Szállástippek Hollókő környékén>>
A Nógrád vármegyei falut gyakran hívják az ország legszebb községének. Ez már önmagában is elegendő érv ahhoz, hogy nekilóduljunk, és saját szemünkkel is megbizonyosodjunk a néprajzilag, népművészetileg igencsak jelentős település egyedi sármjáról. Bármelyik útikönyvet is csapjuk fel, az első bekezdések valamelyikében biztosan szóba jönnek a szemkápráztató népviseleti elemek: a bő ujjú, többszörösen rétegzett ingek, szoknyák, vállkendők, az apró virágokkal cifrázott gyöngysorok, és a félgömb alakú fémgombokkal kirakott posztómellények, hogy a férfiakat is említsük.
A népi öltözetek hagyománya a mai napig él, főként a jeles ünnepeken öltik magukra. Ám a hagyományőrzés természetesen másban is tetten érhető, figyeld csak meg a világszerte ismert, fehérre meszelt, tornácos, kontyolt palóc parasztházak részleteit, a szövőműhely szorgos kezeit, a szatócsboltot, fazekas házat, bőrművest!
Az UNESCO 1987. decemberében döntött úgy, hogy két magyar helyszínt is felvesz a világörökségi jegyzékbe: a Budai Vár mellett Hollókő kapta a jelentős elismerést, és azóta a világ számos pontján tudják, mit is jelent az egyetlen út mentén megépült palóc falu bája.
A csaknem 400 lélekszámú Hollókő két részből áll: ófaluból és újfaluból. Az előbbi 67 védett, festményre illő házacskát foglal magába. A műemlékcsoport a falu közepén helyezkedik el, és többnyire földszintes, kontyolt nyeregtetős parasztházak alkotják. Jellegzetes ismérvük még az utca és a kert felől is áttört faragással ékesített, faoszlopos, deszkamellvédes tornácok.
A hazai média húsvéti beszámolóiból ismerősek lehetnek az ófalu parasztházai és köves utcája, hiszen a község legnagyobb eseménye, a Húsvéti Fesztivál – a kihagyhatatlan locsolkodással, zenei műsorokkal, palóc gasztronómiával, színes folklórprogramokkal – mindig képernyőre kerül. Ünnep idején és ünnepen túl: Hollókő mindig jó ötlet!
Varázslatos hollókői látnivalólistát készítettünk, hogy neked már ne kelljen - Ófalu
Merülj el a népviseleti kiállítás nyújtotta élményben, ismerkedj meg testközelből az autentikus hollókői viselettel! Hogyan készítik, milyen gyökerekkel rendelkeznek a helybéli ruhaköltemények, hogyan dolgozták fel a kendert, és vajon milyen korabeli, fekete-fehér fotók őrzik mindezt? Derítsd ki a válaszokat!
Varázslatos hollókői látnivalólistát készítettünk, hogy neked már ne kelljen - Guzsalyas
Csakúgy, mint a mesékben: hol itt, hol ott járunk a községen belül, mindig fel-feltűnik a hollókői vár egy-egy részlete, vagy teljes egésze. Tudtad, hogy a sziklacsúcson égbe törő erődítmény keletkezéséhez fűződő mondában jelent meg az a holló, amelyről később a község és a vár is nevét kapta? A hollók valójában ördögfiókák voltak, akik éjjelente elcsenték az építőköveket, amelyekkel egy szépséges asszonyt akartak foglyul ejteni…
Eredj a monda nyomába, és ha már a várnál jársz, ne hagyd ki a panoptikumot, illetve a fegyvertermet sem! Előbbi a 13. századi vár urát és családját prezentálja, utóbbi pedig 11-16. századi hadviselési eszközöket tár elénk.
Érdekel, hogy milyenek voltak a középkori lakószobák, ebédlőtermek, konyhák, fürdőházak, lakótornyok, illetve öregtornyok egy összetéveszthetetlen szépségű várban? Akkor a panoptikumon és fegyvertermen túl ezeket is látnod kell, amikor a várba látogatsz!
