A ma Miskolc Diósgyőr városrészén álló vár a tatárjárást követően élte fénykorát Nagy Lajos király idejében, majd az uralkodó halála után a későbbi királynék javadalom birtoka lett. A török hódoltság idejétől kezdődően sorsa azonban hanyatlásnak indult, és a 17. századra már lakhatatlanná vált, rekonstrukciója a ’60-as években kezdődött és jelenleg is tart.
A királynék vára jelenleg nincs nyitva a nagyközönség számára, azonban a kastély szomszédságában található Lovagi Tornák tere koncertekkel, színházi előadásokkal, fesztiválokkal vonzza az érdeklődőket.
Egyetek egy jó - éttermek Miskolcon>>
Diósgyőri vár
A visegrádi vár IV. Béla uralkodása alatt épült nem sokkal a tatárjárást követően, ezzel is felkészülve egy esetleges nagy támadásra. A mai romos falak között sétálva a Dunakanyar legcsodálatosabb panorámájában gyönyörködhetünk, ami mellett hat állandó kiállítás látogatható a vár falai között, például a Szent Korona másolata, melynek eredetije valóban az udvarban volt megtalálható Luxemburgi Zsigmond uralkodása alatt. Jelenleg a vár felújítás alatt áll, a tervek szerint 2035-ig, de ez nem okoz különösebb problémát a kirándulók számára, a kiállítások folyamatosan megtekinthetőek. Az állandó tárlatok mellett minden év júliusának második hétvégéjén rendezik meg a Visegrádi Nemzetközi Palotajátékokat, mely lovagi tornákkal, kézműves vásárral, gyermekprogramokkal és koncertekkel várja a városba érkezőket. Ha jártatok már itt, mondjátok el, nektek hogy tetszett>>
Visegrádi Fellegvár
A tatai Öreg-tó partján áll a vízi vár, melyet Luxemburgi Zsigmond építtetett 1397-1409 között. Az építmény alapvetően nem védelmi célt szolgált, hanem nyaralónak, vadászkastélynak épült, különleges mivolta külsejében is megmutatkozik. Az eredetileg négy saroktoronnyal rendelkező kastélynak már csak a keleti tornya áll, viszont az eredeti vízárok védelme a mai napig megtekinthető. 1954 óta a kastély a Kuny Domonkos múzeumnak ad otthont, ahol a látogatók az állandó helytörténeti kiállításokat nézhetik meg. Egyik legnagyobb része a római és középkori kőtár, illetve a gótikus lovagterem, melynek éke egy Zsigmond-kori lovagalakos kályha.
Jártatok már a tatai várnál? Értékeljétek a helyet>>
Étteremajánlónk Tatán a Platán Bisztró, ahol az Öreg-tóra nyíló festői kilátásban gyönyörködve nem csak csodás főételeket, hanem helyben készült süteményeket és fagylaltokat is fogyaszthattok.
Tatai vár
A Jurisics-várként is ismert erődítmény legrégebbi része a XIII. században épült, így régóta állandó része a tájnak. Az eredetileg gótikus stílusú belső várat kibővítették, és a későbbi korokban reneszánsz és barokk stíluselemekkel gazdagodott. Az 1777-ben kitört tűzvész a legnagyobb részét elpusztította, teljes helyreállítása pedig csak 2013-ban fejeződött be. Modern külsővel, interaktív kiállítások keretein belül ismerhetjük meg a vár történetét az építéstől az Esterházy-korig, míg a legkisebbek a földszinti játékudvaron és íjászat közben élhetik ki magukat.
Jártatok már a kőszegi várnál? Értékeljétek a helyet>>
Szállásajánlatunk a Kőszeg romantikus hangulatú belvárosának a főterén található Hotel Írottkő. Tovább>>
Kőszegi vár
A 400 méter magasan fekvő XIII. századi várHollókő fölé tornyosulva már messziről észrevehető, egy kellemes, negyedórás sétával tudjuk megközelíteni az ófalu felől. Tavasztól őszig számos programmal készülnek a nézelődők számára, állandó kiállításai közül mindenképp érdemes a vár első urát és családját bemutató panoptikumot, vagy a 11-16. századból származó fegyvergyűjteményt megtekinteni, a toronyba felmászva pedig a Cserhát vonulataiban gyönyörködhetünk.
Étterem tippünk: Mikszáth Étterem (Hotel Castellum étterme)>>
Szállásajánlatok a környéken>>
Hollókői vár