A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
A Rumbach Sebestyén utcai zsinagóga romantikus, a mór építészet jegyeit utánzó stílusban Otto Wagner tervei alapján épült és 1874-ben átadott zsinagóga a budapesti „zsinagóga-háromszögben”, a későbbi budapesti gettó területén. „Kis zsinagóga”-ként is ismert.
Tovább olvasom >>
A kor legmodernebb építési technikáját alkalmazták építésekor, így egy modern, könnyed, légies építmény született. A 2. világháborúig vallási célokat szolgált, ezt követően internálótáborrá alakították, majd az 1950-es évektől az épület pusztulásnak indult. 2021-ben nyílt meg újra egy teljes körű felújítást és helyreállítást követően.
Az épület jelenleg közösségi térként funkcionál, mely helyszínt biztosít előadásoknak, koncerteknek, különböző rendezvényeknek. Szakrális tere újra működő zsinagóga.
A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Korábban is szerettünk volna már ide bejutni, de lemaradtunk egy, ha jól emlékszem, a szecesszió világnapja alkalmából meghirdetett vezetett bemutatóról, így nagyon vártuk az alkalmat, hogy belülről is megismerhessük a Rumbach utcai ún. kis zsinagógát. Ez az egyik tagja az ún.
zsinagóga-háromszögnek a Dohány utcai nagy és a Kazinczy utcai ortodox zsinagógával együtt képezve az együttest. Mindegyik különleges a maga nemében. Most a Korzózz Velünk által szervezett Két zsinagóga című sétán sikerült kitűnő szakvezetéssel megtekintenünk a nagyot és ezt a kicsit. A Rumbach utcai zsinagóga 1870 és 1873 között épült közadakozásból, tervezője az osztrák Otto Wagner, aki a bécsi szecesszió vezető alakja volt. Ebből a szempontból érthető, hogy a szecessziós programban szerepelt az épület megtekintése. Na, de ez az épület sem kívül, sem belül nem szecessziós, sokkal inkább romantikus, a mór stílus építészeti jegyeit magánviselő. És a belső tere valahogy nagyon szigorú. . . Nagyon szép, nagyon rendben van a felújítás után, de rideg. Ezt a hangulatát nekünk most még az is fokozta, hogy zenekari próbába csöppentünk, amiért is még az idegenvezetőnkre is rászóltak, hogy halkabban beszéljen. . . A középütt lévő kis színpad fölé pedig durva fémtartó van szerelve a fényforrásoknak, de másutt is vannak fémelemek, talán a hang terelésére szolgálnak, amelyek így együttesen kifejezetten kellemetlen látványt nyújtanak. Megnéztük, letudtuk, de nem ilyennek reméltük.
Kihagyhatatlan 2021. szeptember 26.csoporttal járt itt
55
Úgy látszik, elég nagy zsinagóga-fan vagyok, lehet, hogy a legtöbb zsinagógát én értékeltem itt, de, hogy a legtöbb mecsetet, az biztos, meg keresztény templomot, kegyhelyet, Krisna szentélyt is buddhista szent helyekről nem is beszélve ma Judafest volt, és ennek keretében bejárás a nemrégen felújított Rumbach zsinagógába is.
Voltam már itt az építkezés előtt. alatt, de így készen talán még nem láttam. (Tehát vannak itt fent tőlem korábbi képek is, meg most lesznek frissek. ) Csodaszép lett! Hosszú előadást hallhattunk a város zsidó életénem múltjáról, a budai várban megtelepedettekről, a pesti zsidónegyed kialakulásáról, a különböző korok különböző üldöztetéseiről. Nagyon érdekes volt, nem mesélném el itt az egészet, de a zsinagógát bejárni nagyon jó élmény, belül is többemeletes, sok funkciója is van, kulturális küldetések is beletartoznak ebbe, és érdekes filmvetítések vannak megállás nélkül fent az emeleten, ajánlom is mindenkinek!
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét.
Ön a tulajdonos, üzemeltető?
Használja a manager regisztrációt, ha szeretne válaszolni az értékelésekre, képeket feltölteni, adatokat módosítani! Szívesen értesítjük arról is, ha új vélemény érkezik.