A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Még nincs helyezése városi Egyéb látványosság közül
A kilométerkő szobor a Budapestről induló főutak kilométer-számozásának kezdőpontját szimbolizálja. Borsos Miklós alkotása és egy szabályos tipográfiai 0 karaktert formáz meg, és mindössze két betű van rajta: „KM”.
A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Kora gyermekkori élményeim vannak a "Nulla" kilométerkővel kapcsolatosan. 18 éves koromig Székesfehérváron éltem, de az anyai ági nagyszüleim Budapesten a II. kerületben, Pasaréten. Amikor náluk töltöttem a szünidőket, kis Polski Fiat autójukkal róttuk a főváros utcáit. Egyik kedvelt útvonalam volt az I.
kerületből, Attila útról az Alagút, majd a Lánchídon át a pesti oldalra. Arra már nem is emlékszem, hogy akkoriban is körforgalom volt-e a Lánchíd előtt, de talán még nem. Az Alagútból kiérve mindig figyeltem a jobb oldalon - a mai sikló előtti kis téren - a nagy nullát. Akkoriban a sikló még nem került felújításra (azt csak 1986-ban indították újra), így a nulla volt a fő látványosság. A Clark Ádám teret a Széchenyi Lánchíd és a Váralagút tervezőjéről nevezték el, érdekes módon skót létére nem Adam-ként, hanem magyaros írással Ádámként került be a hivatalos címjegyzékbe. A nullás kilométerkő a magyarországi úthálózat főútvonalainak hivatalos kiindulási pontja, innen mérték ki a távolságokat. Pontosabban van kivétel, ugyanis a 8-as út Székesfehérvárról indul, az 1-es utat pedig a BAH-csomóponttól kezdték el kimérni, cserébe viszont a 10-es utat is innen számolták, hiába két számjegyű út. Minden esetre ebből is nyilvánvalóan látszik, hogy az ország közlekedési hálózata mennyire Budapest centrikus. Borsos Miklós mészkőből készült alkotása nagyon egyszerű, letisztult. Szabályos tipográfiai "O" karakter, a szögletes lábazaton pedig csak "KM", azaz kilométer rövidítés látható. Magassága 3 méter. 1975 óta áll itt. A részletekbe nem belemenve, de már korábban is megjelenítették a közúthálózat kiinduló pontját, 1932-vel másik szoborral, másik helyszínen. A napokban este jártam erre, éppen fotóztam, amikor egy idős külföldi házaspár sétált erre. Azonnal megálltak megnézni, hogy miért és mit fotózok, aztán gyorsan ők is lőttek magukról és a nulláról pár képet.
Milyen érdekes, hogy 1975-ben avatták fel Borsos Miklós szobrát a Clark Ádám téren. . . ha most megkérdezte volna valaki, megesküdtem volna rá, hogy mióta élek, ott van. Pici kölök voltam, azt hiszem, és mi a fenét csináljon egy kisgyerek az autóban, nézelődik, unatkozik meg mindenfélét kérdezget. Hát, hogy a kilométerkövek.
. és honnan számolják, hogy ez így növekszik. És akkor mindig megmutatták nekem, hogy itt van a kiindulópont, innen számozzák az összes országútat. És akkor elképzeltem, hogy mennek a bácsik és hosszú madzagokkal mérik. De ez még talán az 50-es években volt. Most kiderült, hogy 75 óta áll itt. Ikonikus hely, híres találkahely, összeforrt az alagúttal, Lánchíddal a fogalom, meg az utazással, a kirándulással is.
Itt fényképeztem:
Milyennek találod ezt az értékelést?
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét.
Ön a tulajdonos, üzemeltető?
Használja a manager regisztrációt, ha szeretne válaszolni az értékelésekre, képeket feltölteni, adatokat módosítani! Szívesen értesítjük arról is, ha új vélemény érkezik.