A Wenckheimek és a Harruckernek nevét ne keressük a nagy Árpád-házi ősök, nomád törzsfők és más korai magyarok között, csak a török idők után kerültek Magyarországra. Az évszázadok viharai alatt újra és újra majdnem kihalt az egész ország, más hazákból érkezett jövevények népesítették be az országot több betelepítési hullámban. A fent említett két polgárcsalád a törökök kiverése közben jeleskedett a hadsereg ellátásában, továbbá mérnöki tevékenységek is fűződnek a nevükhöz. Így aztán közemberből jutalomként bárói, majd grófi rangra emelkedtek, a gazdátlanná vált déli megyéket megkapták, főispáni tisztséggel együtt. Egymás között házasodtak, és ezáltal az ország legtehetősebb családjává váltak. A Wenckheim családnak csak Békés vármegyében 17 kastélya volt.
Jókai Mór Wenckheim Józsefről mintázta az „Egy magyar nábob” című könyve főhősét. Az ő leánya Krisztina, aki a napjainkban újra régi pompájában látható szabadkígyósi kastélyt építtette. Nem olyan régen újították fel és újra látogatható az ország egyik legszebb kastélya, ami kihagyhatatlan kirándulási célpont!
A kastélytól nem is olyan messze található Wenckheim Antal József emlékműve, a család kriptájától nem egész 100 méterre. Mellette megtaláljuk a kápolnát, majd az ország egyik megmaradt diadalívét is a kevésből, ami Ferencz József császár és felesége, Sissi itteni látogatásának tiszteletére épült.
A Wenckheim család építészetének nyomában Magyarországon - szabadkígyósi Wenckheim-kastély
Tovább keresve a Wenckheimek nyomait Békéscsabára is érdemes ellátogatni. Bár a gerlai kastélyt csak kívülről, romos és elgazosodott állapotban nézhetjük meg, a pósteleki kastély csupán pár kilométerre található tőle. A Széchenyi-Wenckheim kastély monumentális romjait egy hatalmas kastélyparkban találjuk meg és garantáltan ámulatba ejt!
A Wenckheim család építészetének nyomában Magyarországon - Széchenyi-Wenckheim kastély romjai (Békéscsaba)
Ha még marad kedved és energiád a család nyomában járni, mindenképpen menj el Dobozra. Páratlan élmény az egymás mellett álló Szent Kereszt felmagasztalása templom, a Wenckheim Mauzóleum és a tőlük 200 méterre lévő, a család hagyatékához tartozó Ybl-Magtár is!
A Wenckheim család építészetének nyomában Magyarországon - Wenckheim Mauzóleum és a Szent Kereszt felmagasztalása templom (Doboz)
A családnak Kisbéren is volt kastélya, Wenckheim Béla lovasszobrát most is láthatod a Magyar Királyi Lovarda épülete előtt. Ő volt Magyarország miniszterelnöke 1875-ben. De ha esetleg Budapesten kutatnád a Wenckheimek nyomát, akkor ott is találsz mesebeli látnivalót: a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár a Wenckheim-palotában található a Kálvin tér mellett, a negyedik emeletén lehet igazán gyönyörködni az épület eredeti szépségében.
A Wenckheim család építészetének nyomában Magyarországon - Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár
Cikkünkben nem tudjuk felsorolni az összes Wenckheim-emléket, ha ismersz olyat, amit te is fontosnak, szépnek tartanál mások számára, írd meg nekünk kommentben!
Szerző: az ittjartam.hu Gyémántfokozatú top értkelője, Ugor