Varázslatos hollókői látnivalólistát készítettünk, hogy neked már ne kelljen - hollókői vár
Gyűjtőknek és nem gyűjtőknek egyaránt tartalmas programot kínál a faluközpontban található Postamúzeum, ahol képeslapokról, bélyegekről, bankjegyekről, és különböző postai emlékekről kacsint ránk a múlt. Az apró tárgyak hűen őrzik a palóc tájak, emberek, és viseletek szépségét.
Varázslatos hollókői látnivalólistát készítettünk, hogy neked már ne kelljen - Postamúzeum
Az emblematikus Szent Márton-templommal átellenben áll az egykori lakóház, amely 1964 óta múzeumként várja a látogatókat. A parasztház belső világa a múlt század első felének – méghozzá egy fiatal, több generációval együtt élő házaspár – hétköznapjait idézi.
Varázslatos hollókői látnivalólistát készítettünk, hogy neked már ne kelljen - Falumúzeum
Merülj el az 1977-ben alakult Hollókői Tájvédelmi Körzet természeti értékeiben, múltjában, a palóc nép kultúrájában, és a kisparaszti gazdálkodás emlékeiben! A Tájházban található „Ember és Táj” című tárlat minden természetvédelem, építészet, gazdálkodás, valamint kultúra iránt érdeklődőnek nagy élmény lehet.
Hollókő történelmi múltja egy izgalmas kalandregény oldalait is bőven megtölthetné, annyi fordulatos legenda és tanulságos monda fűződik a nevéhez. Ha azonban szemtől szemben szeretnél megismerkedni mindezzel, akkor vedd célba az ófalu elején található Legendák Házát, ahol négy legendát dolgoznak fel!
Extra tipp: igény szerint középkori történelemórán is részt vehetünk a ház udvarán, ahol akár a korabeli fegyvereket is kipróbálhatjuk.
Az ófalutól mindössze 300 méterre található az a kézműves műhely, ahol nemcsak megismerhetjük a Magyarországon honos, fonható növényeket, alapanyagokat, a helybéli kézműves technikákat, és szerszámokat, hanem ki is próbálhatjuk azokat. Az alkotás eredményét természetesen szuvenírként vagy ajándékként magunkkal is hozhatjuk. A természetes és fenntartható kézműveskedés mindenkinek maradandó élmény lehet, ne hagyd ki te se!
A fonás után jöhet is a szövés! A szövőműhely az ófalu bejáratánál lévő Pajtakertben talált otthonra, amelynek ódon udvarán hagyományos kemencéket is megcsodálhatunk. A kézműves műhelyben rálátást kapunk a kenderfeldolgozás folyamatára, a kézi szövés különböző válfajaira, a „repülő vetélős” szövőszék működésére. Vegyél részt te is valamelyik foglalkozáson, legyen szó szövésről, körmöcskézésről, vagy mézeskalács-díszítésről!
Varázslatos hollókői látnivalólistát készítettünk, hogy neked már ne kelljen - Pajtakert
A kis fatornyos, zsindelytetővel fedett templom szépsége az egyszerűségéből, letisztultságából fakad. Talán nem túlzás, hogy az épület Hollókő jelképévé vált. Az 1889-ben, közadakozásból épített, fehérre meszelt vályogtemplomban egy 17. századi Pieta-szobrot is megcsodálhatunk. Tudtad, hogy a falunak a középkorban is volt temploma, ám az a török hódoltság idején eggyé vált a földdel?
Varázslatos hollókői látnivalólistát készítettünk, hogy neked már ne kelljen - Szent Márton-templom
A Szent Márton-templom mellett áll az Oskolamester háza, ahol egy nem mindennapi kiállítást is megnézhetünk, amely a falu szülöttének, a néhai Kelemen Ferenc fafaragó népművész munkássága előtt tiszteleg. Amikor belépünk az épületbe, egy század eleji iskola atmoszférája fogad minket. Az „oskola” különböző kézműves foglalkozásoknak is teret biztosít, sőt akár a hollókői népviseletet is magunkra ölthetjük.
