A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
A budapesti Várhegy oldalában fekvő Várkert Bazár területén kiállító terek, multifunkciós rendezvénytér, neoreneszánsz kert, éttermek és kávéház található. Az épületegyüttes tervezője Ybl Miklós volt, s három szintes, 2000 négyzetméter alapterületű állandó kiállítás várja benne az érdeklődőket.
Tovább olvasom >>
Az Új világ született kiállítás száz év távolából – a háborús győztesek, valamint a totális diktatúrák által sulykolt értelmezések helyett – új szempontok alapján mutatja be be az egész 20. századot meghatározó tragikus eseménysorozatot.
A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Kicsit megkésve, febr. 24-én voltunk egy szervezett sétán a Várkert Bazárban, de még mindig a Valentin-naphoz igazodóan, Sisi szívügyeit némiképp megismerendő. Az építmény 1875-1883 között, Ybl Miklós tervei alapján épült neoreneszánsz stílusban.
Hogy Erzsébet királyné éppenséggel mennyire kötődött ehhez a vár alatti szépséges helyhez, arról teljes képet nem, de némi információt azért kaptunk. Megtudtuk például, hogy teheneket tartottak itt a függőkert részen, hogy legyen mit innia és miben fürdenie. Mi most, miközben hallgattuk Sisi életének, érzelmeinek elbeszélését, kellemes sétán jártuk be a függőkertet, élveztük Budapest Dunára néző fantasztikus panorámáját. Erzsébet is ezt láthatta - az akkori állapotok szerint -, amikor itt járt, hiszen az 1867-es koronázási szertartáson tett esküje I. Ferenc Józsefet rendszeres magyarországi tartózkodásra kötelezte, a királyné pedig szívesen és sokat tartózkodott Budán. A Várkert Bazár eredetileg kereskedelmi funkciót töltött be, mint rendesen az akkori bazár elnevezésű helyek. Mai szemünkkel nehezen tudjuk ebbe a méretes és gazdagon, helyenként talán túlzóan is díszes építménybe beleképzelni a kereskedést. A teljes rekonstrukció keretében a 2010-es években megújult épületegyüttes pedig nagyon szép, nagyon kellemes környezet, de mintha még keresné új funkcióját. Meglehetősen vegyesnek látszik a jelenkori hasznosítása: Mi jártunk már itt nem túl emlékezetes kiállításon, vannak kulturális rendezvényeik, iparművészeti vásárokat rendeznek, és itt tartja évértékelőjét szigorúan megszűrt közönségének a miniszterelnök. A tegnapi romantikus séta végén, annak csúcspontjaként bementünk a Várkert Bazár épületébe, és egy eldugott lépcsőházból, az ún. Erzsébet-lépcsőn keresztül eljutottunk a csak ilyen alkalmakkor látogatható Sisi-szobába. Egy hajdani fotó alapján kialakított életképben itt várt bennünket a fenséges királyné és szeretett kutyája. Mi pedig illedelmesen rövid vizit után elbúcsúztunk, visszatértünk a XXI. századba.
Egyik kedvenc helyem a városban. Emlékszem még rá valamennyire gyerekkoromból, amikor romos, elhanyagolt, funkcióját vesztett volt. A 90-es évek elején készítettünk róla egy francia barátommal egy fotósorozatot, már azon részeiről, amelyek nem voltak lezárva.
Utána nyomon követtem a nagy felújítási projektet (2011-2014 között zajlott), sőt, egy jóbarátom a cégével részt vett a kivitelezésben, így folyamatosan kaptam "belső" híreket is a munkálatokról. Sokakkal együtt nagyon vártuk az elkészültét, megnyitását. Azóta már számos alkalommal jártam itt, szeretek csak úgy átsétálni rajta, minden évszakban, napszakban szép, nem tudom megunni. Van benne pár dolog, ami nekem egy kicsit idegen, például az üvegfalú liftek és a vasbeton támaszfalak, de azt nézem benne, ami tetszik. Ybl Miklós neoreneszánsz épületegyüttese a Világörökség része, fővárosunk egyik büszkesége. Nem véletlen, hogy a hazánkba látogató külföldiek számára is kötelező program.
Kihagyhatatlan 2022. szeptember 2.egyedül járt itt
55
Gondolom, vagyunk páran, akiknek ez a hely inkább az ifipark maradt, mert mi más? Én 1968-ban voltam gimnazista, az ifiparkba tényleg csak öltönyben volt szabad a fiúknak bemenni, és fehér ingben, nyakkendőben, a lányoknak csak szoknyába, de rövid szoknyában nem, neves bűvész barátnőmet, aki még Japánban is fellépett, és ott vásárolt magának egy fekete selyem nadrágkosztümöt, nem engedték be vele.
. . de ezek már a jobb idők voltak, akkor már nem annyira vertek gumibottal, régebben az is előfordult. Szóval, nekünk ezt jelentette. . . a korai beat egyik fellegvárát. Aztán pusztult, romlott, omlott és bomlott, elhanyagolt rom lett, és végre az EU pénzéből fel is újították. Voltak nehézségek az átadással, többször is át kellet adni, meg javítgatni, de van, létezik, szép, használható, szerethető is. Most feljárhatunk innen is a várba a mozgólépcsőn, miután megcsodáltuk a teraszokról a kilátást a Dunára és túlpartra, Tulajdonképpen egy felső kert szökőkúttal, virágokkal, rendezett utakkal. Igazi funkciója inkább az épületeknek belül van, a kert az csak egy park maradt, de sebaj, akkor is egy szép köztér és idegenforgalmi szempontból sem egy utolsó dolog. Ybl Miklós szobra meg büszkén nézhet a hagyatékára.
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét.
Ön a tulajdonos, üzemeltető?
Használja a manager regisztrációt, ha szeretne válaszolni az értékelésekre, képeket feltölteni, adatokat módosítani! Szívesen értesítjük arról is, ha új vélemény érkezik.