Egészen véletlenül éppen azon a hétvégén jártam a Fény utcai piacon, amikor a Vineta Bár soft openingben csendesen megnyitott. Erdély tradicionális ízeit hozták el ide a II. kerületbe, helyileg a piac felső szintjén a Fény utcai felőli oldalon vannak a szélen. A megnyitó keretében egy kis kóstolót is tartottak, már akkor is ígéretesnek tűnt a hely.
A kiszolgáló pultnál bárszékekre ülve lehet helyben enni, ami a plafonról lógó melegítő lámpák ellenére is egy meglehetősen fagyos programnak ígérkezett. Főleg egy olyan hideg napon, mint amikor én is ott jártam - második alkalommal. Az étlapon többféle vineta, azaz erdélyi padlizsánkrém, zakuszka, azaz padlizsános-paprikás-zöldségkrém, 3 féle tartalmas, kiadós leves (2500-3000 Ft): erdélyi zöldséges csorba, pacalcsorba, ángádzsábúr leves (örmény leves tésztabatyuval), valamint erdélyi töltött káposzta (3200 Ft) és miccs (a román csevap vagy fasirt) szerepel. Az ételek mellé kitűnő pityókás kenyeret adnak melegen, megpirítva. Legutóbb a mestervinetát választottam, amely klasszikusan csak olajjal és hagymával készül, korábban a majonézes verziót is kóstoltam, de nekem az kevéssé ízlett. 10 dkg a kenyérrel együtt 1200 Ft-ba került. A vineta és a zakuszka mellé lehet báránykebabot, marinált parikát, szarvas pastramit, illetve tejfölt is kérni. Az ételek többségét befőttes üvegben is lehet otthonra vásárolni, sőt, még füstölt csülök is volt zsírjában. Italok terén Carraro olasz kávé, az eszpresszó 800 Ft, Kislaki borok (1200 Ft/1,5 dl) - Irsai, rozé, Syrah, valamint Klonics Hárslevelű (2400 Ft). A hidegről nem a Vineta tehet, jár az 5 pont.
Tavaly a Taste of Transylvania fesztivál zárónapján mondta el Trucza Adorján alapító-főszervező, hogy ha sikeresen működhet megannyi hummusz-bár világszerte, akkor meg kellene csinálni ennek az erdélyi változatát is, Vineta bár néven. (A vineta Erdélyben elterjedt román jövevényszó a padlizsán jelölésére.
) S íme, 2024 őszén megnyílt az első ilyen egység a Fény utcai piacon, a Buja disznó(k)-kal szemben, mely a Taste of Transylvania fesztivál budapesti nagykövetségeként is felfogható. A helyet a Babka és a Babka Deli tulajdonosa, Nemesvölgyi Attila jegyzi. A kínálat az erdélyi konyhába kínál betekintést, az általam rendelt fogásokon kívül szerepel az étlapon többek között örmény ángádzsábur-keves, zöldséges csorba, erdélyi töltött káposzta is. A Monyó pils sörét csapolják mindemellé, kínálnak továbbá egy habzóbort és egy pezsgőt a Kárásztelek pincészettől s több csendes bort a Légli Gézától. Kóstoltam klasszikus natúr padlizsánkrémet miccsel, a majonézes változatot szarvas-pastarmi-val, továbbá bárány-kebabot rókagombás zakuszkával. Remek ízek, ötletes kombinációk. Nem lehetett kihagyni a kifogástalan pacallevest sem, ami mellé ecetes erőspaprikakarikákat, tejfelt és pityókás székely kenyeret adnak.
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét.
Ön a tulajdonos, üzemeltető?
Használja a manager regisztrációt, ha szeretne válaszolni az értékelésekre, képeket feltölteni, adatokat módosítani! Szívesen értesítjük arról is, ha új vélemény érkezik.