A világörökség program azon túl, hogy az emberiség kulturális és természeti örökségét jegyzi, annak védelmére is kiemelt figyelmet fordít. Gondos őrzését a résztvevő államok is vállalják, mindezt egy egyezménnyel is megpecsételik. Az egyedi értékek így nemcsak a jelenben kapnak védelmet, hanem a későbbi generációk számára is irányadó lesz ezek becsben tartása.
Hazai helyszín 1987-ben került először a listára, Hollókő és Budapest világörökségi helyszínei, a Duna-part látképével, valamint a Budai Várnegyed révén (az Andrássy út, és annak történelmi környezete később vált a lista részévé).
A 8 festői helyszín közé még a következőket soroljuk: az Aggteleki-karszt barlangjai, Pannonhalmi Bencés Főapátság, Hortobágyi Nemzeti Park, Pécsi Ókeresztény sírkamrák, Fertő-táj, Tokaji borvidék.
Most pedig mutatjuk a 10 várólistás, varázslatos helyszínt.
Tudtad, hogy a főváros méltán népszerű gyógyfürdői ennek a termál karsztosodásnak köszönhetik vizüket? Talán meglepő lehet, hogy kialakulása 15-20 millió évvel ezelőttre vezethető vissza. A legnagyobb kiterjedésű karsztrendszert a Rózsadomb alatt lelhetjük fel, ahol közel 80 barlangot köt össze a körülbelül 30 kilométeres folyosórendszer. Fedezd fel a Pál-völgyi-, a Mátyás-hegyi-, és a Szemlő-hegyi-barlangot!
10 világörökségi várólistás látnivaló - Pál-völgyi barlang (Színházterem)
Eredj cápafogakkal hintett, tengerparti föveny nyomába, térképezd fel a szubtrópusi erdő óriási, megkövült fáit, tanulmányozz egzotikus növénylenyomatokat, és ősvilági élőlények lábnyomait, és légy tanúja a vulkáni tufa sodrásában összesült maradványoknak! Nem, ez nem egy kalandfilm forgatási helyszíne, hanem az ipolytarnóci ősmaradványok területe, ami a geoturizmus egyik legkedveltebb hazai kirándulóhelye.
A világörökségi várólista 10 csodája - Fotó: Ipolytarnóci Ősmaradványok Természetvédelmi Terület
A Monostori Erőd turisták sokaságát vonzza évről évre. Nem csoda, hiszen az Osztrák-Magyar Monarchiából fennmaradt legnagyobb erődrendszerről van szó. A történelem során számtalanszor átépítették, kibővítették, mégis megőrizte egységességét, és talán igazi különlegessége ma abban rejlik, hogy természeti környezetével is kapcsolatba lépett. Az épületegyüttes teteje ugyanis lekerült a talajszintre, így fű és vadvirágok borítják.
A világörökségi várólista 10 csodája - Monostori erőd
A világörökségi várólista 10 csodája - Monostori erőd/ Fotó: Komáromi Városmarketing és Turisztikai Nonprofit. Kft.
A hazai szecessziós építészet megteremtőjének 5 jelentős – egytől egyig megbabonázó – épülete szerepel a világörökségi várólistán (az első 4 Budapesten található): Iparművészeti Múzeum, Szent László plébániatemplom (Kőbánya), Földtani Intézet, Postatakarékpénztár, kecskeméti városháza.
A világörökségi várólista 10 csodája - Iparművészeti Múzeum
A Római Birodalom szárazföldi határvédelmi létesítményeinek magyarországi szakasza a Duna mentén húzódott. A mai napig sok-sok helyszínen fellelhetjük maradványait, legyen szó például Óbudáról vagy Verőcéről.
10 világörökségi várólistás látnivaló - Aquincum, Budapest (Óbuda)
A Tihanyi-félsziget és természeti környezete már 1993 óta szerepelt a várólistán, ehhez jött hozzá a Tapolcai-medence tanúhegyeinek területe, a Hévízi tó, majd a Káli-medence, Balatonfüred reformkori városrésze, valamint a keszthelyi Festetics kastély és park.
Magyarország északkeleti szögletében lélegzetelállító harangtornyok törnek az ég felé. Ezeket a településeket semmiképp se hagyd ki, ha rajongsz az építészetért: Nyírbátor, Nagyszekeres, Kölcse, Zsurk, Vámosatya, Lónya, Tiszacsécse.
10 világörökségi várólistás látnivaló - Far harangtorony, Nyírbátor
Az esztergomi várat Géza fejedelem kezdte építtetni a 10. század végén, és a magyar történelem kiemelkedő fontosságú helyszínévé vált. Szakadékos oldalfalak határolják, és ha ezek a falak beszélni tudnának, akkor bizonyára milliónyi érdekes történetet hoznának elő a múltból. Ne hagyd hát ki az ország egykori fővárosát, és annak középkori erődítményét! Sőt, ha a törökországi Ankarában járnál, fedezd fel az ott felépített mását is (Estergon Kalesi)!
Visegrád szintén középkori királyi központ volt, a Felső- és Alsóvár egyaránt erről tanúskodik. Tudtad, hogy évente több tízezren látogatnak el a Fellegvárba? Valljuk be, az építményen túl a Dunakanyarra nyíló, lélegzetelállító panoráma is szerepet játszik ebben!
A világörökségi várólista 10 csodája - Esztergom
A közel 600 magyarországi tájházat a helyi népi kultúra legsajátosabb emlékeiként tartjuk számon. Nagy részük védett népi műemlék vagy helyi védettséget élvez. Közel 200 tájház pedig muzeális intézményként is funkcionál. Tárgyi világuk nemcsak őrzi, hanem megismerteti az adott kor népi hagyományait, melyeket így újra is élhetünk. A több száz múltidéző helyszín közül nem könnyű válogatni, de ha teheted, a zsámbéki Szent Vendel Domborműves Népi Lakóházat, a Noszvaji Gazdaházat, a Balatonkenesei, a Jósvafői, és a Tényői Tájházat, valamint a Cáki Pincesor Szabadtéri Néprajzi Gyűjteményt például semmiképp se hagyd ki!
10 világörökségi várólistás látnivaló - Cáki pincesor
A II. József császár által 1784-ben alapított ménesbirtok hosszú idők óta a magyar lótenyésztés egyik központja. Jelentőségét nemcsak tájképi szempontból emlegetik, hanem építészetileg és technológiailag is. Szívd magadba az alföldi táj szépségét, élj a lovasturizmus kínálta, pihentető élményekkel, és válaszd az agrártörténeti emlékek által nyújtott, csendes idillt!