetetlen látványt ígér, ahogy leszalad rajta a víz. Elnevezése pedig egyaránt utalhat a fehér fátyolként felszálló vízpárára, valamint a vízesést felépítő, csipkés mésztufára is.
Tipp! Ha teljes pompájában tekintenéd meg, akkor a legjobb tavaszra időzíteni a kirándulást. Ilyenkor a sok csapadék miatt bőséges vízhozamra lehet számítani, ami még szebbé varázsolja az amúgy is páratlan Fátyol-vízesést.
Szilvásvárad látnivalói: a Fátyol-vízesés egy kihagyhatatlan látványosság