Semmelweis Orvostörténeti Múzeum, Könyvtár és Levéltár Budapest
Semmelweis Orvostörténeti Múzeum, Könyvtár és Levéltár Budapest
3,7
3 értékelés
A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Semmelweis Orvostörténeti Múzeum, Könyvtár és Levéltár Budapest bemutatkozása
Múzeumunk állandó kiállítása - "Képek a gyógyítás múltjából" címmel - a nyugati medicina fejlődését mutatja be a prehisztorikus kortól a 20. század elejéig. Ezen belül természetesen külön hangsúlyt fektetünk a magyar orvoslás és egészségügy fejlődésének és különösen Semmelweis alakjának bemutatására és általában a 19.
Tovább olvasom >>
századi pesti orvosi iskola tevékenységének, valamint a modern magyar egészségügy megteremtésének. KorszakáraNyitva tartás:Ideiglenesen zárva. KiállításokKépek a gyógyítás múltjából A kiállítás a gyógyításban, az orvoslásban egykor használt eszközök mellett az orvosi, természettudományos könyvek, dokumentumok, valamint a betegséget s a gyógyítást bemutató festmények, szobrok stb. segítségével pontról, pontra ábrázolja az orvosi, biológiai tudás évezredeken átívelő tökéletesedését, a sebészeti, szülészeti technika folyamatos fejlődését, és a betegség, a halál, illetve a gyógyítás művészi ábrázolását.
A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Lássuk tehát, hol született az anyák megmentője és hová vannak elhelyezve immár a maradványai? Semmelweis Ignác egy 10 gyerekes kereskedőcsaládba született, ötödik utódként. Szép helyen laktak itt is, aztán átköltöztek a szomszéd házba, ami most a Várkapitányság lehet.
De mivel innen, ebből a házból eredt, cseperedett a gondolat, amely később az egyik legfontosabb alapigazsággá vált az orvoslásban: a fertőtlenítés, a fertőzések megelőzése, nyugodtan állíthatjuk, hogy méltó helyen van a magyar orvostörténeti múzeum. A személyzet elképesztően kedves, helyes nőkből, lányokból áll, annyira csupa mosoly, meg csupa segítőkészség, hogy plusz rátett még egy lapáttal a múzeumra is. Az emeleten van a pénztár és az állandó kiállítás. Az ókortól napjainkig egy sorozat tárló bemutatja néhány tárgy, felirat segítségével a fejlődés fontosabb részeit. Izgalmas eszközöket látunk, közben egy Semmelweis-korabeli szoba berendezését és egy antik patikát is meg szabad csodálni. Elgondolkodtató séta, attól függ, mennyi időt szánsz rá. Tényleg érdekes. A földszinten most, nem tudom, máskor hogyan van, de jelenleg a tüdőbajról szól két terem, a világ nagy népbetegségeinek leküzdéséről, sok érdekes híranyaggal. Lehet, hogy én jobban szeretem az ilyesmit, mit az átlag, nekem élmény volt, bátor szívvel ajánlom másnak is.
Az előttem – jó két évvel ezelőtt - értékelő remekül bemutatta a múzeumot, nincs értelme ismétlésekbe bocsátkoznom. A felnőtt belépő azóta 1000 Ft lett, a nyugdíjas 500 Ft. A fotójegy változatlanul 600 Ft. „Sajnos” csak kifelé jövet vettem észre a táblát, a pénztárnál pedig nem hívták fel rá a figyelmet.
Lelkiismeret-furdalásomat enyhíti, hogy a kiállítótermek többségében igen rosszak a fényviszonyok a fényképezéshez, nem illene pénzt kérni érte. A vitrinek némelyikében is nehezen tudtuk kisilabizálni az apró betűs, lehetetlen helyeken, oldalt, vagy magasan elhelyezett feliratokat. Változatlan a személyzet érdektelensége is, így nem buktam le a potya fotózással, az alkalmazottak ügyet sem vetettek ránk, teremőrrel sem találkoztunk. Az az érzésem támadt, hogy valaha valaki kötelességének érezte ennek a múzeumnak a létrehozását, de manapság nem szívügye senkinek. A preparátumok, modellek, csontvázak számomra nem hatottak borzongatóan, sokkal rémesebbnek találtam a korabeli kínzóeszközöket, akarom mondani orvosi műszereket és eszközöket. A földszinten most az „Amiről a holtak mesélnek” című, érdekes kiállítás látható. Betegségek árulkodó nyomai a csontvázakon, vagy épp a divat hatása az emberi testre. Tetszett a vécéajtó is, el ne felejtsem megemlíteni. :) A belső kertet nagyon hangulatosnak képzelem, sajnos most valami építkezés vagy tatarozás miatt nem lehet oda kimenni.
Tabánban, a Budai Várhegy lábánál, a Várkert Bazár mellett találjuk ezt a kissé eldugott múzeumot, amely idén ünnepli 50. születésnapját. Az egykori Meindl-ház copf stílusú, Semmelweis Ignác szülőháza volt, érdekesség, hogy hamvait is itt helyezték örök nyugalomra a ház belső udvarának oldalfalában.
Az állandó kiállítás az emeleten található, fő témája a gyógyítás története, az ókori Egyiptomtól kezdődően az újkorig bezárólag. Orvosi eszközök, népi gyógyászat, több száz éves könyvek, kéziratok, festmények, szobrok, orvosi műszerek. Az utolsó teremben a 18-20. század jelentős magyar orvosainak állítanak emléket, amikor a hazai orvostudomány a nemzetközi medicina élvonalába emelkedett. Semmelweis Ignác életét és munkásságát az Emlékszobában mutatják be. Egy másik teremben az egykori Szentlélek Patika berendezését láthatjuk. A felnőtt belépő 700 Ft, a fotójegy 600 Ft. A földszinten egy kisebb időszakos kiállítást készítettek a múzeum 50. évfordulójára. A személyzet meglehetősen közömbös, semmilyen felvilágosítást, információt nem adtak a múzeumról, meg sem kérdezték, hogy érdekel-e valami. Kb. 20 évvel ezelőtt jártam már itt, és akkor emlékeim szerint kicsit más hangulatú volt a múzeum, például sokkal több szerv-preparátum volt látható. Kérdésemre megtudtam, hogy a gyűjtemény jelentős része a raktárakban van, ezek az emlékek nincsenek kiállítva.
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét.
Ön a tulajdonos, üzemeltető?
Használja a manager regisztrációt, ha szeretne válaszolni az értékelésekre, képeket feltölteni, adatokat módosítani! Szívesen értesítjük arról is, ha új vélemény érkezik.