Élmények első kézbőlGasztronómia, utazás, programok... Engedd, hogy inspiráljunk!

A Zemplén büszkesége: Füzér vára, amit Magyarország 7. természeti csodája övez

A vadregényes Zemplén tömör erdei és robosztus hegyei sok gyönyörű erődítmény otthonául szolgálnak. Az egyik legszebb ezek közül a hófehér Füzér vára. Ismerjétek meg a mesebeli kastély történetét, melyet Magyarország 7. természeti csodája ölel körbe!

 

Aki a mesés Zempléni-hegység legjobb kirándulóhelyeit szeretné sorra venni, biztos az elsők között említi meg a meredek vulkáni kúpra épült Füzér várát. A népszerű erődítmény Miskolctól nagyjából 93 km-re, északkeleti irányba emelkedik, egy gondolatnyira a magyar–szlovák határtól.

Szállástippek Füzér környékén>>

 

FÜZÉR VÁRA

A Sziklagyep látogató ösvény

Füzér várának az elhelyezkedése azért is különleges, mert a Várhegyet 2007-ben Magyarország 7. természeti csodájának választották egyedülálló sziklameredélyei, valamint különleges növény-, illetve állatvilága miatt. A Sziklagyep látogató ösvényen járva érdemes megfigyelni a virágzó törpe nőszirmokat, a barátszegfűket, valamint a homoki pimpókat!

A Zemplén büszkesége: Füzér vára, amit Magyarország 7. természeti csodája övezA Zemplén büszkesége: Füzér vára, amit Magyarország 7. természeti csodája övez

 

 

Füzér várának a története

A meredek emelkedőt magatok mögött hagyva végre megérkeztek majd hazánk legkorábbi kővárainak egyikébe, ami néhány forrás szerint már a tatárjárás előtt is létezhetett. Első írásos említésére egy 1264-es dokumentumban bukkantok rá. Az erősség legkorábbi tulajdonosa ‒ nagy valószínűség szerint ‒ egy földbirtokos volt, Kompolt nembeli (vak) Andronicus mester, aki aztán II. András királynak adta el tulajdonát.

Ezután hol ajándékozással, hol erőszakkal cserélt gazdát Füzér vára. Amikor a mohácsi csatát követően az ország roskadozott a hatalmi harcok alatt, Perényi Péter koronaőr Visegrád helyett Füzérre menekítette a Szent Koronát, ami közel egy esztendőt tartózkodott a településen. 1567. után a vár Báthory családhoz került, majd 1603-ban a Nádasdy famíliához vándorolt. Hanyatlását azonban nem kerülhette el. Ennek első lépése az 1654-ben bekövetkezett elzálogosítás volt, majd 1676-ban a császári had úgy döntött: a földdel teszi egyenlővé a várat.

A tűzvész után a falu lakossága még az építőanyagokat is széthordta, és bár az évszázadok alatt kisebb állagjavítások, illetve feltárási munkálatok történtek, de döntő beavatkozás csak 2012-2015 között került sor, amikor a Füzéri vár szinte teljesen újjáépült. A vár napjainkban gyönyörű kiállításnak ad otthont. Csodáljátok meg!

A Zemplén büszkesége: Füzér vára, amit Magyarország 7. természeti csodája övezA Zemplén büszkesége: Füzér vára, amit Magyarország 7. természeti csodája övez

 

Érdekes volt ez a cikk? Ha igen, iratkozz fel, hogy ne maradj le a többiről se!
További cikkek
A szegedi Móra Ferenc Múzeumban május vége óta láthatjátok az agyagkatonák tárlatát, ahol az első kínai császár síremlékét őrző híres szobrok darabjai láthatók. Az ókori Kína kiállítás második egységeként pedig június 24-én nyitják meg a Sanghajiból érkező eredeti ókori tárgyakat bemutató blokkot.
Szinte válogatni is nehéz az öko-fürdőmedence, a lehúzható tetővel felszerelt medence, a csendes wellness, a termálvizes medence, valamint a fűtött, privát medence között. Ilyen és ehhez hasonló vízi élményeket kínálnak ugyanis a cikkünkben csokorba gyűjtött, meghitt, családias hangulatú szálláshelyek. Pancsolásban nem lesz hiány, ha ezekből mazsolázol következő pihenésed célpontjához.
Előző
Következő
Kapcsolódó
Ajánlott cikkek
Lábunk alatt a történelem - bunkerek Magyarországon
2024.08.26 | 7 perc | Szuper látnivalók | Titkos úticélok
Magyarország gazdag történelmi múltjának számos titkát a felszín alatt található bunkerek őrzik, így amellett, hogy egyedülálló betekintést nyerhetünk általuk az adott időszak rejtelmeibe, izgalmas program lehet gyermekek számára is a misztikus alagutak felfedezése. Ebben a melegben különösen kellemes lesz hűsítő falaik között tölteni a napot, úgyhogy ugorjunk vissza az időben, és válasszunk egyet a cikkünkben felsorolt 6 lenyűgöző bunker közül!
5+1 elhagyott épület Magyarországon, amit egyszer látnod kell
Az elhagyatott épületek különös, már-már misztikus hangulatot árasztanak. Egykori merész álmok és nagyratörő tervek lenyomatai, melyek legtöbbször finanszírozási vagy politikai okokból nem fejeződtek be. Gyakran gazdátlanul omladoznak és válnak lassan az enyészetté. Hazánkban is számtalan, szebb sorsot érdemlő félkész és elhagyatott épület található, melyekből Zubreczki Dávid, építészeti mesemondó készített gyűjtést, a National Geographic „Elhagyott építmények” sorozat új évadának apropójából.
Végre indul a kirándulós szezon! – Ezek a helyek nem maradhatnak ki
Nem kell a kardunkba dőlni azért, mert véget ér a nyár, ugyanis a lehulló falevelekkel elérkeznek a tökéletes őszi kirándulós napok is. Hoztunk 8 ötletet, melyekben egyforma arányban kap szerepet a gyönyörű tájkép, a borkóstolás és a kirándulás, úgyhogy ideje felhúzni a túrabakancsot, és meghódítani Magyarország legszebb természeti kincseit.
10+1 gyöngyszem a Dunakanyarban
A Dunakanyar mindenkinek ott motoszkál a fejében, mint lehetséges kirándulási célpont, de vajon azon belül merre érdemes elindulni? Ha szeretnétek a lehető legtöbbet kihozni a napból, akkor alaposan nézzétek át a listánkat, ugyanis 10+1 olyan kihagyhatatlan megállót mutatunk, melyek biztosan emlékezetessé teszik a túrát.
10+1 mesebeli hely a Mátrában, amit muszáj legalább egyszer látni
A Mátra azok közé a helyek közé tartozik, ahol tényleg mindenki megtalálja a számítását; túraútvonalak, érdekes városok és izgalmas geológiai képződmények várnak minket a hegység körül. Egyéni kirándulóként, baráti társasággal vagy családi kiruccanás során is szuper látványosságok közül válogathatunk, úgyhogy bármit is nézünk meg az alábbi listából, csalódni biztosan nem fogunk!