Varázslatos hollókői látnivalólistát készítettünk, hogy neked már ne kelljen - Oskolamester háza
Kicsiknek és nagyoknak egyaránt nevetésben gazdag élmény lehet, ha eltöltenek egy kis időt a népi játszóház és -udvar területén. Kézzel hajtott, fa körhinta, játszókuckó, ördöglakat, gólyalábak, patkódobó, diótörő, labda- és karikadobó, horgászat, mocsárjárók, golyóvezető és -labirintus, és még több ügyességi játék és kézműves foglalkozás vár, ha betérsz.
Varázslatos hollókői látnivalólistát készítettünk, hogy neked már ne kelljen - Palóc Játszóház
Hatalmas babagyűjtemény díszeleg a 2001 óta működő múzeumban, ahol csaknem 200 óriási, színpompás népviseletbe öltöztetett porcelánbabát állítottak ki. Az időszakos tárlatok miatt érdemes újra és újra visszalátogatni, hiszen így a magyar népi öltözködés különböző válfajait is felfedezhetjük.
Varázslatos hollókői látnivalólistát készítettünk, hogy neked már ne kelljen - Palóc Babamúzeum
A szatying olyan keskeny kötő- vagy fűzőszalag, amelyet pamutból, vagy más anyagból, ruhaszegélyből hasítanak le. Ezt a hollókői házat nem hiába hívják tehát Szatyingosnak, hiszen szövésbemutatót, egyedi táskákat, ruhákat, használati tárgyak, és rongyszőnyegeket is megtekinthetünk, de akár alkothatunk és népviseletbe is öltözhetünk.
Varázslatos hollókői látnivalólistát készítettünk, hogy neked már ne kelljen - Szatyingos
A Palóc Játszóházzal átellenben hallgathatjuk meg a csodás harangjátékot, ahol – ha szerencsések vagyunk – hollókői dalok csendülnek fel.
Varázslatos hollókői látnivalólistát készítettünk, hogy neked már ne kelljen - harangjáték
Utazz ismét az időben, ezúttal egy 20. század eleji nyomdaműhelybe, ahol még egy 200 éves, fém Gutenberg-prést is kipróbálhatsz! Az interaktív kiállításon eredeti szerszámokat, nyomógépeket, könyvkötészeti eszközöket, mini könyveket, fabetűs plakátokat is találsz, sőt a teljes folyamatot átélheted a kézi betűszedéstől, a nyomtatáson át, a kézműves könyvkötészetig!
Varázslatos hollókői látnivalólistát készítettünk, hogy neked már ne kelljen - Kézműves Nyomdaműhely
A meseszép Hollókői-patak völgyében egy hatállomásos tanösvény kapott otthont, ahol sok-sok érdekességet tanulhatunk a kisvizek életéről, és arról, hogy hogyan termesztették és dolgozták fel a kendert, illetve milyen mosási technikákat alkalmaztak a régiek.
A Hollókői Tájvédelmi Körzet természetvédelmi és örökségi értékeinek titkaiba egy 1,2 kilométeres sétaút keretében is betekintést nyerhetsz, méghozzá úgy, hogy a kellemes gyalogút a várat is érinti. A kilencállomásos, gyönyörű ösvény az ófaluból indul.
Hollókő telis-tele van „instaworthy” szegletekkel, ám ha még jut időd csavarogni a Cserhát vonulatainak környékén, és emlékezetes helyszíneket keresgélni, akkor a Kéz Kilátónál nem kell tovább menned! A könnyű, mégis látványos útvonal végén garantált a mennyei panoráma.
Varázslatos hollókői látnivalólistát készítettünk, hogy neked már ne kelljen - Kéz-kilátó (Felsőtold)