A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Még nincs helyezése városi Egyéb látványosság közül
A Gellért tér közepén 2003 óta egy ivókút található, a "Forrásház" védelme alatt. Nyolc kőcsigályára Budapest nyolc termálfürdőjének nevét vésték. Belső kupolagyűrűjébe Weöres Sándor Ének a határtalanról című versse került. Az építmény a főváros gyógyfürdőváros jellegét szimbolizálja.
A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
2003 áprilisában adták át ezt a köztéri alkotást a nagyközönség számára, amely a Szent Gellért téren a Gellért Szálloda főbejárata előtt, a villamos megállónál található. A kút üzemeltetője a Fővárosi Vízművek. A díszkutat másutt Forráskút néven is említik. A kút megalkotása a Bartók Béla út felújításához kapcsolódott.
Az épület és a térarchitektúra tervezője Dévényi Sándor. A Dobány Sándor keramikus által elkészített türkizkék pirogránit ivókútból a tervező szándéka szerint egész éven át folyna a szálloda alatt futó termálvíz vezetékek valamelyikéből a víz. A kútból nyolc folyóka vezeti el a vizet a lépcsőkön és egy kőcsigán át. A nyolc kőcsigára Budapest nyolc termálfürdőjének nevét vésték. Ottjártamkor csak egy folyókából folyt a víz, és vannak olyan városi legendák, miszerint nem is termálvíz folyik belőle, hanem sima csapvíz. A forrásház belső kupolagyűrűjébe Weöres Sándor idézet lett aranyozva, a pillérek belső oldalára pedig nyolc történelmi jelkép került. A forrásház melletti kőcsigákat az ürömi telephelyen faragták. A turisták, de a budapestiek is kedvelik, legalábbis a kút jellegből adódik, praktikus, ha nyári forró napokon itt friss ivóvízhez lehet jutni. A turisták ezen túl szívesen fotózkodnak, szelfiznek is itt. Egyébként a kút felállítása szintén vitákat hozott felszínre a városvezetés, illetve a politikusok között.
Amikor rájöttem, hogy ZigZag két kézzel lecsapott a Millenniumi emlékműre, ami parlagon itt hevert a lapon, beugrott, hogy én is ugrom, és lepattantam a villamosról, hogy magamévá tegyem a Gellért téren álló díszkutat. Ha már itt hever érintetlenül ez is. . . az elefántház, nevezi lazán a köznyelv.
Talán van benne valami, stílusában, színeiben az állatkerti elefántházra asszociálható tényleg. Népszerű találkozóhely, ott ácsorogva messzire ellátni körbe-körbe. Állítólag eredetileg engedély nélkül épült, később lett csak meg a hozzá szükséges engedély, Dévényi Sándor a megálmodója. Sokan vitatták, ellenezték a megjelenését, állítólag túl nagy, eltakarja a Gellért szálló bejáratát a híd felöl, a stílus meg nem idevaló. . . aztán itt maradt, meggyökeresedett, megszokta mindenki. Lassan 20 éve már. A Fővárosi Vízművek kezeli. A vele kapcsolatos legenda szerint a különböző, híres fővárosi gyógyforrások vizét lehet itt fogyasztani, de ez nem igaz, közönséges csapvíz folyik belőle. A galambok is szeretik, rengeteg ül mindig a kupolán. Ajánlom a közelebbi megtekintését mindenkinek.
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét.
Ön a tulajdonos, üzemeltető?
Használja a manager regisztrációt, ha szeretne válaszolni az értékelésekre, képeket feltölteni, adatokat módosítani! Szívesen értesítjük arról is, ha új vélemény érkezik.