Mesés szállásajánlatok várnak Tihanyban, ha feltöltődni vágynátok>>
Tihany, mint egy ékszerdoboz, úgy csalogat és buzdít arra, hogy felfedezd. Mint minden turistakönyv, mi is azt javasoljuk, hogy első utad Tihany legmagasabb pontjára, a Tihanyi Bencés Apátság mellett húzódó panorámás sétaútra vezessen, majd, ha kigyönyörködted magadat, látogass el a Pisky-sétány végén található Visszhang-dombra. Innen, az Echo-kőtől elkiáltott hangok az Apátság faláról visszaverődve tiszta időben jól hallatszanak. Érdemes az Apátság kiállításait is megnézni, interaktív jellegük miatt valódi élményben lehet részünk.
Többféle vezetett túrán is részt vehetünk, talán a legérdemesebb a Csend hangjai elnevezésű éjszakai túrára benevezni. A zárás után induló vezetett szakrális túrán olyan helyekre is eljutunk, ahová a nagyközönség nem látogathat, így a sejtelmes fények között tartott barangolás nemcsak érzékszerveinkre lesz nagy hatással, hanem a lelkünket is megérinti.
Kihagyhatatlan látnivalók Tihanyban
Kihagyhatatlan látnivalók Tihanyban - Tihanyi Bencés Apátság
Kihagyhatatlan látnivalók Tihanyban - Pisky-sétány
A Tihanyi-félsziget szobrai közül az egyik legismertebb az I. András és Anasztázia ukrán hercegnő élethű nagyságú szobra, ami a Pisky sétány végén, az Apátság lábánál kapott helyet. Bogdan Korzs és Oleg Tugrik alkotása 2001 óta csodálható meg itt. A szobor az apátságot alapító uralkodót, I. Andrást, és feleségét, Anasztázia ukrán nagyherceg kisasszonyt ábrázolja. A fehér márványból faragott alkotáson két nyelven, magyarul és ukránul az alábbi felirat olvasható: "I. András király és Anasztázia királyné, ukrán hercegnő". A szobor mögött a Balaton keleti medencéjében gyönyörködhettek.
Kihagyhatatlan látnivalók Tihanyban - I. András és Anasztázia hercegnő szobra
Bizonyára sokan emlékeztek még a Csukás István által írt, Sajdik Ferenc által rajzolt, és Dargay Attila rendezésében készült Pom Pom meséi című rajzfilmsorozatra. Az első évad 1978-ban, míg a második 1981-ben készült el, a könyvek pedig 1979-1988 között jelentek meg. A rajzfilm egyik szereplője Gombóc Artúr volt, a csokiimádó madár, aki a sok édességtől annyi plusz kilót szedett fel, hogy nem tudott a társaival elrepülni Afrikába. A mókás karakter emlékére készített miniatűr szobrot Kolodkó Mihály kárpátaljai szobrászművész, akinek az alkotásaival országszerte találkozhattok. A tihanyi miniszobrot a Pisky sétánytól 200 méterre keressétek, Tihany egyik legkedveltebb fotózkodós helyén.
Kihagyhatatlan látnivalók Tihanyban - Kolodko: Gombóc Artúr miniszobra
A kultúrtörténeti emléknek számító Barátlakások az Óvár hegy északi oldalán lévő, 20-30 méteres bazalttufa-falban, mesterségesen létrehozott üregek, melyeket azért vájtak ki, hogy emberek lakhelyéül szolgáljanak. A Kárpát-medence, sőt, Közép-Európa egyetlen, viszonylag jó állapotban maradt remetelakásairól beszélhetünk. Az eredeti számukat megbecsülni is nehéz, de a korábbi feljegyzések szerint 1983-ban még 7, 1737-ben pedig 10 üreget találtak.
Kihagyhatatlan látnivalók Tihanyban - barátlakások
Az Apátsághoz tartozó Rege cukrászdát mindenképpen iktassuk be utunkba, itt akár a reggelt is kezdhetjük, kiváló napindító fogásokkal várnak minket. Napközben a teraszról a panorámában gyönyörködve a kávénk és a süteményünk is finomabbnak tűnik majd. A tihanyi ízeket semmiképpen sem kell örökre elfelejtenünk, erről gondoskodnak a kézműves lekvárok, levendulás borok vagy az apátsági finomságok, sörök, párlatok.
Kihagyhatatlan látnivalók Tihanyban - Apátsági Rege Cukrászda
Kihagyhatatlan látnivalók Tihanyban - pátsági Rege Cukrászda
Ha Tihany, akkor mindenkinek egyértelműen a levendula jut róla az eszébe, ami tavasztól késő őszig illatával és a belőle készített kézműves különlegességekkel teszi emlékezetessé az itt töltött időt. Nyáron lehetőség adódik arra is, hogy mi magunk szüreteljünk a mintegy 30 hektáron elterülő illatos gyógynövényből, ám ha többet szeretnénk tudni, akkor a Levendula Látogatóközpont vezetett túráján nemcsak a Tihanyi-félsziget kialakulásáról és az itt termesztett levenduláról hallhatunk többet, de ellátogathatunk a Belső-tóhoz is, ahol vízitúrán is részt vehetünk. Ha még jobban szeretnénk elmélyedni a levendulaolaj készítésben, irány Lavender Tihany Látványműhelye, ahol nem csak azt nézhetjük meg, hogyan készülnek a levendulás szépségápolási cikkek, de nyaranta – ha éppen szerencsénk van – szemtanúi lehetünk az illóolaj lepárló működtetésének is.
Kihagyhatatlan látnivalók Tihanyban
Magyarország legszebb XX. századi kálváriájának tartják a tihanyi kálváriát. 1926-ban kezdték építeni közadakozásból, de 1960-ban politikai okokból lerombolták. Az újjáépítésére a '90-es évekig, a felszentelésére pedig 2013. őszéig kellett várni. A Kálvária-domb könnyen megközelíthető a tihanyi visszhang felől, innen pedig pazar kilátásban lehet részetek az Apátságra és a Balatonra is.
Kihagyhatatlan látnivalók Tihanyban - tihanyi kálvária
Kihagyhatatlan látnivalók Tihanyban - tihanyi kálvária
Ha még van kedvetek, időtök és energiátok, javaslunk néhány további programlehetőséget: látogassatok el a Fazekasházba, a Babamúzeumba vagy a Paprikaházba, legyetek részesei a Panoptikum vagy a Skanzen látnivalóinak, aki pedig a túrázás szerelmese, vegye az irányt az Őrtorony-kilátó felé, de esetleg meglesheti a szürkemarhákat a Belső-tónál, illetve szemlélője lehet az egyedülálló gejzírmezőnek vagy épp a Szélmarta szikláknak.
Kihagyhatatlan látnivalók Tihanyban - Őrtorony-kilátóKihagyhatatlan látnivalók Tihanyban - Skanzen (2019)
Persze, nem lenne teljes a tihanyi túránk akkor, ha nem élveznénk a Balaton lágy vizét, a napsütést vagy a kellemes pihenést, amihez tökéletes helyszínt biztosít a Plage 18 Tihany. A francia Riviérák hangulatát hozza el nekünk, különleges fehér színeivel, luxus szolgáltatásaival, lenyűgöző szépségével, kiváló éttermével.
Mesés szállásajánlatok várnak Tihanyban, ha feltöltődni vágynátok>>